Koliko može da podnese studentski plitak džep, ako je samo renta stana 600 KM?

Vijesti 22. jul 202412:47 0 komentara
N1

Prvi upisni rok na fakultetima završen je. Slobodnih mjesta još uvijek ima. No, pad broja upisanih studenata problem je koji je godinama sve prisutniji. Ipak, nisu to jedini problemi budućih brucoša. One koji se odluče ostati i studirati u svojoj zemlji - prvi problemi koji ih dočekaju su nedostatak studentskog smještaja, visoke cijene rente ali i visoki troškova studiranja.

Nakon prijemnog ispita za upis u prvu godinu studija prvog ciklusa studija u akademskoj 2024/2025. ostalo je mjesta na nekim fakultetima Univerziteta u Banjaluci. Radi se o 507 slobodnih mjesta na 12 fakulteta. Najviše mjesta ostalo je na Medicinskom fakultetu , Filološkom, ali i na Pravu, Prirodno – matematičkom kao i Fakultetu fizičkog vaspitanja i sporta.

Šansa je to za one studente koji budu pokušali u drugom upisnom roku. No, oni koji su već rezervisali svoje mjesto, krenuli su u rješavanje ostalih studentskih “problema”, za početak – pronalazak smještaja.

Besplatan ili uz simboličnu cijenu od 165 maraka, uz jeftine obroke, više od 1000 studenata pronaći će u banjalučkim studentskim domovima. No, ostali, mučiće muku sa pronalaskom stana. Stanarine u Banjaluci za brojne su nedostižne. Pa tako njihove visoke cijene i troškovi režija odmažu pojedinim studentima.

Renta za stanove, makar to bile i garsonjere, košta u prosjeku 500 KM – plus režije, u prosjeku i do 200 maraka. U naseljima koja se nalaze blizu fakulteta ili centra, cijena za rentani stan iznosi u prosjeku 600 KM ili naviše – plus troškovi režija. Nešto jeftiniji stanovi mogu se pronaći u udaljenijim naseljima, no, pristojan stan ni na takvim lokacijama teško da se može naći ispod 500 maraka. Udaljenije lokacije znače i korištenje autobuskih linija. Ona u jednom pravcu iznosi 2,30KM. Stanovi u cijeni od 300 do 400 marakka, nisu, adekvatni, tvrde, pojedini studenti.

Skupi su to troškovi za plitak studentski džep. Većina njih, zbog svega navedenog, prinuđena je da radi. S obzirom da za dosta njih, smještaj, nije jedini trošak.

Cijene semestra, u prosjeku kreću se od 700KM do 1000 ili više, u zavisnosti od fakulteta. Zajedno sa troškovima za knjige i druge studentske potrebe, čine danas studiranje veoma skupim.

Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!