Ovih dana, zbog snijega, u neka mjesta Srebrenice je teško ili nemoguće doći i dobrim, asfaltnim putem, a kako li je tek onima do kojih je put samo loš makadam ili šumska staza.
Srebreničko selo Klotjevac se nalazi u plodnoj podrinjskoj dolini, na samom ulazu lijeve jezerske obale u čuveni kanjon Drine, 45 kilometara nizvodno od Višegrada i 30 kilometara u brdima od Srebrenice.
Klotjevac je pored Drine, na kraju lošeg makadamskog puta do kojeg se može doći i šumskom stazom kroz Nacionalni park „Drina“ ili jezerom od Perućca ili Višegrada. Na nadmorskoj visini je od oko 280 metara.
Preko jezera Perućac gleda planine Taru i Zvijezdu u Srbiji dok mu je zaleđina planina Sušica u Nacionalnom parku Drina Srebrenica.
U Klotjevcu se do rata dobro živjelo od stočarstva i poljoprivrede, jer ovdje uspijeva sve, pa čak i smokve. Selo je nekada brojalo 64 kuće. Većina muškaraca je bila zaposlena u šumarstvu ili građevini, jer to je Osat, zavičaj čuvenih neimara. Iz Klotjevca je poniklo i puno učenih glava, inženjera, sudija, ljekara, profesora čak i univerzitetskih.
U ratu je, kao i u brojnim drugim selima u ovoj zemlji, sve srušeno. U ruševinama i korovu ipak ima života, mada se u Klotijevcu danas stalno živi u svega nekoliko kuća.
Ovo je kraj pogodan za turizam, odmor, lov i ribolov, u prelijepom krajoliku pa mnogi tu izgradiše vikendice i povremeno dolaze.
Rijetki, koji se nakon rata vratiše, žive od stočarstva i poljoprivrede jer za drugo nemaju uslova ni snage. Neki što su duže bili u svijetu, sad dolaze i žele se vratiti za stalno, jer mogućnost za prosperitet vide u razvoju turizma, ali da bi turisti došli i zadržali se tu problem je put. Asfalt je došao sa dvije strane nadomak sela i predivnih terena za odmor do kojih u posljednjim kilometrima ne mogu stići autobusi, kamper kamioni ili niži automobili bez rizika da zaglave ili ostanu u kvaru.
Mještani ne sjede skrštenih ruku već koliko mogu pokušavaju i sami doprinijeti da se taj problem riješi.
Nedavno je tako, na par dana pred posljednje lokalne izbore, u poplavi reklamnih asfaltiranja raznih sokačića da bi se politički kandidati fotografisali, u medijima ostala nezabilježena informacija da je pored Drine od sela Sjedače prema Klotjevcu, asfaltirano 1200 metara puta, a da za to novac nije dala Opština ili neko drugi već su to prikupili sami mještani i njihovi prijatelji a pripomogla im je i firma Strabag.
Organizator akcije bio je povratnik Aziz Halilović koji se vratio iz Austrije i u rodnom mjestu formirao Udruženje građana “Stari grad” sa namjerom da razvija turizam na lijevoj obali jezera Perućac. Prve grupe turista iz raznih zemalja svijeta već su boravile u Klotjevcu. U ljetnjim mjesecima ovo udruženje turistima pored 40-ak mjesta za smještaj nudi i iznajmljivanje glisera, jet skija, kajaka itd.
Prije asfaltiranja te dionice puta Aziz i članovi njegovog udruženja su uredili put do vjekovne tvrđave Stari grad Klotjevac i očistili kulu i obližnju nekropolu stećaka.
Asfalt je poodavno stigao iz pravca magistralnog puta od Srebrenice kroz šume Nacionalnog parka Drina i lovište Bijele Vode do sela Ljeskovik na oko 4 kilometra iznad sela Klotjevca.
Da bi se uredilo i asfaltiralo i tih 4 kilometra sada šumskog puta koji prolazi pored nekropole stećaka i kula srednjovjekovne tvrđave Klotjevac, pokrenuo je akciju jedan drugi Klotjevljanin koji danas živi u Holandiji.
Ekrem Džanić je rođen i odrastao u Klotjevcu, a danas živi u Holandiji. Rodni kraj i Drinu nikada nije zaboravio. Tamo je član Udruženja „Svjetski savez“ u kojem se druži sa zemljacima i sa ljudima porijeklom iz drugih država, a tu dolazi i dosta i Holanđana. Ekrem im stalno priča o ljepoti svog kraja i mogućnostima koje nudi za dobar odmor, uživanje u prelijepoj prirodi i zdravoj, domaćoj hrani koju pripremaju ovdašnji stanovnici. Tako je zainteresovao i ljude iz ovog udruženja koji bi željeli u Klotjevcu stvoriti uslove za odmor i boravak u prirodi.
Imajući viziju razvoja turizma u ovom kraju i rodnom selu Ekrem Džanić je još ranije započeo neke radove na svom imanju koje se nalazi na najljepšem dijelu jezerske obale koje je očistio, doveo struju i vodu… Kaže da su njegovi prijatelji iz Holandije voljni investirati u gradnju bungalova, priključke za kampere i sve drugo što je potrebno, ali da bi se to ostvarilo prepreka je tih nekoliko kilometara lošeg, uskog šumskog puta koja turiste odvraća od dolaska, a veliki problem je i u svakodnevici mještana.
Ekrem Džanić se u ovoj akciji prikupljanja sredstava za put obraćao na mnoge adrese.
Očekuje pomoć od Opštine Srebrenica, a kaže da je lično razgovarao i sa Nerinom Dizdarom, ministrom za raseljene osobe i izbjeglice u Vladi Federacije BiH, koji je takođe obećao pomoć.
Ekrem je već počeo prikupljanje sredstava od onih koji su u EU i drugdje u svijetu, dok sredstva za put u samom Klotjevcu prikuplja njegov komšija Hamed Mešanović koji se odavno vratio, ovdje živi sa porodicom.
„Put nam zagorčava svakodnevni život, jer djeca trebaju u školu, neko kad se razboli treba doktoru… Put nam je problem broj jedan i kada trebamo naše poljoprivredne proizvode od kojih živimo ili stoku voziti na prodaju”, kazao je Mešanović.
Abdulah Dule Mešanović je prvi povratnik u Klotjevac. Vitalni starac u poznim godinama još uvijek svakodnevno čuva ovce, a o akciji za asfaltiranje puta koji bi ovaj kraj pribiližio svijetu i svijet doveo na obale Drine kaže:
“Vjeruj to bi za nas bilo nešto veliko. Bio si, vid'io si, đe smo. Nemo'reš doći kući. Most na zalivu samo što se nije provalio…I ja sam za to, što god se bude radilo i trebalo dati i ja ću biti učesnik. Hvala svima koji god budu mogli pomoći i učestvovati u tome.”
Stanovnici ovog kraja, u kojem čak i smokve rađaju i kojeg mnogi nazivaju „Kalifornijom Srebrenice“, imaju šta ponuditi gostima, jer u Drini živi 17 vrsta ribe, uspijeva gotovo sve, čist vazduh i vode koje ništa ne zagađuje, prirodna i ekološki zdrava hrana u području koje je dio Nacionalnog parka „Drina“ Srebrenica, a koji je opet dio Rezervata biosfere gdje spada još i Nacionalni park „Tara“ na drugoj obali Drine u Srbiji.
╰┈➤ Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad, pridružite nam se i na WhatsApp kanalu klikom ovdje
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!