Skoro dva i po mjeseca nakon poplava u mjestu Dusina, pokraj Fojnice, pokrenulo se novo klizište. Iako se počelo sa sanacijom, mještani nisu zadovoljni rekacijom lokalnih vlasti. Dok štete još saniraju, boje se dugoročnih posljedica po zdravlje koje može izazvati deponija napravljena u Gojevićima nakon poplava, gdje je odlagan i biološki otpad.
Slavko Milić iz Dusine, kraj Fojnice, proživio je strahotu u noći četvrtog oktobra. Materijalnu štetu ne može ni sabrati, nema snage. Svaka najava kiše nosi strah, a svaki sunčan dan prilika je za rad i spremanje oštećenih domova za zimu. Kroz suze se Slavko prisjeća kako su mu iz okolnih sela došli pružiti pomoć u trenucima kada sam od šoka nije imao snage.
“Štete je bilo….., ali sreća selo mi je pomoglo. Ovi gore, svi došli… ne mogu. Hodali su, pisali, ali ja nisam o tome vodio računa. Nisam mogao… Valjala nam je predsjednica mjesne zajednice dovela momke, nijednu stvar ja nisam pipno da iznesem iz kuće sve su oni iznijeli”, priča Milić.
I dok sanacija štete na kućama aktivno traje, obnavljaju se i putevi, ali mještani strahuju da zbog konstantne sječe šuma klizišta ne postanu učestalija.
Skoro dva i po mjeseca nakon razornih poplava, koje su pogodile mjesta oko Fojnice, u selu Dusina došlo je do novog odrona tokom vikenda što je otežalo putnu komunikaciju. Danas sve očišćeno i putna komunikacija uspostavljena, ali mještani ovog i okolnih sela pribojavaju se sličnih događaja i u budućnosti.
“Klizišta mora biti, jer vidiš evo sad kad udari snijeg padne 50 cm, 80, metar pa i metar i po i on oteža i normalno je da će on kliznut niz brdo”, pojašnjava Milić.
Ipak mještani odbijaju napustiti domove. Sumbulka Miličević i danas ima traume od te noći, a suprug joj je trčeći od vodene bujice povrijedio nedavno operisano koljeno. Danas radno, no troši vlastiti novac i ono što su joj direktno donirali humanitarci. Od nadležnih ništa nije dobila, a pribojava se i da neće.
“Popisali su i štetu i sve, ali niko ništa. Evo radim sad u kući tamo, sad obustavljam radove. Nemam dalje para i gotovo. Ovo što ništa ne daju i ne poduzimaju, općinari i te vlasti najvjerovatnije je da se ne mogu dogovorit koliko će sebi japnut, a narodu šta ostane. Ja u svom dnevnom ne mogu dočekat ni Božić, ni Novu godinu, nemam sad stvari, nešto što sam imala to je otišlo sve, potpoilo se. Bilo je metar i nešto u kući vode. I sad nas je strah, evo rijeka, korito nije očišćeno”, ističe Miličević.
Strahujući od novih padavina, nadaju se odgovoru nadležnih, no obilasci sada kažu sve rjeđi. Ni našoj ekipi načelnik nije odgovorio na poziv za izjavu, no početkom naredne sedmice zasjedat će općinsko vijeće. Mještanje osim sanacije sada zabrinajva i deponija. Sve je nekoliko dana od poplava odloženo tu, na zemlji Ilije Iviša, u blizini njegove, ali i drugih kuća. Tu je otpad od oštećenih kuća, namještaj, drva, ali i preminula stoka. U toplijim danima širi se smrad i bakterije, no mještane zabrinjavaju dugoročne posljedice, jer je odmah uz deponiju i rijeka.
“Stradaće sve u slivu rijeke Bosne, ova rijeka se ulijeva u rijeku.. ovo je rijeka Željeznica. Virusi, bakterije… oni će proradit kad-tad. Na proljeće najvjerovatnije. Ovo se mora riješiti sad, za vrijeme ovih hladnoća”, kaže Iviš.
VO: Rješenje vide u posipanju živim krečom. Pomaka i najava kažu ima, no očekuju brze poteze nadležnih, kažu, dok nije kasno.
╰┈➤ Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad, pridružite nam se i na WhatsApp kanalu klikom ovdje
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!