Dokument "Političko - ekonomska situacija u BIH" biće razmatran danas na posebnoj sjednici Narodne Skupštine Republike Srpske (NSRS). Dijelove dokumenta u programu N1 komentarisao je poslanik SNSD-a u ovoj instituciji Srđan Mazalica, posebno se osvrćući na redukciju uloga stranih ambasadora koju žele postići. "Kontinuirana podrška tih diplomata bošnjačkim političarima, dovela je do toga da je ugrožen unutrašnji kapacitet za postitzanjem dogovora", rekao je, dodajući kako je svaka želja Bakira Izetbegovića ispunjena.
U dokumentu o kojem će se danas raspravljati u NSRS navedeno je da je “inicijalna kapisla za aktuelnu krizu u BiH bilo donošenje odluke o dopunama Krivičnog zakona BiH od bivšeg visokog predstavnika Valentina Inzka”.
Upitan o tome šta je sa potezima SNSD-a, a koji se tiču pitanja nadležnosti, poslanik ove stranke Srđan Mazalica odgovara kako je to zaseban kolosijek pokrenut s obzirom na odluke Ustavnog suda BiH.
“Djelovanje ovog suda narušava ustavnu strukturu BiH i njegovo djelovanje je nas izazvalo na vraćanje nadležnosti. Nas se okrivljuje da napadamo Dejtonski mirovni sporazum, a sam Ustavni sud BiH je 2006. godine utvrdio da saglasnosti za prenos nadležosti date u oblastima odbrane i indirektnih poreza nisu amandmani na Ustav BiH. U skladu s tim mi imamo puno pravo da ih povučemo. Svi oni zakoni koje je donijela Parlamentarna Skupština BiH, a ne postoje u Ustavu BiH, mi smatramo da možemo jednostrano da donosimo te zakone. Ovo nema veze sa Inzkovim zakonom”, odgovorio je.
Ponovno se osvrće na dopunu Krivičnog zakona BiH po pitanju zabrane negiranja genocida koju je uradio Valentin Inzko, te navodi “kako on nije imao pravo da donosi zakone”.
“To je prije svega napad na ustavni poredak BiH. To je i udar na ljudske slobode. Primjerice, Veliko vijeće za ljudska prava je donijelo odluku da procesuiranje nekog političara u Švicarskoj zbog poricanja nekog genocida predstavlja povredu njegovog prava na izražavanje. Takvo ograničenje nije potrebno u demokratskom društvu”, izjavio je poslanik u NSRS.
“Izetbegović odbija Erdogana jer mu je svaka želja ispunjena”
Upitan o tome šta je sa stvarnim problemima građana, u potpunosti zanemarenim dok se vlasti bave ovakvim stvarima, Mazalica navodi kako se krize generišu iz Federacije BiH, te da bi i on volio kada bi se umjesto njih bavili ekonomskim i socijalnim pitanjima.
“Nijedna od ovih kriza u BiH nije generisana iz Republike Srpske. Primjerice, Ustavni sud gdje su Bošnjaci i ostali preglasavali Srbe i Hrvate je donio odluku da se RS uskrati pravo da u vlasništvu ima šume i poljoprivredno zemljište. Također, i ‘Inzkov zakon’ je izlobiran od Izetbegovića i njegovih partnera. Mi govorimo da je on protivan i međunarodnim konvencijama. Volio bih da nije bilo ovih inicijativa i da se bavimo ekonomsko-socijalnim pitanjima”, odgovorio je Mazalica.
U dokumentu koji će se danas naći pred NSRS stoji i to da “internacionalizaciju državnog pitanja BiH treba usmjeriti u proces evropskih integracija, a internacionalizaciju kao miješanje stranih faktora u unutrašnja pitanja entiteta i BiH kao cjeline treba maksimalno redukovati u skladu sa odredbama međunarodnog prava”.
Mazalica u programu N1 pojašnjava da se ovo odnosi na djelovanje stranih ambasadora u BiH prilikom rješavanja kriza.
“Kada je u pitanju internacionalizacija misli se na grubo miješanje stranih ambasadora i kršenje člana 41. Konvencije o diplomatskim odnosima. Imamo slučaj da se ambasadori, poput onih iz kvinte, koji ne bi smjeli ni da se sastaju sa političarima opozicije, a njih pet nameću silu i ponašaju se kao da je njihov protektorat. Kontinuirana podrška tih diplomata bošnjačkim političarima, dovela je do toga da je ugrožen unutrašnji kapacitet za postitzanjem dogovora u BiH. Imate situaciju da Izetbegović odbija Erdogana i njegovo učešće u prevazilaženju krize zato što je svaka njegova želja ispunjena”, govori Mazalica.
Kritika međunarodnoj zajednici zbog uplitanja i sankcija pic.twitter.com/XecAzRTr1d
— TV N1 Sarajevo (@N1infoSA) February 1, 2022
Kratko se osvrnuo i na prijedlog koalicionog partnera, stranke Ujedinjena Srpska, koja je predložila da se pitanje nadležnosti odloži za poslije izbora.
“To je njihov prijedlog koji ćemo mi razmotriti. Podsjećam da je Dodik predlagao promjene u sistemu odbrane BiH, kada bi one bile prihvaćene, NSRS bi mogla donijeti odluku da se odgodi prenošenje nadležnosti iz oblasti odbrane. Što se tiče indirektnih poreza, i ranije sam govorio da bi tu bilo teško vratiti nadležnosti”, rekao je Mazalica.
Dodaje kako bi, po njemu, bilo najbolje kada bi Vlada RS sastavila dokument, tj. analizu na osnovu koje bi NSRS trebala da odluči o prijedlozima Ujedinjene Srpske.
Srđan Mazalica govorio je u programu N1 o prenosu nadležnosti pic.twitter.com/xCttlYX8K5
— TV N1 Sarajevo (@N1infoSA) February 1, 2022
Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare