Klizište u Maglaju još aktivno: “Bez pomoći viših nivoa vlasti nema sanacije”

Vijesti 11. jan 202515:55 0 komentara
Klizište u Maglaju još aktivno: "Bez pomoći viših nivoa vlasti nema sanacije"
N1

Maglaj je pogođen velikim klizištem koje je uzrokovalo milionske štete, ugrozilo domove i dovelo do evakuacije stanovnika iz sedam kuća. Šta je učinjeno kako bi se ublažile posljedice klizišta, ko snosi odgovornost, i kako spriječiti slične probleme u budućnosti pitali smo načelnika Općine Maglaj Maida Suljakovića?

Sedam domaćinstava evakuisano je iz zone klizišta u dijelu općine Maglaj gdje je proglašeno stanje prirodne nesreće.

Stanje na terenu je apokaliptično i tek se trebaju utvrditi stvarni uzroci poremećaja stabilnosti tla u ovako velikom obimu, izjavio je ministar za prostorno uređenje, Zeničko-dobojskog kantona Adnan Šabani.

Prema njegovim riječima, još je nemoguće izvoditi bilo kakve sanacione radove.

Klizište kod Novog Šehera na putu prema Tešnju i Prnjavoru, aktiviralo se 7. januara i tom prilikom zahvatilo je oko 50 hektara zemljišta. Mještani tvrde da je iznad klizišta odlagan otpad”.

Načelnik općine Maglaj Maid Suljaković je u razgovoru za N1 rekao da su odmah po dojavi o klizištu iz općinske civilne zaštite izašli na teren.

“Klizište je, nažalost, još aktivno i širi se njegov djelokrug. Trenutno imamo sedam objekata koji su direktno ugroženi. Pored toga i regionalna cesta je na nekim 200 do 300 metara totalno devastirana osim ovog direktnog udara na objekte naših sugrađana. Riječ je o putu Prnjavor-Novi Šeher koji je alternativni put za Tešanj. Na svu sreću postoji drugi alternativni put koji će se koristiti u narednom periodu i ta putna komunikacija neće biti u potpunosti prekinuta. Ostale štete ćemo znati u narednom periodu budući da smo naložili općinskim inspekcijama da izađu na teren i evidentiraju ih. Osim toga predali smo zahtjev Federalnoj upravi za inspekcijske poslove da izađu na teren i utvrde činjenično stanje”, istakao je Suljaković.

Nakon održavanja sjednice Štaba civilne zaštite Općine Maglaj donesena je odluka o proglašenju stanja prirodne nesreće na tom području te je naređena i evakuacija građana iz direktno i potencijalno ugroženih objekata.

“Ukupno 18 osoba je dobilo naredbu za evakuciju i smješteni su trenutno kod bližih članova porodice. Mi smo svakako u direktnoj komunikaciji sa našim sugrađanima i dali smo im na raspolaganje mogućnost da u svakom trenutku koriste naše smještaje koje smo im spremni ponuditi. Mi smo i po nastanku ovog klizišta stupili u komunikaciju i sa višim nivoima vlasti i rečeno nam je da imaju budžetska sredstva kojima bi se mogla osigurati i neka trajnija rješenja kada je riječ o smještaju osoba iz ugroženih kuća. Općina Maglaj će sve svoje resurse staviti na raspolaganje kako bi građanima omogućili što ugodniji osjećaj nakon ove prirodne nesreće”, pojasnio je načelnik Maglaja.

Interesovalo nas je da li im je dato obećanje za određenu novčanu pomoć od viših nivoa vlasti?

“Trenutno smo imali nekoliko posjeta sa nivoa vlasti iz Zeničko-dobojskog kantona kao i direktora Kantonalne uprave civilne zaštite koji su nam obećali podršku. Pored toga, Vlada Zeničko-dobojskog kantona je obećala da će biti uz Maglaj u narednom periodu kako bismo na najbolji način sanirali trenutnu štetu, ali i prevenirali naredne korake”, ustvrdio je Suljaković.

Mještani smatraju da je loša sanacija ranijeg klizišta i odlagalište inertnog otpada na trasi Koridora 5C doprinijelo trenutnom stanju.

“Kao i ostali mještani i ja tako mogu reći ono što sam uočio vizuelnim pregledom navedenog područja. Evidentno je da su velike količine inertnog otpada skladištene na gornji dio klizišta. Svakako će inspekcijski nalazi i preliminarni te finalni izvještaji Federalnog zavoda za geologiju dati nam puno više informacija kako ne bismo nagađali. Mi smo dan nakon pokretanja klizišta poslali zahtjev za hitan sastanak sa svim akterima koji su direktno povezani sa navedenim područjem i s onima u čijim nadležnostima su klizišta i ostale prirodne nepogode. Nažalost, veliki dio njih se nije odazvao tom sastanku i nadam se da ćemo u narednom periodu imati kvalitetniju komunikaciju”, naglasio je Suljaković.

Zatim je iznio podatak da na području Općine Maglaj ima oko 118 evidentiranih klizišta.

“S označenim koordinatima. Na temelju komunikacije sa Federalnim zavodom za geologiju, oni planiraju kreirati katastar tih klizišta od kojih su neki manjeg, a neki većeg obima. U ovakvim situacijama Općina Maglaj djeluje preventivno i hitnim mjerama jer su naši kapaciteti za ovakve stvari jako mali. Prošle godine smo za to u našem budžetu imali predviđeno negdje oko 150.000 KM. To su mala sredstva i koristimo ih za djelovanje na nekim manjim lokacijama gdje su manja oštećenja. Iako je Općina Maglaj uvijek na udaru svih tih problema, njen budžet je jako mali i zato očekujemo podršku većih nivoa vlasti jer bez toga ne možemo sanirati klizište”, poručio je na kraju razgovora Suljaković.

Ekipa N1 je jučer posjetila Maglaj i na terenu je zatekla kritičnu situaciju.

Kritična situacija u Maglaju, pokrenuto klizište: Evakuisano 18 osoba

Razgovarali smo i sa mještanima koji nisu krili strah, a kako su nam rekli, vjeruju da će sanacija njihove imovine potrajati do daljnjeg.

╰┈➤ Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad, pridružite nam se i na WhatsApp kanalu klikom ovdje

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!