Prošle sedmice pisao je visokom predstavniku u BiH Christianu Schmidtu te od njega zatražio "zaštitu Ustava Bosne i Hercegovine i Općeg mirovnog sporazuma za mir u Bosni i Hercegovini" nako odluke NSRS da neće poštovati odluke Ustavnog suda. Schmidt je reagovao par dana kasnije. Da li je zadovoljan reakcijom, pitali smo delegata u Domu naroda Parlamentarne skupštine BiH Zlatka Miletića.
Kaže kako je u prvom trenutku reagovao emocionalno, ali je, kaže Miletić, sadržaj poruke ostao isti.
“Jeste ispunio očekivanja jednim djelom u smislu preciziranja zakona i metodologiju kako će tužioci raditi, ali mi je žao što nije smijenio Milorada Dodika i posebno onda kada je dospio na crnu listu američke administracije. Vrijeđajući žrtve gonocida koje je izgovorio, taj nasilnik je prošao nekažnjeno. Njemačka ima u zakonu i tretira to kao krivično djelo, vrijeđanje žrtava nacizma”, kaže Miletić.
Kaže da se Dodik mora smiriti i da ovo što radi, pozivajući na secesionizam, može Bih odvesti u velike probleme.
“Današnje saopštenje parlamentaraca EU govori da mnogo zemlja misli da on mora biti uklonjen. Postoji i strah međunarodne zajednice do čega će dovesti takva odluka. On je svakako krivično odgovoran gdje ruši ustavni poredak i tako dalje. Ako nemamo tužiteljstvo da implementira odluku visokog predstavnika, o čemu mi onda pričamo”, pita se Miletić.
Dodaje kako iz RS spinuju javnost da je za ovakvu situaciju u BiH kriva međunarodna zajednica, ali da to nije sitina.
“Oni to rade u kontinuitetu i planirali su sruštiti Aneks 1 Dejtonskog ustava i da ovdje na budu snage EUFOR-a. Kada smo mi lobirali da onda dođe NATO umjesto EUFOR-a, oni su ostali pri tome da bude EUFOR. Rušili su Aneks 3 i izborni proces pa je visoki predstavnik reagovao. Pokušavali su da sruše Aneks 10 i poziciju visokog predstavnika na sjednici UN-a da umanje kredibilitet, pa su krenuli na Aneks 4 na Ustav BiH i to je postala glavna tema. Suština je razbijanje Bosne”, kaže.
Na pitanje o neprovođenju odluka Ustavnog suda BiH u RS Miletić kaže kako je to podrivanje BiH i da su nam i pored neophodne reforme Ustavnog suda koju traže iz EU, neophodne međunarodne sudije. “Sve dok su sudstvo, tužilaštvo, policijske strukture pod političkim uticajem nama su međunarodne sudije potrebne”.
Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare