Milorad Dodik: Od miljenika Zapada do pro-ruskog separatiste

Vijesti 28. mar 202511:50 0 komentara
Milorad Dodik i Madeleine Albright, 200. godine (AP/EPA/POOL)

Politička kriza u Bosni i Hercegovini u fokusu je svjetskih medija. Oči su uprte u državne agencije i institucije nadležne za "slučaj Milorad Dodik" i šta će se desiti nakon što je zatraženo raspisivanje i međunarodne potjernice zbog optužbi za napada na ustavni poredak. U međuvremenu, Dodik je otputovao u Izrael zbog prisustvovanja konferenciji o anti-semitizmu, na kojoj se, kako je sam rekao, "osjećao kao uljez". Ugledni Reuters donosi osvrt na situaciju, uz naglasak na Dodikov "obrat" u političkoj karijeri - "od miljenika Zapada do pro-ruskog separatiste".

Kada je sud prošlog mjeseca osudio predsjednika bosanskohercegovačkog entiteta Republika Srpska Milorada Dodika na zatvorsku kaznu zbog kršenja naloga međunarodnog mirovnog izaslanika, Moskva je požurila da stane u njegovu odbranu, javno nazvavši taj potez “neprihvatljivim” i “politički motiviranim”, podsjeća autorica teksta.

Potaknut tom podrškom, Dodik je zabranio državnim vlastima pristup regiji BiH na čijem čelu se nalazi.

U četvrtak je Državni sud saopštio da je zatražio izdavanje međunarodne potjernice za Dodikom, koji je optužen za napad na ustavni poredak i koji je otišao u inostranstvo prkoseći tako prethodnom internom nalogu za hapšenje.

Pročitajte još: Dodik za JP potvrdio da je napustio konferenciju: “Osjećao sam se kao uljez”

Granična policija BiH istražuje Dodikov prelazak granice u Srbiju

Dodik za JP potvrdio da je napustio konferenciju: “Osjećao sam se kao uljez”

U gotovo tri decenije na najvišim državnim dužnostima Dodik (66) je oblikovao nacionalnu političku agendu Republike Srpske i – prema njegovim kritičarima – produbio etničke podjele između kršćanskih Srba i Hrvata i muslimanskih Bošnjaka.

U govoru u regionalnom parlamentu 13. marta, izazvao je državnu policiju da dođe i privede ga – što je potez za koji se mnogi boje da bi doveo do sukoba s lokalnim, lojalnim snagama.

“Hajde, pokušajte nas uhapsiti”, poručio je.

Izjava je označila novu najnižu tačku u odnosima između Republike Srpske i državnih vlasti i potaknula strahove da bi balkanska zemlja mogla ponovno skliznuti u onu vrstu etničkih napetosti koje su dovele do rata 1990-ih.

Dok traju napetosti, EU je dodala stotine vojnika mirovnim snagama EUFOR-a,koji su raspoređeni u Bosni i Hercegovini 2004. kako bi zamijenili hiljade vojnika NATO-a.

Također, istaknut je “potpuni zaokret za Dodika, od umjerenog koji uživa podršku Zapada i koji je zamijenio ratne nacionaliste do proruskog separatista koji prijeti cijelom integritetu bh. države”.

Rusija zaprijetila miru i stabilnosti u BiH

Rani reformator

Korpulentni košarkaški navijač, Dodik je bio prvi srpski političar koji je masakr nad oko 8.000 bosanskih Muslimana u Srebrenici tokom rata u BiH 1992.-1995. priznao kao genocid, podsjeća se u tekstu.

Na početku svoje karijere, koja je započela u pro-reformskom pokretu neposredno prije raspada bivše Jugoslavije, diplomac beogradskog univerziteta osuđivao je ratne zločince i bio u opoziciji vladajućim srpskim nacionalistima u njihovom ratnom parlamentu.

Dodik je u početku bio “svježi povjetarac” u bh. politici, neko ko je razumio utjecaj međunarodnih igrača i udvarao im se, rekao je Sead Turčalo, predavač političkih nauka na Univerzitetu u Sarajevu.

