Ministar Hrnjić: Poljoprivreda je talac politike, proizvodnja hrane nema alternativu

Vijesti 24. jul 202418:12 0 komentara
N1

"Poljoprivreda je talac politike", tvrdnja je resornog ministra u Federaciji Bosne i Hercegovine Kemala Hrnjića koju je izgovorio u trenutku njegove ljutnje zbog činjenice da je na federalnom Domu naroda pao prijedlog Strategije za resor na čijem je čelu. Na oranicama i sa strategijom i bez nje ne cvjetaju ruže. U sektoru je teško zbog meteoroloških prilika, ali i zbog uvozničkih lobija. O svemu tome smo razgovarali sa ministrom Hrnjićem.

Hrnjić je govorio o neuspješnom prijedlogu Strategije:

“U političkim smo raljama. Sve strategije su se u Parlamentu lagano usvojile osim Strategije poljoprivrede. Ona bi bila samo putokaz. Niko nikad nije iznio neki dio teksta koji je sporan”.

Osvrnuo se na proizvodnju mlijeka i mesa u BiH:

“Došli smo do najboljih rješenja. Što se tiče mljekarstva našli smo rješenje za poštivanje odredbi Evropske unije (EU), a i zadržavanje bh. realnog stanja. Mljekari imaju više novca iako strategija nije usvojena jer smo našli drugi način. Odluku je usvojila Vlada Federacije BiH, ali mi želimo imati uporište u Strategiji. Riječ je o milion KM. Nije dovoljno, ali je pilot projekt i želimo vidjeti broj zainteresovanih. Više od 90 zahtjeva je već stiglo u ministarstvo”, naveo je Hrnjić dodavši da se radi o novčanoj podršci.

Pokušao je motivisati i savjetovati mlade koji se žele baviti poljoprivredom.

“Poljoprivreda je težak posao, ali proizvodnja hrane nema alternativu. Mladi koji se odluče za proizvodnju hrane će imati stabilnu budućnost, a i živjet će u zdravijoj sredini. Prema mojoj procjeni bit će mnogo zainteresovanih za bavljenje poljoprivredom”, rekao je Hrnjić za N1.

Posebno se osvrnuo na mljekarski sektor.

“Pristup prema mljekarskom sektoru pokazuje dobre rezultate. FBiH prednjači u odnosu na Republiku Srpsku u odnosu na proizvodnju mlijeka. Ima prostora za smanjenje cijena u trgovinama”, istakao je te dodao:

“Mi se možemo boriti samo kvalitetnom proizvodnjom. Naš vanjski deficit u mlijeku se ogleda u uvozu mlijeka u prahu, maslaca i sira. To su visoko vrijedni proizvodi na kojima se malo radi u BiH Iz FBiH su potakli proizvođače kako bi se promijenila situacija na tržištu”.

Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!