Od danas su ponovno mogući posjeti pacijentima u Kliničkom centru u Sarajevu, svaki dan od 15 do 16 sati. Ukinuti su na početku pandemije i nikad nisu ponovo dozvoljeni, usprkos preporukama liječnika da je za mentalno zdravlja pacijenta izuzetno važna potpora obitelji i prijatelja.
Od 2016. godine bio je zabranjen ulaz i novinarima koji su imali priliku postavljati direktna pitanja od značaja za javnost tek nekoliko puta u posljednjih osam godina u ni malo ugodnoj atmosferi.
“Mi ćemo tužiti sve portale i televizije koje su mahale tim pismom i sve one novinare i aktere koji su učestvovali u onakvom agresivnom i malicioznom tumačenju anonimnog pisma”, rekla je jednom prilikom Sebija Izetbegović, bivša direktorica KCUS-a.
Klinički centar u Sarajevu smo morali snimati s drugog kraja ulice.
Posjete su zabranjene na početku pandemije i uprkos preporukama nakon zvaničnog kraja da se vrate u redovan protokol liječenja zbog mentalnog stanja pacijenata, nisu bile odobrene.
“Dokazano je, baziramo se samo na naučnim saznanjima, nećemo pričati po kuloarima. Naučna saznanja govore o tome da je oporavak bolesnika bolji, pozitivniji, brži jer osjeti suport porodice, a ne mora biti ni porodica. To su oni članovi koje on okarakteriše kao saveznike u liječenju”, navodi psihijatar Sabina Kučukalić.
Odlasci kolega ljekara, narušeni međuljudski odnosi, kompetencije nadređenih i mnogi drugi problemi ostavili su posljedice i na medicinske radnike.
“Nismo u fazi relaksacije nego adaptacije. Mislim da sam rekla nešto, a da ništa mnogo ne kažem jer i mi se adaptiramo. Znate čemu se ja nadam i vidim jednu nit toga da ćemo se na neki način fokusirat na ono što je u budućnosti, na ovaj neki razvoj znanje i nauku”, kaže Kučukalić.
Mandat bivše direktorice Sebije Izetbegović počeo je u januaru 2016. i trajao sve do prije izvjesnog vremena kada je skupština ove ustanove odlučila razriješiti direktoricu i imenovati v.d. doktora Alena Pilava koji u ovom trenutku pokušava otvoriti kako kaže vrata KCUS-a za sve građane i osloboditi medicinski tretman od političkih utjecaja kojima su bili izloženi godinama.
“Volio bih sve više i više da fokus bude na stručnjacima, na liječenju pacijenata, a ne na tome da smo mi otvorili kapije. Bolnice na svijetu su otvorene u gomili bolnica u kojima sam bio, prolazio boravio. Bolnice su mjesta gdje poznati umjetnici izlažu svoja djela, pomažu pacijentima da ozdrave jer nije bol sve što boli, malo i duša nekad boli”, rekao je Alen Pilav, v.d. generalnog direktora.
A duša boli najviše one koji nisu imali dobro iskustvo sa liječenjem svojim najmilijih. Kažu sve probleme su osjetili i pacijenti.
“Kratko i jasno katastrofa, katastrofa, Bogu žaliti. Gdje god da dođete treba po tri četiri mjeseca se naručiti, odete privatno platite ako nemate umrite i to vam je to”, kaže nam jedna građanka.
“Prvo zakapijala. Pa onda nisi mogo, ja imam običaj mene noge bole, uči unutra, tjerali su me. Nemam protive te Sebije ništa, ali nadam se boljem, zaslužuju građani Sarajeva”, govori druga.
Posjete pacijentima su dozvoljene od 15-16 sati sa određenim preporukama u zavisnosti od stanja osobe koja je hospitalizovana. Posjeta može biti obustavljena u slučaju pogoršanja epidemiološke situacije ili drugog vanrednog događaja, o čemu će pacijenti biti blagovremeno informisani.
Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare