Nema sigurnih: Otkazi i ekonomska kriza u FBiH sve bliže

Vijesti 05. feb 202521:05 0 komentara
N1

I sa diplomom i bez nje lako se može sada dobiti otkaz. I to se već tiho dešava.

Sa negativnim efektima vladine uredbe o minimalnoj plati od 1.000 KM suočit ćemo se vrlo brzo, poručili su poslodavci već 1. januara samo dva dana nakon odluke. I počelo je, otpuštanja radnika u Federaciji BiH su stvarnost čak i u najvećim kompanijama čiji predstavnici ne žele pred kamere kako ne bi uznemirili javnost i građane. Procjene svih relevantnih analitičara i poslodavaca premijer Nermin Nikšić naziva paušalnim.

“Procjena o tome kako će ova odluka Vlade FBiH ugroziti 100.000 radnika koji bi navodno mogli ostati bez posla, prema mom mišljenju je poprilično paušalna i mislim da nije baš utemeljena, ali o tom po tom”, rekao je federalni premijer Nermin Nikšić.

Post festum se pokušavaju pronaći načini kako izbjeći ekonomski kolaps jer eksperti kažu da nas čeka veoma težak period u kojem nema zaštićenih i onih koji neće osjetiti krizu koja je neizbježna.

“Jer smo svi u ovom trenutku socijalno ugrožena kategorija ili težimo ka tome. Zaista me plaši što se sve odluke donose onako stihijski preko koljena i što nemamo dugoročan plan, što nemamo jasnu viziju kako ćemo izaći iz te priče, sve se donosi preko koljena. Hajmo povećati minimalnu platu, od sutra, hajmo zaključati cijene od sutra bez neke logike šta slijedi iza toga”, istakla je Melika Husić Mehmedović, profesorica Ekonomskog fakulteta UNSA.

Osim otpuštanja radnika koje će pogoditi radnu klasu u Federaciji BiH smanjuje se i konkurentnost naših kompanija na evropskom tržištu zbog izuzetno visokih cijena rada i izuzetno visokih cijena energenata u proizvodnji, recimo drvnoj industriji i recesiji koju najavljuju zemlje EU kao što je Njemačka.

Ono što poslodavci očekuju su fiskalne reforme i manji doprinosi koji danas na minimalnu platu iznose gotovo 750 KM. Isplatu subvencija, također zahtijevaju u narednih 45 dana jer je već znatno otežano poslovanje zbog mnogih faktora.

“Ono što smo zahtijevali da od Vlade dobijemo jaka ubjeđenja kada će se ići u set fiskalnih reformi, nama je to ključ. Pored ovih subvencija mislim da ipak moramo ići ka trajno rješenju, a ono prevashodno znači smanjivanje doprinosa 10 do 12 % zavisi kako Vlada bude odredila, mislimo da je sada pravi trenutak da se do 1.7. smanji 5,5 % i 1.1. naredne godine još 5,5 % i da bi sa 11 % došli do razumne stope opterećenja”, pojasnio je Suad Ećo, predsjednik Udruženja poslodavaca KS.

Građani zabrinuti, jedni za svoje plate, drugi za penzije.

“Mislim da će biti otpuštanja s obzirom na situaciju, mada ne bi trebalo. S obzirom na to da su pričali o zapošljavanju masovnom, znate ko je to sve govorio i da od toga nije ništa bilo”, “To će biti veliki problem u budućnosti za sve kategorije jer ako nema radnika i radne snage koji će uplaćivati PIO MIO bit će problem i ta sredstva će negdje iscuriti pa se neće moći isplaćivati penzije”, “To što sam pročitala na portalima da je puno naroda bez posla ostalo, a za dalje ne očekujem dobro nikakvo”.

Potrebno je efikasno i brzo rješenje kako bi se spriječio potpuni kolaps privrede. Inicijativa Aljoše Čampare, delegata u Domu naroda PSFBiH mogla bi biti prvi korak kroz plaćanje manjih doprinosa za 10% čime bi se brisala jedna stavka iz liste za bruto platu što ne bi zahtjevalo nova zakonska rješenja ili izmjene postojećih kroz duge procedure.

╰┈➤ Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad, pridružite nam se i na WhatsApp kanalu klikom ovdje

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!