Sarajevo je preplavljeno turistima, ali i smećem. Posebno je to vidljivo u večernjim satima, kada se nasred glavne šetnice, odlaže otpad iz stambenih i ugostiteljskih objekata. O ovome smo razgovarali sa KJKP RAD Sarajevo. Razloge i opravdanja smo dobili, ali ne i odgovor - šta bi moglo biti rješenje za čišći grad.
Kako smo već ranije pisali, naslagane velike crne kese pune smeća stoje uz ulaze zgrada, butike, kafiće i druge radnje. Izbacuju ih stanari, ugostitelji i ostali pojedinci. Iz KJKP RAD Sarajevo navode da su svi obaviješteni da odlaganje otpada moguće je vršiti iza 23 sata na određene lokacije, najkasnije do 05:30 sati.
“Oni koji nisu u mogućnosti da ispoštuju navedeni termin odlaganja dužni su da proizvedeni otpad odlože u prvi kontejner koji se nalazi u neposrednoj blizini, a ne na šetnicu, u korpice za sitni otpad ili pored njih što stvara jako ružnu sliku našeg grada prouzrokovano nemarom pojedinaca. Moramo napomenuti da se otpad sa lokacije o kojoj govorimo prazni svaku noć u terminu iza ponoći, te ujutro prije stupanja na snagu zabrane kretanja našim vozilima. Pored navedenog na području pješačke zone koja obuhvata Općinu Stari Grad i Centar dnevno u II smjene servisira ukupno 12 ljudi raspoređenih na različite lokacije, a koji imaju za zadatak da prazne korpice za sitni otpad i uklanjaju odloženi sitni otpad sa javnih površina”, kažu iz ovog preduzeća.
Sarajevo prekriveno smećem, lokalci i turisti zgroženi: Očistite grad!
Dodatni je problem što su i korpe za sitni otpad prenatrpane smećem, a iz RAD-a, ističu da odlaganje kućnog otpada ili otpada nije dozvoljeno u korpice ili oko istih, već su za to predviđeni termini i lokacije za odlaganje.
“Služba komunalnih redara često je na terenu, a nerijetko zateknu i osobe koje odlažu otpad na nepropisan način izvan termina i predviđenih mjesta za odlaganje, sačine zapisnike koji se predaju nadležnoj Kantonalnoj Upravi za Inspekcijske Poslove KS na izricanje Zakonom predviđenih sankcija”, navode iz RAD-a.
Nakon pisanja N1: Sa Baščaršije uklonjena trafika koja je “služila” kao kontejner
Nerijetko se sa papirićem u ruci može prepješačiti više od 100 metara, a kante za otpad, ni na vidiku. Zar je problem postaviti više kanti, barem na glavnoj šetnici, pitamo RAD. Odgovaraju da zbog propisanih specifikacija nisi u mogućnosti korpe zamjeniti, već koriste se postojeće.
“Nabavka kanti se realizuje prema propisanim specifikacijama korpi (izgled, visina, zapremina i lokacija), u saradnji sa lokalnom zajednicom i gradskom upravom, samo na potezu od Tržnice Markale do Baščaršijskog trga postavljene su 24 korpice i u posljednje 4 godine u saradnji sa resornim Ministarstvom, Općinom Centar, Stari Grad i Gradskom Upravom nabavljeno je više od 300 korpica koje su postavljene na javne površine i uz šetnicu Miljacke od Vijećnice do Alipašinog mosta, da bi vandali više od 50 korpica uništili ili otuđili“, naglašavaju.
Osim neodgovornih pojedinaca, koji ne poštuju pravila, da li je možda problem u prevelikom broju turista, znamo li se nositi sa time, ili je možda problem u nedovoljnoj organizaciji i nedostatku radnika?! Na to iz RAD-a kažu da preduzeće broji između 600 i 630 radnika angažovanih u Pogonu Javna Higijena i Službe za ljetno i zimsko održavanje koji obavljaju različite poslove na čišćenju i pranju našeg grada.
“Postoje određena pravila, sistem koji je uspostavljen koji definiše i precizira način, termin i lokacije odlaganja otpada na svim područjima Kantona Sarajevo. Ukoliko se poštuju pomenuta pravila, situacija na terenu je evidentno mnogo bolja i ljepša, za razliku od ove sada gdje se provodi samovolja i odlaže otpad na nepropisan način, na mjesta koja nije dozvoljeno odlaganje i izvan predviđenih termina, razlog je zbog kojeg trenutno imamo ovakvu situaciju”, kažu iz RAD-a, uz opasku da se mora uzeti u obzir i činjenica da odgovornost koju ima Preduzeće RAD, kad je u pitanju čistoća našeg grada, imaju i fizička i pravna lica, jer su oni ti koji odlažu otpad.
Na kraju, uputili su i apel neodgovornim pojedincima koji bacaju smeće gdje god stignu.
Svi oni koji odlažu otpad (kućni, građevinski, kabasti, zeleni) na mjesta na koja nije dozvoljeno odlaganje, izvan predviđenih termina i generalno nepropisnog odlaganja moguće je prijaviti:
Pozivom na Eko telefon 033 66 00 00,
Slanjem videa i fotografija putem Viber ili Whatsapp aplikacije na broj 062 220 330.
Na takav način pomažete službama rad na terenu, a kao direktna posljedica jesu čistije javne površine.
Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare