Kokain u BiH: Od skladišta do ulica – mladi sve češće žrtve narkomafije

Vijesti 27. nov 202420:58 0 komentara
N1 / Ilustracija

Pao je Balkanski kartel, i to zajedničim snagama regionalnih policija i EUROPOL-a. Razotkrio ih je Sky. Jedanaest osoba je uhapšeno, te zaustavljeno krijumčarenje južnoameričkog kokaina u Evropu. Sve se dešava upravo u mjesecu kada se obilježava borba protiv ovisnosti. Stoga je zadatak za nadležne i kako spriječiti da droga koja je već na bh. tlu, ne stigne do naših državljana?

Kriminalna mreža, kojom je trebalo da se prokrijumčari kokain iz Južne Amerike u Evropsku uniju, a preko zemalja Zapadnog Balkana, tačnije BiH, Srbije i Hrvatske, razbijena je. Tokom međunarodne operacije, uhapšeno je 11 osoba, uključujući dva bh. državljanina, 8 osoba iz Srbije i jedna iz Hrvatske. Zaplijenjeno je više od milion evra u gotovini, oružje, municija, luksuzna vozila, satovi.

”Iako su krijumčari koristili različite metode i rute, ključni trenutak ove istrage bio je zapljena više od pola tone kokaina u luci Ploče krajem marta 2021. godine, s procijenjenom tržišnom vrijednošću od čak 50 miliona evra. Droga je bila sakrivena u modificiranom teretnom kontejneru, što ukazuje na sofisticiranost ove kriminalne organizacije.”

Akcija je razotkrila i da su carinici primili mito, te da su na taj način izbjegnute inspekcijske kontrole, ali i duboku povezanost balkanskih kriminalnih grupa sa globalnom trgovinom drogom.

Jaku povezanost i aktivnost bh kriminalnih grupa pokazuju i dosadašnje zapljene droge na teritoriji naše države. 2022. godine pronađena su 73 kg kokaina u Doboju. 2023. godine 124 kg kokaina vrijednog više od 10 miliona maraka u skladištima firme iz Širokog Brijega. Početkom iste godine, 52 kilograma kokaina u Sarajevu.

Admir Katica, ministar unutrašnjih poslova KS:

“Samo u prvih 10 mjeseci ove godine, što je za svaku pohvalu za Upravu policije MUP-a KS, naši policijski službenici oduzeli su 55 kg i skoro 1000 paketića različitih droga, marihuane, heroina, kokaina, ekstazija..”

Da nije oduzeto, sve to našlo bi put i do mladih, koji sve više ulaze u ovaj svijet. Neiskusni, završavaju u raljama droge.

Slađana Cvjetković, psiholog:

“Nikada, kada njih slušate, nije problem, oni nisu ovisni, nego je to rješenje njihovog problema. Uz te supstance oni se osjećaju bolje, misle da brže pamte, misle da su euforičniji, raspoloženiji. Negdje ti mladi ljudi još uvijek se osjećaju inferiorno i pokušavaju da izgrade sebe.”

Sada se različitim strategijama, nastoji prevenirati.

Upuštajući se u eksperimentisanje sa različitim vrstama droge, više od 9 hiljada mladih od 2018. do 2022. godine zatražilo je pomoć u zdravstvenim ustanovama KS. (9312) Odjel za narkomaniju u kantonalnom Zavodu za bolesti zavisnosti konstantno je popunjen od 80 do 100%. Zabilježen je pad heroinskih ovisnika, ali je uslijedila poplava amfetaminskih.

Rasema Okić, Zavod za bolesti ovisnosti KS:

“To su supstance koje djeluju potpuno drugačije nego heroin, kako oni vole reći dok ih heroin spušta, amfetamini ih podižu. Najčešće oni ne doživljavaju amfetamin kao drogu, tešku drogu, nego ih dijele na lake i teške, što ne postoji, nije tačno.”

Iskorijeniti je teško, ali u borbi ka suzbijanju zloupotrebe opojnih supstanci, KS pravi još jedan iskorak. Od sljedeće godine vozači će osim na alkohol, biti testirani i na drogu. Istovremeno, zahvaljujući saradnji regionalnih policija i EUROPOL-a, pokušava se stati u kraj i narkokartelima.

╰┈➤ Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad, pridružite nam se i na WhatsApp kanalu klikom ovdje

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!