Mahmutović: Političari koji vode BiH nemaju ni “plan A”, a ne “plan B”

N1

Profesor krivičnog prava i delegat Vijeća naroda Republike Srpske Dževad Mahmutović za N1 je analizirao moguće posljedice nakon usvajanja spornih zakona u Narodnoj skupštini RS, ali i poteze koje treba povući. Smatra da su institucije BiH, a pogotovo pravosudne naredne na potezu, da trebaju biti odlučnije i hrabrije, međutim, stava je da političari u Bosni i Hercegovini nemaju ni plan A, a ne plan B u ovoj situaciji koja je, kako je poručio, zabrinjavajuća.

Mahmutović je na početku razgovora za N1 rekao da će naredni dani pokazati šta će uslijediti nakon spornih zakona usvojenih u NSRS-u.

“Mi možemo samo na neki način projicirati šta bi to moglo biti i šta bi se moglo dešavati. Kada govorimo o tome o kakvom se krivičnom djelu radi, riječ je o napadu na ustavni poredak koje je inkriminirano Krivičnim zakonom BiH i radi se o krivičnom djelu koje je na neki način izmijenio i dopunio visoki predstavnik zajedno s inkriminacijom o nepoštovanju njegovih odluka dodavši samo nekoliko riječi unutar te inkriminacije na način da se napad na ustavni poredak može počiniti samo silom ili prijetnjom sile, a sada je to dodano i da se to krivično djelo može počiniti i na bilo koji drugi protupravan način”, rekao je Mahmutović.

Dodao je da je upravo NSRS napravila protupravne poteze.

“Jer je suprotno i Ustavu BiH i dosadašnjim odlukama Ustavnog suda BiH koje su konačne i obavezujuće. Može se reći da na neki način imamo krivična djela, krenulo se u pravcu koji stvara uslove za secesijom, odnosno, odvajanjem entiteta Republika Srpska, za ponovnim pravljenjem entiteta nekom državom. Ono što se najavljuje u narednim danima su novi ustav RS nešto što je još problematičnije. Taj put će ići sve dok institucije BiH koje su zadužene za to ne reaguju onako kako je to zakonom i Ustavom BiH propisano i tako ne zaustave ovaj put i ovo djelovanje koje nije u skladu sa ustavom”, istakao je Mahmutović.

Podsjetio je da je slična situacija bila i 1992. godine.

“Kada je Skupština srpskog naroda u BiH proglasila ‘Srpsku republiku BiH’, a potom donijela i ustav te paradržave i kada je Ustavni sud Republike BiH ukinuo te odluke i proglasio antiustavnim, ona je i dalje nastavila postojati tako nelegalna i antiustavna sve do 1995. godine do Dejtonskog mirovnog sporazuma. Dakle, reakcija vlasti, odnosno, nadležnih organa u BiH je ključna za zaustavljanje ovakvog djelovanja. A ta vlast koja je nadležna je prije svega pravosudna, unutar nje svakako Tužilaštvo BiH. Hoće li imati snage i kapaciteta ne znam i nisam siguran da hoće zbog toga što u svom dosadašnjem radu i djelovanju to nisu pokazali. Na kraju su oni i doveli do ovakve situacije i ovakvog drastičnog protuzakonitog i protuustavnog djelovanja vlasti u entitetu RS zato što nisu reagovali na vrijeme i kada je to za njihovu reakciju bilo mnogo blaže. Oni to tada nisu ozbiljno shvatali ili nisu imali hrabrosti”, smatra Mahmutović.

Govoreći o daljim koracima, Mahmutović je naglasio da je predsjednik Kluba Bošnjaka u Vijeću naroda u NSRS-u najavio da će ovaj klub pokrenuti mehanizam zaštite vitalnog nacionalnog interesa.

