U Srebrenici ponovo ovih dana život nije jednostavan za Bošnjake - povratnike, naročito za uposlenike Memorijalnog centra u Potočarima. Od objave Izvještaja o negiranju genocida u Srebrenici, krenula je odmazda prema njima. Brojne su riječi osude, te je zatražena i procjena sigurnosne situacije, kao i stalna fizička zaštita za tim koji je radio na izvještaju.
Edin Ikanović i danas je došao na posao. Prijetnje ga nisu spriječile. U Srebrenicu se vratio 2007.godine, tu je zasnovao porodicu i odlučio ostati
“Ovo je četvrti izvještaj po redu. Ono što radimo ove godine jeste da radimo na prikupljanju podataka o negiranju genocida u medijskom prostoru BiH i regiona. Očito je da je nekim osobama koje su se našle među top 10 negatora to zasmetalo iako se nisu našli prvi put na tom izvještaju. Oni prozivaju autore ovog izveštaja i moje ime je bilo predmetom njihovih analiza. Nećemo odustati od našeg posla i nastavit ćemo pratiti, jer smatramo da je to civilizacijska naša obaveza da to predstavimo javnosti i pravosudnim institucijama”, rekao je, između ostalog, za N1.
Prijetnje su počele nakon što je prošle sedmice objavljen, četvrti po redu Izvještaj o negiranju genocida u medijima. Od deset prozvanih na prvom mjestu je Milorad Dodik, tabloidi iz Srbije, ali i predsjednik boračke organizacije iz Srebrenice, Branimir Kojić koji je izvještaje ranije ismijao. Ovaj put, poimenice je prozvao autore izvještaja što su prihvatili i mediji u RS ali i Srbiji pod kontrolom vladajuće politike, nakon čega su krenule prijetnje. Ikanović kaže kako se ovo ne bi dešavalo da smo imali barem jednu sudsku presudu za negiranje genocida.
Politici smeta rad Memorijalnog centra, komentariše i lokalni imam napade na zaposlenike. Pitamo ga za odnose u zajednici, odgovora kako politika ne da naprijed.
Priču donosi Tina Jelin-Dizdar.
Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!