Nestabilni vremenski uvjeti gorući su problem trenutno za poljoprivrednike. Kiša je uništila skoro sve usjeve, što je zasijano trune, poticaja nema. Sve se drastično odrazilo i na poskupljenja poljoprivrednih proizvoda.
U značajnoj mjeri je ugrožena poljoprivredna proizvodnja. Kiša je uništila skoro sve usjeve.
“Trune sve ne moze se raditi, ulaziti, vrš,ti zaštita, ne moze nista tako da je stanje katastrofalno, upitna je i proizvodnja stočne hrane na kraju , svo povrće će dobrim dijelom propasti, tako će biti i sa kukuruzom, pšenica isto katastrofalno. Tako da će se morati finansijski ljudima na neki način pomoći”, kaže Nedžad Bićo, Udruženje poljoprivrednika FBiH.
U problemu su i proizvođači voća. Zbog stalnih padavina drastično je umanjen rod.Sve ovo je dodatno poskupilo poljoprivrednu proizvodnju.
Na jednoj od sarajevskih pijaca ovo su cijene poljoprivrednih proizvoda. Prosle godine u ovom periodu krompir koštao 1.50 KM, sad j2.50 KM čak i do 3 KM. Tri marke su bile paprike sada su 5 KM. Boranija je bila 5 sada košta 7 KM. Slaba je i kupovna moć građana.
“Cijene su normalno skuplje nego prošle godine ali i kupovna moć je opala slaba su primanja penzije nisu skoro nista povećane, građani kupuju po jednu -dvije tikvice , uzmu jedan paradajz, krastavicu i tako sve po male količine, za marku salate, blitve za marku”, kaže Dervić Huso, prodavač.
Povrće i voće – je dobrim dijelom propalo – umanjen i loš kvalitet prati voćare , koje je poskupilo iz više razloga, kaže Huso.
“Prvo kad je sjetva bila bilo je skupo gorivo, pa zatim su sjemena bila skupa, pa zaštite a u sjetvi su smetali i mrazevi i kiše svasta je bilo tako da neće ove godine nekog doprinosa biti”, daodaje Dervić Huso, prodavač.
Za mnoge stvari moraćemo se oslanjati na uvoz.
“Pa moraćemo sve uvoziti vidite da jekrompir katastrofalan voće propalo, Robne rezerve bi trebale da rade posao za koji postoje / Na graju ćemo postati totalni ovisnici o uvozu, niko se nije potrudio da ovo zastitimo da imamo neke zalihe svoje robe, to će vrijeme pokazati vidjećemo na jesen da ćemo biti preplavljeni uvoznom robom već smo sada a na jesen pogotovo“, kaže Nedžad Bićo.
Bićo ističe da se tako često odgovornos prebacuje sa Federacije na kantone, a kantoni na opštine i tako ukrug. Čekaju kažu reakciju, nadležnih, jer će ističe- ljudima biti neopohodna financijska pomoć, kako bi se bar stočni fond sačuvao.
Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!