“Onda bi to značilo da treba zasijedati i Vijeće naroda RS i da se izjasni o tom zahtjevu. Poslije toga naravno kao nikad ni dosad na Vijeću naroda nije usvojen i onda će to ići na Zajedničku komisiju Vijeća naroda RS i NSRS – ni tamo nikada nijedan zahtjev usvojen i poslije toga slijedi Ustavni sud RS koji treeba odreagovati na način da u roku od sedam dana kaže da li je zahtjev uopće prihvatljiv da se razmatra u meritumu i ako jeste onda u roku od 30 dana treba reagovati. Dakle, ako se krene tim putem to bi onda moglo potrajati jedan mjesec i po u nekim normalnim rokovima da se radi i djeluje. S druge strane, može se desiti da Klub Bošnjaka ne pokrene zaštitu vitalnog nacionalnog interesa pa se onda iz Vijeća naroda RS obaviještava predsjednik NSRS-a da u Vijeću naroda nema povrede i da se nisu izjasnili o pokretanju nacionalnog vitalnog interesa. Nakon toga je dužnost predsjednika NSRS-a da pošalje zakone prema predsjedniku RS-a koji treba potpisati ukaz o njihovom proglašenju i nakon toga da ih pošalje na objavu u Službeni glasnik RS-a. To bi moglo biti vrlo brzo jer prije proglašenja ovih zakona doneseni su i zakoni o njihovom prijevremenom stupanju na snagu. Dakle, čim objavi Službeni glasnik RS-a ti zakoni bi odmah bili na snazi ne bi se čekalo ni propisanih osam dana za stupanje pravnih akata koje donosi NSRS. Dakle, moglo bi se desiti to za nekih 10-ak dana, sljedeće sedmice bi ti zakoni već mogli biti na snazi. Pošto je sasvim očito da se radi o napadu na Ustav BiH, onda bi se mogla zatražiti i reakcija Ustavnog suda BiH. Ta procedura se isto može nastaviti i nakon odluke Ustavnog suda RS-a koja će, potpuno sam siguran, biti da nema povrede vitalnog nacionalnog interesa. Naravno trebao bi biti zahtjev za izricanje privremene mjere jer definitivno samo dan primjene tih mjera ostavio bi nesagledive posljedice, a kada se odlučuje o privremenoj mjeri onda ima tzv. test dvostruke provjere da li će šteta nastupiti njegovom neprimjenom, odnosno, kakva će šteta nastupiti njegovom primjenom. U situaciji u kojoj bi se ocjenjivalo da li će se nešto desiti ako se ne bude primjenjivao do odluke Ustavnog suda u konačnici se neće ništa desiti jer evo mi živimo bez njega. A u slučaju njegovog stupanja na snagu i njegove primjene do odluke Ustavnog suda može se desiti sve i svašta”, pojasnio je naš sagovornik.

Konstatovao je da se kao građanin ne plaši ničega.

“Može biti šta god hoće i ne bi mi bio ovo prvi rat ako bi krenulo u tom pravcu. Ipak, stalno dobijamo prigovore da se puno priča o ratu, a da niko, kako oni kažu, iz RS-a to ne želi i da oni hoće mirno da se vrate na izvorni Dejton. Međutim, da je mogao mirno da se otcijepi, odnosno, da ode jedan dio BiH iz te države onda bi se to desilo 1992. godine. Međutim, nakon toliko žrtava koje su dale svoje živote za cjelovitu BiH vrlo sam skeptičan da bi to moglo mirno proći. S druge strane, kao pravnik mislim da je teško i previš optimistično očekivati da će ovo samo od sebe stati bez zaštite pravosudnih i državnih institucija. Milorad Dodik se nalazi u jednoj dosta teškoj situaciji. Činjenica da, ukoliko se njegova prvostepena presuda potvrdi i postane pravosnažna, njegov politički život bi bio završen budući da on nema ni mali broj godina, a i šest godina nebavljenja politikom značit će da će ga svi zaboraviti. I on je svjestan toga i neće sigurno jednostavno odustati. Pitanje je koliko će njegove pristalice iz SNSD-a ići za njim zajedno pa kako god to završilo. Mogu reći da imamo neke pozitivne reakcije iz opozicije i u narednim danima ćemo vidjeti koliko je ona sada jedinstvena i iskrena. Nekako mi to nije lijepo reći, ali isto tako mnogo toga zavisi i od Srba koji rade u zajedničkim institucijama hoće li poslušati Milorada Dodika i šta će to značiti”, mišljenja je.

Stava je da bi u ovoj situaciji najodgovorniji trebao biti onaj ko je sve ovo i predložio.

