Visoko sudsko i tužilačko vijeće Bosne i Hercegovine (VSTVBiH) u protekla dva dana organizovalo je prvi sastanak regionalne inicijative za saradnju u oblasti informacijsko-komunikacijskih tehnologija, u čijem fokusu je bilo osnivanje prvog regionalnog pravosudnog IKT hub-a u Sarajevu.
Sastankom je otvoreno novo poglavlje u provedbi aktivnosti koje su predviđene kroz Memorandum o tehničkoj saradnji koji su Federalno ministarstvo pravde Republike Austrije i VSTVBiH potpisali u decembru 2022. godine.
“Osnivanje IKT hub-a Sarajevo predstavlja ideju koja je proizašla iz regiona i čija provedba treba da doprinese unapređenju rada pravosuđa, ali i poboljšanju kvalitete međusobne komunikacije. Provedba ove ideje otvara mogućnost za realizaciju bilateralnih i multilateralnih projekata u oblasti rada pravosuđa, kroz najsavremenija tehnička dostignuća”, istakao je Halil Lagumdžija, predsjednik VSTV-a BiH.
Institucije učesnice ovog sastanka su iskazale svoju punu opredijeljenost za ovakvom vrstom saradnje, gdje će se kroz razmjenu iskustava i dobrih praksi iz regije raditi na kreiranju rješenja koja će unaprijediti kvalitet rada pravosudnih institucija u regiji jugoistočne Evrope.
“Današnji sastanak je veoma bitan budući da se bavimo pitanjima regionalne saradnje za jugoistočnu Evropu, koja je veoma značajna u kontekstu evropskih integracija. Na ovaj način nastojimo da zajedno radimo na unapređenju rada pravosuđa, te pružimo mogućnost našim kolegama iz vrlo dinamičnih reformskih regija da sarađuju i da ovu saradnju u oblasti digitalizacije baziraju na zajedničkim interesima”, istakao je Georg Stawa, savjetnik za jugoistočnu Evropu iz Federalnog ministarstva pravde Republike Austrije.
Dodao je da pravosuđe mora da predstavi građanima i javnosti šta radi kako bi povećalo povjerenje u svoj rad, ali i da objasni međunarodnim partnerima buduće planove i da u tome pridobije političku podršku.
Evropska unija od 2004. godine podržava razvoj informacijsko-komunikacijskih tehnologije, te je u saradnji sa drugim međunarodnim partnerima omogućila razvoj CMS/TCMS sistema za upravljenje predmetima, pravosudnog web portala, E-sud mobilne aplikacije, video-konferencijskog sistema, Baze sudskih odluka, sistema za podršku izvještavanju i donošenju odluka (SIPO), informacijskog sistema za upravljanje ljudskim resursima (HRMIS), interaktivne mape predmeta ratnih zločina, modernog pravosudnog informacionog sistema, primarnog i sekundarnog centra podataka u Sarajevu, regionalnog centra podataka u Banja Luci, Tuzli i Mostaru, nacionalne mreže širokog područja (WAN) i lokalne mreže (LAN).
Također je obezbijedila opremu za kvalitetan rad pravosudnih institucija, kao i IKT podršku kroz zapošljavanje više od 120 IKT stručnjaka u sudovima i tužilaštvima širom BiH.
“Digitalna transformacija je način da se građanima pruže bolje usluge i dio je reformi koje se provode u svim sektorima, uključujući i pravosuđe BiH, na putu ka evropskim integracijama. Digitalizacija ima ogroman potencijal u različitim oblastima, uključujući ekonomiju, upravljanje i svakodnevni život građana. Jedan od ključnih napora koje EU poduzima u oblasti digitalizacije se odnosi na poboljšanje digitalne povezanosti”, istakao je Enrico Visentin, programski menadžer u Delegacije Evropske unije u BiH.
Referirajući se na izlaganje predsjednika, direktor Sekretarijata VSTV BiH Admir Suljagić dodao je da VSTV BiH, uz podršku prijatelja iz Evropske unije i Republike Austrije, nastoji pronaći nova rješenja kako bi pravosuđe bilo efikasnije i produktivnije.
Istakao je da bi osnivanje IKT hub-a u Sarajevu moglo ponuditi rješenja za unapređenje rada pravosuđa kako u BiH, tako i u regionu.
Ovom prilikom razgovarano je i o drugim oblastima koje predstavljaju polaznu tačku buduće regionalne saradnje a koje se odnose na upotrebu sistema za upravljanje sudskim predmetima, razmjenu informacija za buduće bilateralne projekte, potencijalnu pravnu pomoć u građanskim pitanjima, anonimizaciju predmeta relevantnih za sudsku praksu i slično.
Sastanku su pored predstavnika VSTV-a BiH prisustvovali Georg Stawa, savjetnik za jugoistočnu Evropu u Federalnom ministarstvu pravde Republike Austrije, Enrico Visentin, programski menadžer u Delegaciji Evropske unije u BiH, Shkelzeni Maliqi, generalni direktor Sekretarijata Pravosudnog vijeća Kosova, Fatmir Rexhepi, direktor IT odjela u Pravosudnom vijeću Kosova, Naureda Llagami, predsjednica Sudskog Vijeća u Albaniji, Darko Drašković, šef odjela za IKT i multimediju u Sekretarijatu sudskog vijeća Crne Gore, Maria Julijana Civinini, predsjednica CEPEJ Cyberjust-a WG, Anastasia Nohovitsyna, projekt menadžer u CEPEJ-u i Džemal Hadžić iz Ministarstva pravde BiH, saopćeno je uz VSTV-a BiH.
Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!