Slučaj nestale dvogodišnje djevojčice iz Srbije, Danke Ilić, digao je regiju na noge. Dok se pojavljuju novi mogući tragovi kojima se posvetila policija, važno se osvrnuti i na njihov rad povodom sličnih slučajeva u Bosni i Hercegovini. O tome smo razgovarali sa šeofm Odjela za saradnju sa Europolom i Interpolom u Federalnoj upravi policije, Eneidom Hasanovićem.
Hasanović je, prije svega, dao generalni osvrt na špekulacije o Dankinom nestanku – ponajviše na mogućnost njene otmice, koja mu, kaže, nije toliko izgledna opcija.
“Pomalo je nerealno. U tom komšiluku su ljudi koji se dobro poznaju. Upitno je i što nije odmah obaviještena policija, nego je majka sama tražila dijete”, rekao je, pojašnjavajući usput i činjenicu da majka nije prošla poligrafsko testiranje – jer ono kada je osoba u drugom stanju ne može dati adekvatne rezultate.
Može li se utvrditi vjerodostojnost snimka iz Beča?
Onda je uslijedio mogući trag koji je izazvao najviše pažnje. Naime, muškarac porijeklom iz Srbije snimio je u Beču djevojčicu koja podsjeća na Danku. Nalazila se navodno sa dvije Rumunke, a snimak je proslijeđen nadležnim organima i u Austriji, i u Srbiji.
Hasanović je stava da se muškarac koji je načinio snimak morao ponijeti drugačije.
“Ako je smatrao da je to Danka, zašto na licu mjesta na neki način nije reagovao? To je bio put. Na njihovom kolodvoru ima dosta policije, mogao je odreagovati ili na neki način dati signal policiji. Analizu snimka je vrlo teško obaviti i na osnovu njega potvrditi da se radi o tom dijetetu”, pojašnjava.
Koliko su česte ovakve potrage u BiH?
U Bosni i Hercegovini u posljednje vrijeme pažnju je privukao slučaj nestalog pripadnika Oružanih snaga BiH koji je posljednji put viđen u Foči.
Hasanović pojašnjava da se trenutno vrši šira pretraga terena, kao i korita Drine.
Dodaje da je mali broj prijavljenih nestanaka u Bosni i Hercegovini, većina trenutno neriješenih slučajeva datiraju od ranijeg perioda. No, onaj koji je nedavno uznemirio javnost je bio i kratki nestanak djevojčice koja se uputila sa starijim muškarcem koji je zaveo putem društvenih mreža.
“Djevojčicu su kroz razgovor putem društvenih mreža pripremali na odnos koji se trebao desiti. Relativno brzo je taj slučaj riješen, za dan i po”, rekao je, skrečući roditeljima pažnju na opasnost društvenih mreža.
Zato naglašava – nestanak odraslih osoba potrebno je prijaviti u roku od 24 sata, a kada su u pitanju djeca – odmah.
Oni koji djecu vrebaju sa druge strane ekrana su, pokazala je praksa, dobri u shvatanju njihove psihe i razmišljanja.
Nema pravila u tome koliko vremena nadležni moraju imati da povoljno riješe određeni slučaj nestanka, pa tako i u slučaju malene Danke nada postoji.
Za njom, podsjetimo, traga i Interpol. Za nestalom djevojčicom iz Bora na snazi je žuta potjernica, a ona predstavlja međunarodnu objavu za pronalaženje nestalih.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!