“Ono što su se vlasti entiteta dosta dobro izvježbale jeste da uvijek idu na kolektivne odluke pa je tako dosta teško naći odgovornu osobu za to. Međutim, u svakom organu i tijelu i preduzeću zna se ko je odgovoran. U političkoj stranci to je predsjednik i odgovoran je za sve, u institucijama entiteta u vladi je najodgovorniji premijer, u NSRS-u predsjednik, a predsjednik kao institucija tamo je on odgovoran. U Vijeću naroda predsjedavajuća itd. Dakle, vi ćete doći i čuti vjerovatno od tužioca da je ovo krivično djelo veoma teško dokazivo kao i negiranje genocida, međutim, ono što mi možemo reći jeste da Tužilaštvo BiH nije radilo na tim krivičnim djelima i nije vodilo istrage. Ovaj drugi dio koji sam rekao, a koji se odnosi na krivično djelo da to podrazumijeva i bilo koji protupravan način je svježe u ovoj inkriminaciji i ne znam da je ikad iko pokušan i procesuirati se zbog toga. Ponovo se vraćam na to da Tužilaštvo mora biti odlučnije i hrabrije ukoliko je to stvarno Tužilaštvo BiH, a ne neka politička ekspozitura”, naglasio je Mahmutović.

Naveo je da ne vjeruje da će OHR reagovati jer je to, kako kaže, potvrdio i u saopćenju nakon posljednje sjednice PIC-a.

“Rekao je da se upotrijebe svi državni mehanizmi. Potpuno je Christian Schmidt svjestan da imamo državne mehanizme, ali su se dosad visoki predstavnici pa i on upuštali u to da oni rješavaju stvari na neki način, a da se institucije BiH nisu ni pokrenule u tom smislu. Vrlo vjerovatno on neće reagovati zato što na neki način imamo i promijenjenu političku situaciju u svijetu. Ne mogu tačno potvrditi jer ne znam, ali kažu da na posljednjoj sjednici PIC-a nije bilo ni Amerikanaca ni Rusa. To je velika poruka i visokom predstavniku, a i nama koji živimo u BiH. To je jedan aspekt međunarodne priče, ali mene brine to što političari koji vode BiH iz probosanskih snaga računaju na međunarodnu zajednicu navodeći da imaju obećanja da se nešto neće dozvoliti itd. Ja u međunarodnu zajednicu uopće ne vjerujem, zabavljena je svojim problemima. Mislim da mi nemamo šta očekivati od međunarodne zajednice nego se trebamo vlastitim snagama boriti. Te probosanske snage su potpuno bezidejne i neki dan sam razgovarao sa skroz visoko pozicioniranim zvaničnikom u BiH, bili smo na kafi i dobio je pitanje ima li taj probosanski blok neki odgovor ‘B’ ako bi bilo nešto. On je onako iskreno odgovorio i rekao je pa ja mislim da oni nemaju ni plan A, a kamoli plan B. Tako da je i moje razmišljanje u tom pravcu da su potpuno nepripremljeni i ne razmišljaju o ozbiljnosti situacije”, zaključio je Mahmutović.

A ovim govorom o planovima se prije svega misli na onaj kada je Dodik rekao da će upotrijebiti plan B ukoliko bude presuda protiv njega, a koji, kako je tada rekao, podrazumijeva “osamostaljenje RS-a”.

Nakon što je presuda prvostepeno donesena da se osuđuje na godinu zatvora i da je dobio šest godina zabrane obavljanja službene dužnosti, NSRS po instrukcijama Dodika i njegovih političkih pristalica izglasava sporne zakone kojima se zabranjuje rad Tužilaštva i Suda BiH kao i VSTV-a i SIPA-e na području RS-a.

Pročitajte još👉Potez u NSRS izazvao brojne reakcije, ali iz Tužilaštva BiH je još nema

Dosad nikakve reakcije ni poduzetih koraka nije bilo iz pravosudnih institucija, a iz gore navedenog razgovora, možemo zaključiti da je došlo krajnje vrijeme.

╰┈➤ Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad, pridružite nam se i na WhatsApp kanalu klikom ovdje

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!