Migranti iz neizvjesne tekuće, ulaze u još neizvjesniju sljedeću godinu

Vijesti 30. dec 202119:52 0 komentara

Novu godinu u BiH dočekat će i brojni migranti, kojima je BiH od 2018. godine bila jedna vrsta prenoćišta. A to privremeno prenoćište, nekima se oduljilo na tjedne, pa čak i godine. Oko 100 migrantskih obitelji Novu godinu će dočekati u kampu Ušivak u blizini Sarajeva. Iz neizvjesne tekuće, ulaze u još neizvjesniju sljedeću godinu.

Da je vrijeme praznika, na samom ulazu u kamp Ušivak, nema naznaka.

No unutar kampa drugačija slika. Djeci se uručuju paketići koje su spremili vršnjaci iz jedne sarajevske škole. Vidno sretni, brzo su se razbježali, kako bi u svojim improvizovanim domovima uživali u poklonima.

Ispred jednog takvog zatičemo dvogodišnjeg dječaka Bedra. Rođen je u Bihaću. Za drugačiji život ne zna, priča nam njegova majka. U kampu ima sve, kaže ona, ali sanja da će naredne praznike ipak dočekati u zemlji do koje oduvijek želi doći.

“U kampu smo skoro tri godine. Ali želim u Njemačku, bez nekog konkretnog razloga, ali želim tamo naći posao. Nije me strah puta prema tamo, osim uslova na putu, ne znate gdje ćete spavati, spava se na podu, neudobno je. A najveći problem je novac”, kazala nam je Hasna Maismuk, migrantkinja iz Tunisa.

Kao i Danijelu iz Irana. Zbog čega petu Novu godinu dočekuje u BiH. A neizvjesna mu je i naredna. Nada se kaže, bar, da će u 2022. konačno vidjeti svoju majku.

“I ja sam čovjek. I mi imamo osjećaje. I nedostaju nam porodice. Posebno kada vidim sliku svoje majke, budem jako tužan, posebno za vrijeme praznika. Ali ovdje je ok, ljudi su ovdje preživjeli rat i zaista imaju saosjećaja sa nama”, kazao je Danijel.

Saosjećanje im pokazuju i članovi organizacija koje brinu o migrantima. Dane u godini pokušavaju im ispuniti brojnim aktivnostima. Izazovno je, kaže nam Anela Suljović iz IOM-a, u uslovima u kojima žive, osnažiti ih i pružiti im potrebnu pomoć.

“I sami smo imali izazova vezanih za pandemiju, za razne neke situacije, ali mogla bih reći da smo poprilično zadovoljni situacijom sad na kraju godine.

Oni su sad ovdje i moramo uraditi najbolje što možemo da im napravimo najbolje kako može, i to je ono što se trudimo evo i sa djecom, i sa maloljetnicima i sa nekakvim svakodnevnim aktivnostima, lijepim razgovorom, lijepim ophođenjem”, kazala je Anela Suljović. IOM.

Dane 2021. godine stariji migranti najčešće su provodili u tzv. social corner-u, gdje su se mogu poslužiti kafom i čajem, ali i opustiti uz brojne duštevene igre poput šaha i stonog tenisa. A oni najmlađi u ovom kontejneru, ispunjenim veselim bojama, balonima i igračkama.

Oko 300 migranata trenutno je u kampu Ušivak, pola od toga su čak djeca, ona sa porodicama ali i ona bez staratelja. Ipak, kako smo mogli čuti od njh, nisu, kažu, zaboravljeni. Brojni građani BiH dolazili su ovdje u kamp uoči praznika i tokom praznika, posebno kako bi obradovali djecu. Ali, kažu, ipak se nadaju da će naredne praznike dočekati sa svojim najmilijim.

Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!