Jedna od vodećih organizacija za borbu protiv korupcije podvukla je crtu, odnosno objavila izvještaj za 2024. godinu u Bosni i Hercegovini, pa tako imamo dobru i lošu vijest. Dobra je da su građani sve odvažniji - sve više prijavljuju nepravilnosti, a loša je da su institucije sve više popustljive.
Kako će odavno oslabljene institucije iznijeti nikad veću krizu u državi, kako i da li će uopšte različiti slojevi društva reagovati na stezanje obruča oko kritičara u jednom njenom dijelu, i kako shvatiti najave o novom zamahu na evropskom putu potencijalne nove vlasti, dok Bosni i Hercegovini prijeti ogroman gubitak EU sredstava? O stanju u institucijama i društvu za Novi dan govorio je Edo Kanlić iz Transparency International-a.
Naime, Pravosuđe BiH i dalje popušta pred korupcijom – presudama dominiraju uslovne kazne, istrage se obustavljaju, oslobađajuće presude su sve češće a broj osuđujućih presuda za visoku korupciju smanjen je u odnosu na prošlu godinu. No, zanimljivo je da sve veći broj građana prijavljuje nelegalnu eksplotaciju prirodnih resursa. Na samom početku razgovora Kanlić je kazao kako najbolje ovo iskoristiti.
“Korupcija se dešava i kada spavamo. Tom oblasti se trebamo baviti 24 sata. Prema našim podacima u protekloj 2024. godini zaprimilo smo oko 1700 prijava gdje su zapažene nepravilnosti. Građani vjeruju Transparency International, ali ne vjeruju očito institucijama BiH. Sve je više materijala koji se može iskoristiti za pravni put. Pitanje je sada koliko će ti pravni postupci završiti za epilogom u korist građana”, naveo je Kanlić.
Potom je dodao:
“Naše društvo voli simboliku. Podaci koje nam je ustupio VSTV imamo pad u broju osuđujućih presuda u slučaju korupcije. Pravosuđe se bori sa velikim pritiskom koji dolazi iz političke arene. Posebno zabrinjava podatak o neprovođenju istraga”.
Između ostalog, Kanlić je naveo kako definitivno građani sve više traže pomoć.
“BiH obiluje prirodnim resursima i to je jako pogodono za korupciju. Zbog neadekvatne reakcije vlasti stvara se plodno tlo za prirodne nesreće i narušavanje životne sredine. Građani prepoznaju sve te probleme jer su im bukvalno sada došli pred kuću. Došli su im problemi na kućni prag. Sada žele da zaštite svoje avlije. Posebno zabrinjava situacija u HNK. Puno je zakonskog dijela koje moramo regulisati, ali jako je važna praksa. Oblast u kojoj ćemo se i mi posvetiti, pogotovo kada je riječ o šumama i upravljanja šumama. Institucije moraju da odgovore adekvatno”, kaže Kanlić.
Smatra da se BiH suočava sa velikom sigurnosnom krizom.
“Došli smo u situaciju kada se moramo svi okrenuti institucijama. Građani su dosta zbunjeni jer nedostaje adekvatna komunikacija. Vrlo je važno da institucije rade svoj posao i da se ne vrši pritisak na ljude koji rade u pravosudnim institucijama. Treba da budemo podrška i opozicija koja se suočava sa velikim pritiskom. Bit će važno da partneri iz međunarodne zajednice ne pribjegnu intervenciji iz vana, nego podrška institucijama u BiH. Građani RS žive u medijskom mraku i cenzuri, zato ih ne mogu da krivim zato što ne reagiraju”, naveo je Kanlić.
Opširnije u video snimku.
╰┈➤ Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad, pridružite nam se i na WhatsApp kanalu klikom ovdje
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare