Nakon uspješne transplantacije srca, koja je prvi put prije nekoliko dana izvedena u Bosni i Hercegovini, ljekari Kliničkog centra Univerziteta u Sarajevu, ovaj put imaju dobre vijesti i za dio onkoloških pacijenata. Naime, na Klinici za radiologiju uspješno je izvedena peta procedura trans-arterijske hemo-embolizacije. U odnosu na klasične hirurške metode, ovo je minimalno invazivni način tretiranja malignih promjena na jetri. Dok ljekari poručuju da su na dobrom putu ka uvođenju dodatnih procedura za liječenje i ostalih vrsta tumora, provjerili smo šta će pacijentima donijeti ova najnovija metoda, ali i to na koga se tačno odnosi.
Sasvim novu proceduru za KCUS izvodi mladi tim ljekara. Razgovarali smo sa doktorima Harisom Kurićem i Murisom Bečirčićem. Pojasnili su nam da procedura poznata pod skraćenicom “TACE”, kojom tretiraju dio pacijenata sa metastatskim promjenama na jetri, zapravo podrazumijeva minimalno invazivan način liječenja, u odnosu na klasičnu hiruršku intervenciju.
Ujedno, Klinika za radiologiju Kliničkog centra u Sarajevu jedina je u cijeloj Bosni i Hercegovini koja primjenjuje ovu proceduru. Stoga, ljekari na početku razgovora poručuju:
“Ova tema zaslužuje više medijskog prostora jer je od vitalnog značaja za onkološke pacijente. Mislim da javnost još nije dovoljno upoznata da se to radi kod nas. TACE je minimalno invazivna procedura. Kombinuje se hemoterapija i embolzacija (zatvaranje krvnog suda koji hrani tumor).”
Ko može biti podvrgnut TACE proceduri?
Procedura se radi se na pacijentima sa uznapredovanim karcinomom jetre gdje je cilj da se smanji stepen bolesti.
“Pacijenti dolaze na multidisciplinarni konzilij u klinički centar. Cilj je da se smanji stepen bolesti da bi kandidat bio u mogućnosti za transplataciju ili da se oboljenje kontroliše onom pacijentu koji je na listi čekanja donora. Mi smo samo dio cijelog dijapazona ljekara koji žele obuzdati bolest, ali bez onkologa ovo ne bi bilo moguće”, kazao nam je Muris Bečirčić.
Kako izgleda procedura?
Ovo je i dalje relativno novi trend u svijetu medicine, međutim uspješno predstavlja alternativu dosadašnjim intervencijama na malignim oboljenjima na jetri. Kurić je dalje govorio o samom načinu odvijanja procedure.
“Kroz mali rez na preponi se ubacuje kateter u arteriju koja se dalje dovodi u jetrenu arteriju. Onda se kroz taj kateter uvodi drugi manji mikrokateter kojim se pokušava što dublje doći do najsitnijih krvnih sudova u jetri koji hrane tumor. Zatim se u sve arterijske sudove koji hrane tumor ubrizgava suspenzija koja se sastoji od mikročestica obloženih citostatikom”.
Koji su benefiti za pacijenta?
Efikasnost je u prilično visokom procentu, ali nije to jedina beneficija. Zaobilaze se zdrava tkiva i moguće nuspojave se mnogo lakše minimiziraju. Oporavak i boravak pacijenta u bolnici je kraći.
“Ova procedura je od višestruke koristi. Izbjegavaju se sistemski neželjeni efekti hemoterapije. Ova procedura je minimalno invazivna, skoro bezbolna. Većina pacijenata ide kući dan poslije procedure”, dodao je Kurić.
Bečirčić je dalje govorio o načinu na koji su doktori stekli znanja za ovu proceduru.
“Naša znanja potiču od inostranih stručnjaka. Kroz zadnje dvije godine smo posjetili više centara u regionu i svijetu kada govorimo o odjelima interventne radiologije, tu smo sticali znanja. Bitno je znati sve indikacije, kontraindikacije i komplikacije i da ste u mogućnosti da sve to riješite sami. Došli smo onda u tu mogućnost da to možemo izvoditi na dnevnoj bazi”.
Kako je protekao oporavak pacijenata u BiH?
Tim ljekara je za neke pacijente već radio kontrolne CT preglede koji su dali odlične rezultate.
“Ako konzilij napravi pravilnu selekciju pacijenata onda je visok i procenat uspješnosti procedure. Zasad imamo odlična iskustva. Rezultati TACE-a su na zavidnom nivou. Proces oporavka je također proticao dobro. Nekada se javlja groznica, mučnina i povraćanje, ali smo se s tim mogli nositi i nije bilo ozbiljnijih komplikacija”, rekli su sagovornici N1.
Za kraj su govorili o mogućim budućim planovima i inovacijama na KCUSu.
“Procesi javnih nabavki idu malo težim putem, ali u skorijoj budućnosti ćemo moći raditi termalnu ablaciju. Tim putem se sprži tumor i polje oko njega”, rekao je Bečirčić.
“Kada smo krenuli u priču rasta i dijapazona usluga koji pružamo htjeli smo u roku od pet godina dosegnuti regionalni nivo. Na dobrom smo putu”, zaključio je Kurić.
Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!