Katastrofalni uslovi u bihaćkom Domu zdravlja: Četiri godine nakon zemljotresa, pacijenti i zaposleni i dalje u opasnosti

Vijesti 30. nov 202407:23 0 komentara
Fena

Uskoro će četiri godine od razornih zemljotresa u Hrvatskoj, a posljedice su i dalje su vidljive u našoj državi. Zbog velikih oštećenja, pojedini dijelovi Doma zdravlja u Bihaću nisu bezbjedni za ulazak, a još manje za boravak i liječenje. Uposlenici rade u nesigurnim uslovima. Uprkos tome, rješenje ovog problema se ne nazire.

Popucali zidovi, plafon koji prokišnjava, otvor na zidovima kroz koji puše vjetar, očajne su slike iz bihaćkog Doma zdravlja već četiri godine. Drugi, treći i četvrti sprat ove ustanove nisu bezbjedni za korištenje, a razlog je zemljotres u Hrvatskoj, koja se od istog uspješno oporavlja.

Uporedo, u Domu zdravlja Bihać, umjesto pacijentima, pomenuti dijelovi ustanove postali su utočište pticama. Ovo mjesto vise nije bezbjedno ni za pacijente, niti za uposlenike, poručuju iz Sindikata.

“Mi već vise od dvije godine pokušavamo raznim urgencijama dobiti odgovore koji su nam bitni. Tražili smo nadzor sanitarne inspekcije, inspekcije zaštite na radu i građevinske inspekcije. Nažalost njihove izvještaje još nismo dobili, ti izvještaji se praktično kriju. A po našim informacijama na osnovu njih već bi trebalo zatvoriti ovu zgradu”, kaže Amir Rekić iz Sindikata ljekara USK.

I dok je veći dio zgrade neupotrebljiv, pacijenti se liječe u prizemlju i na prvom spratu. Određeni medicinski poslovi obavljaju se u kontejneru pored ove ustanove. Dio je i dislociran u ambulante porodične medicine širom grada. No, čini se da do sanacije neće doći. Direktorica DZ Maja Uremović podsjeća da su tadašnji UO ustanove i kantonalna Vlada donijeli odluku o izgradnji novog objekta.

“Tada su sprovedeni postupci javnih nabavki i izrada konačnog idejnog projekta. Sva dokumentacija je u skladu sa tim kako je bilonpotrebno i prikupljala. Međutim falio je taj ZD izvadak koji treba glasiti na ime investitora odnosno na ime zdravstvene ustanove DZ Bihać. I tu ispada taj problem oko građevinske dozvole koji nismo mogli dobiti jer je podnesena tužba od gradske apoteke koja je navodno učestvovala u izgradnji DZ”, ističe Maja Uremović, direktorica Doma zdravlja Bihać.

I dok traje sudski spor DZ i Gradske apoteke, rješenje nudi grad Bihać. Tačnije, parcelu u neposrednoj blizini postojećeg DZ za izgradnju novog objekta.

“Smatram da je to dobra ideja, da možemo prevazići ovaj trenutni problem imovinsko-pravne prirode jer bismo mogli otkočiti ovaj proces, kako sredstva koja su već osigurana ne bi i dalje propadala. Zašto kažem propadala, jer inflacija ih je već sigurno prepolovila u odnosu na ono što smo mogli s tim iznosom uraditi prije četiri ili dvije godine, a da ne kažem da ćemo još više izgubiti sto budemo duže čekali”, upozorava Elvedin Sedić, gradonačelnik Bihaća.

Zeleno svjetlo treba dati osnivač, tačnije Vlada i Skupština USK. A očekuje se da bi upravo na sljedećoj sjednici tema trebala biti stanje u bihaćkom Domu zdravlja. I dok se već nekoliko godina iščekuje sanacija Doma zdravlja, skoro 60 hiljada građana koji se liječe u ovoj ustanovi, dolazeći u istu, rizikuju svoju bezbjednost.

╰┈➤ Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad, pridružite nam se i na WhatsApp kanalu klikom ovdje

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!