Nakon najave o obustavi Metinog programa za provjeru činjenica u Sjedinjenim Američkim državama, Međunarodna mreža za provjeru činjenica (The International Fact-Checking Network - IFCN) objavila je otvoreno pismo upućeno Marku Zuckerbergu, osnivaču i izvršnom direktoru ove kompanije.
Više od stotinu organizacija koje se bave provjerom činjenica iz cijelog svijeta potpisalo je otvoreno pismo, objavljeno na stranici Poynter instituta za medije s Floride (SAD).
U pismu se ističe da ovakva odluka prijeti da poništi skoro deceniju napretka u promovisanju tačnih informacija i brojne potvrđene pozitivne rezultate ovog programa. Potcrtavajući važnost uloge fact-checking novinarstva u različitim okruženjima, upozorava se da bi ukidanje Metinog programa provjere činjenica moglo imati posebno poguban uticaj u državama gdje se dezinformacije koriste kao sredstvo izazivanja političke nestabilnosti, ugrožavanja kredibiliteta izbora, pa čak i poticanja na genocid.
Velika promjena: Kako radi novi način moderacije na Facebooku i Instagramu?
Zuckerbergove tvrdnje o tome da je program postao “alat za cenzuru” i da su “fact-checkeri bili previše politički pristrasni i uništili više povjerenja nego što su stvorili, posebno u SAD-u”, odbačene su kao netačne.
Meta je, navodi se u pismu, od svih partnera zahtijevala da se drže strogih standarda političke nepristrasnosti, čije je ispunjavanje osigurano verifikacijom kroz Međunarodnu mrežu za provjeru činjenica, a koje sama kompanija do sada nikada nije dovela u pitanje. Štaviše, Meta se njima javno hvalila, te je svoj fact-checking program nedavno proširila i na svoju novu mrežu, Threads.
Facebook uvodi nova pravila moderiranja: “Bilo je previše cenzure, nije trebalo”
Posebno je skrenuta pažnja na posvećenost fact-checking novinarstva slobodi izražavanja, o čemu su se članice IFCN zajednički i izjasnile prošle godine na konferenciji GlobalFact održanoj u Sarajevu.
Naglašena je činjenica da fact-checking partneri nikada nisu imali ni mogućnost ni ovlaštenje da uklanjaju sadržaje ili naloge sa Metinih platformi, te se osuđuju ovakvi komentari vlasnika kompanije, koji će, kako se navodi, bez sumnje dodatno ojačati pogrešnu percepciju da su fact-checking redakcije odgovorne za odluke o moderaciji koje Meta sama provodi na svojim platformama.
Raskrinkavanje, kao Metin partner u Bosni i Hercegovini podržava stavove Međunarodne mreže za provjeru činjenica (IFCN) i naglašava važnost novinarstva posvećenog provjeri činjenica za informisanje građana/ki, ali i za njihovu zaštitu od brojnih online prevara, sa kojima se posebno često susreću u ovom dijelu svijeta.
Facebook: Moguć sukob sa EU zbog promjena u politici sadržaja
Raskrinkavanje također potcrtava da je, kao redakcija koja se bavi provjerom činjenica, pokrenuta i aktivno djelovala mnogo prije nego što je postala dijelom Metinog programa, te da će neovisno o programu i nastaviti sa radom slijedeći metodologiju koja poštuje najviše etičke standarde.
╰┈➤ Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad, pridružite nam se i na WhatsApp kanalu klikom ovdje
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!