“Nakon što je Dejtonski mirovni sporazum pod pokroviteljstvom SAD-a okončao rat, Zapad je tražio novog srpskog vođu kao alternativu nacionalistima, od kojih su mnogi optuženi za ratne zločine. Činilo se da se Dodik uklapa u računicu. Uz podršku Zapada 1998. postao je premijer Republike Srpske, koja zajedno s Federacijom čini poslijeratnu BiH, iako je njegova stranka imala samo dva mjesta u regionalnom parlamentu. Ali nakon izgubljenih izbora 2001. godine, Dodik je počeo prihvaćati nacionalističku retoriku dragu Srbima. Na vlast se vratio 2006”, navodi Reuters.

Milorad Dodik i Željka Cvijanović (AP Photo/Darko Vojinovic)

Dramatična promjena

“Njegov stav prema ratu dramatično se promijenio. Negirao je da se genocid u Srebrenici ikada dogodio i umanjivao srpske ratne zločine u BiH, pozdravljajući one koji su za njih osuđeni i kasnije pušteni iz zatvora kao heroje. Dodik je 2016. otvorio studentski dom koji nosi ime Radovana Karadžića, prvog srpskog lidera koji je osuđen na doživotni zatvor za genocid i ratne zločine”, ističe se u nastavku teksta.

Tokom godina, kako mu je politički odgovaralo… transformirao se u ultranacionalista i separatista, rekao je Turčalo.

Sveukupno, Dodik je tri mandata bio premijer i tri mandata predsjednik entiteta. U to vrijeme njegova politika postaje sve više nacionalistička i proruska. Već 10 godina poziva na odcjepljenje BiH i ujedinjenje sa Srbijom. Dva puta je bio službeno optužen za zloupotrebu položaja, pa čak i za pranje novca sa grupom bliskih saveznika, ali su optužbe odbačene zbog nedostatka dokaza.

Sjedinjene Države su protiv njega uvele niz sankcija zbog kršenja odredbi mirovnog sporazuma i korupcije, što on negira. Također je bio sankcioniran od strane Velike Britanije zbog podrivanja mira i stabilnosti u BiH.

Oružani sukob?

Dodik je odgovorio na zatvorsku kaznu koja mu je izrečena u februaru, prvostepenom odlukom Suda BiH, naredivši usvajanje zakona koji zabranjuju državnom pravosuđu i policiji djelovanje u entitetu RS. Ustavni sud BiH suspendirao je zakon i nazvao ga napadom na ustavni poredak.

Dodik i dvojica njegovih bliskih suradnika su ignorirali poziv državnih tužitelja koji istražuju podrivanje Ustava. Zbog toga je Državni sud izdao nalog za njegovo hapšenje i naredio policijskim agencijama da ih privedu.

Neki stručnjaci za sigurnost kažu kako Dodikovo hapšenje mora biti pažljivo isplanirano kako bi se izbjegao oružani sukob s policijom Republike Srpske koja se obvezala štititi njega i njegove pomagače.

“Nejasno je kako to sada izgleda za Dodika. On se nada da će predsjednik SAD-a Donald Trump imati više razumijevanja za njegov separatizam. Ali čini se da podrška među običnim Srbima opada, a gotovo niko ne sluša njegove pozive da napuste svoja radna mjesta u državnim institucijama”, zaključak je teksta.

Podsjećamo, nakon Dodikovog poziva etničkim Srbima za napuštanje radnih mjesta u državnim institucijama, oglasila se Agencija za istrage i zaštitu, naglasivši da je nakon tog poziva zaprimljeno tek šest zahtjeva za prekid radnog odnosa – rpetpostavlja se zbog prelaska u MUP RS (u pitanju su dva zaposlenika – referenta sa SSS iz RK Mostar i RK Tuzla, jedan državni službenik – stručni saradnik i tri policijska službenika iz RK Banja Luka).

Bivi ministar unutrašnjih poslova Kantona Sarajevo i policijski komesar Nermin Pećanac u razgovoru za N1 je rekao kako smatra da će Interpol raspisati potjernicu po zahtjevu BiH, te da je situacija jasna: “Ovo nema veze s nacionalnim, političkim, vjerskim progonom, radi se krivičnom djelu udar na ustavni poredak”.

BONUS VIDEO

╰┈➤ Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad, pridružite nam se i na WhatsApp kanalu klikom ovdje

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!