Četiri zakona i dva kadrovska rješenja potrebna su da BiH otvori pregovore sa EU, dobije datum. Prilično jednostavno zvuči, no u praski, pokazalo se i da je tehničke stvari moguće iskomplicirati. Na kraju 2024. koliko je BiH bliže Evropskoj uniji, i šta nam donosi naredna godina.
Krenulo je dobro sa nekoliko reformskih zakona, uz podršu evropskih partnera u martu su otvoreni pristupni pregovori sa EU. Ostatak godine, finaliziran sporazaum sa Frontexom, koji bi trebao biti potpisna u februaru i ukupno dva zakona u Vijeću ministara. No i ona su umjesto usvajanja u državnom paralemntu postala predmt rasprave u NSRS zbog navodnog prenosa nadležnoti za koju će čak i državni ministari iz Vijeća ministara utvrditi da toga nije bilo.
Zakon o zaštiti ličnih podataka i Zakon o graničnoj kontroli su bili dogovoreni, umjesto hitne vjerovatno će morati proći amandmansku proceduru, a nakon zaključaka NSRS. Zakon o VSTV-u i dalje je na čekanju; dogovora o sjedištu Apelacionog odjela Suda BIH nema, zbog čega stoji u ladici i Zakon o sudovima BiH. Ministar vanjskih poslova kaže kako je problem politika u Republici Srpskoj.
U međuvremenu uhapšen je, i za sada pritvoren na mjesec dana ministar sigurnosti Nenad Nešić, funkciju preuzeo njegov zamjenik Ivica Bošnjak iz HDZ-a. Ministari iz SNSD-a najavili su bojkot sjednica VM tvrdeći da se radi o napadu na RS.
No reakcije su utihnule, kada se saznalo da je istragu započeo i ali i akciju hapšenja završio MUP RS po naredbi Tužilaštva BiH. Da li su mogući novi zastoji i nove blokade lider HDZ, akteulni predsjedavajući Doma naroda državnog parlamenta Dragan Čović komentira, i ranije smo imali sličnih kriza.
Mnogo je otvorenih pitanja, uz ostalo popuna Ustavnog suda koje je neophodno riješiti ukoliko BiH napokon želi osigurati pravu tranšu iz Fonda plana rasta. S druge strane, već sada je izvjesno da bi Visoki predstavnik u januaru mogao nametnuti odluku o finansiranju institucija kulture obzirom da Vijeće ministara po njegovom zahtjevu to ne može učiniti zbog protivljenja političkih predstavnika iz RS. Kristijan Šmit najavio je i inteziviranje ragovora o državnoj imovini koja je možda i najvažniji uslov njegovog odlaska iz BIH. Da li OHR i evropski put mogu zajedno, šef delegacije Eu reći će, ima još posla za Visokog predstavnika
Ne treba biti veliki analitičar pa zaključiti da je januar već izgubljen, dijelom zbog praznika, dijelom zbog tenzija koje su uobičajne svake godine zbog obilježavanja neustavnog dana RS, 9.januara, a dielom i zbog eventaulnih odluka OHR-a. Ostaje drugi mjesec da se postignu dogovori, ili će evropski put ponovo čekati kraj godine, ako ga uopšte bude.
Opširnije u prilogu Tine Jelin Dizdar.
╰┈➤ Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad, pridružite nam se i na WhatsApp kanalu klikom ovdje
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!