U sklopu spomeničkog kompleksa Tunela D-B sutra će biti otvoren Edukativni centar Memorijalnog centra Sarajevo u kući Sloboda. Direktor Memorijalnog centra Sarajevo Ahmed Kulanić kazao je da je otvaranje ovog centra od velike važnosti za Kanton Sarajevo, ali i cijelu Bosnu i Hercegovinu.
“Mladi će učiti o opsadi Sarajeva i agresiji na Bosnu i Hercegovinu, kroz raznovrsne programe koji ih potiču na razvijanje ljubavi prema Domovini i čuvanje uspomene na najteže, ali i najsvjetlije trenutke te ključne ličnosti iz novije historije bosanske državnosti i nezavisnosti. Ovim projektom, kao i budućim obrazovnim inicijativama, želimo podići svijest o važnosti očuvanja sjećanja. Edukacija je presudna kako bismo nove generacije usmjerili prema vrijednostima koje su sačuvale našu domovinu i njen narod”, rekao je Kulanić.
Ističe da Kuća Sloboda predstavlja jedan od ključnih elemenata unutar Spomeničkog kompleksa Tunel D-B (Dobrinja-Butmir), koji je jedinstven kulturno-historijski spomenik u Bosni i Hercegovini. Ovaj kompleks svjedoči o preživljavanju građana Sarajeva tokom najtežih godina kraja 20. stoljeća. Fenomen najduže opsade glavnog grada u modernoj historiji, najbolje se može razumjeti kroz ideju, izgradnju i funkciju objekta D-B, a njegov bitan dio je upravo kuća porodice Sloboda, koja je 1993. godine postala ulaz i izlaz iz opkoljenog Sarajeva.
“Memorijalni centar Sarajevo je odabrao ovaj objekat kao Edukativni centar jer predstavlja simbol otpornosti i snage zajednice tokom opsade. Kuća Sloboda je svjedok mnogih ljudskih sudbina, što je čini izuzetno značajnom za historijski narativ o opsadi i najadekvatnije mjesto za razvijanje kulture sjećanja i pamćenja kod mladih”, naglasio je Kulanić.
U projekat osvrhovljavanja kuće Sloboda za potrebe edukacije mladih, uloženo je oko milion i pol konvertibilnih maraka. Edukativni centar predstavlja instituciju koja će pružati raznovrsne edukativne aktivnosti od kojih su neke – Storytelling: Pričanje priča prilagođeno uzrastu djece, s ciljem upoznavanja s pojmovima domovina i prošlost, rat i mir, razvijajući maštu učesnika; Muzejske radionice: Upoznavanje s muzejskim predmetima i izrada predmeta od gline ili plastelina; Slikanje i crtanje: Motivi s patriotskom tematikom i slični sadržaji; Radionice pisanja literarnih radova i mnoge druge.
Saradnjom sa ministarstvom odgoja i obrazovanja Kantona Sarajevo, ali i drugih kantona, historijski časovi i radionice za učenike u Edukativnom centru će biti uobličene kao dio nastavnog procesa, poručuju iz Memorijalnog centra Sarajevo.
Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!