Tuzla i Lukavac će ubuduće biti spojeni i obalnim dijelom jezera Modrac kroz sanaciju desne strane jezera koja je urađena od sredstava od vodnih naknada. Uređena obala otvara brojne mogućnosti, ali tome morjau prethoditi mjere koje će zaštiti Modrac od višegodišnjih zagađivača sa svih strana.
Jezeru Modrac ne nedostaje biljnog i životinjskog svijeta koji privlači sve generacije. Šaran, som, smuđ, štuka, deverika privlače ribolovce.
“Dođem malo da ubijem vrijeme. Pobjegnem na čist zrak, do auta, od smoga”, kaže ribolovac Rizah Bektić.
Na drugoj strani, ribolovci i ostali ljubitelji prirode dobili su veći prostor nakon proširenja obale.
“U zadnje vrijeme je dosta sređeno, a prije je bilo mnogo prljavije. To su sada malo sredili i puno je bolje“, ističe ribolovac Mirsad Breko.
Radovi se odnose na sanaciju i zaštitu zemljišta od erozije u dužini od 3.150 metara koji će ubuduće biti koristan svima.
“Urađeni su pripremni radovi, zemljani radovi, peglanje obale i naravno spojeni su grad Tuzla i Lukavac što prije to nije bilo moguće. Vrijednost projekta je 75.000 KM plus PDV”, rekao je Omer Kovčić, direktor JP Spreča Tuzla.
“Nama trebaju lijepe i čiste obale.Ovo uređenje i ovu obalu predajemo građanima TK. Ovaj projekat ima i druge ciljeve, da se na ovoj obali obavljaju i rekreativne i turističke i sporstke aktivnosti”, rekao je Fedahija Ahmetović, ministar vodoprivrede TK.
No, pitanje je kako to ostvariti ako industrija, domaćinstva i pojedinci ne prestanu zagađivati jezero. Uređenje obale je prvi konkretan projekat uređenja oko Miodraca koje je često predmet kritika zbog zagađenosti i smeća koje je dio flore i faune. Inetresorna grupa bi trebala Vladi TK predložiti i rješenje za kanalizacioni prsten oko jezera, donosno, način da fekalije ne idu u vodu.
“Ova vlada je, cijeneći i strateške dokumente, prepoznala potrebu da počnemo konkretno raditi kada je u pitanju sanacija i dovođenje u funkciju jezera onako kako bi ono trebalo da bude”, kazao je Irfan Halilagić, premijer TK.
Akumulacija Modrac nastala za potrebe privrede, s vremenom je postala atraktivna lokacija, ali koju treba sačuvati od daljnjeg devastiranja i uništavanja.
“Prije 30 ili 40 godina, nije bilo ovako malo. Sada je dosta mala površina vode, sve je zamuljeno od site i ugljene prašine”, kazao je Mirsad Breko, ribolovac.
“Samo po džepu udariti. Tako naše Balkance treba naučiti. Bio sam u Njemačkoj 20 godina, kada odeš na ovakvo neko mjesto, nema papirića nigdje”, naveo je Rizah Bektić, ribolovac.
Na Modracu bi naredne godine trebalo biti održano Svjetsko ribolovno prvenstvo sa 4.000 učesnika iz cijelog svijeta na uređenom dijelu obale. To sve otvara neke nove mogućnosti, ali samo ako gosti neće umjesto ribe, upecati flašu, konzervu ili kesu.
Za jezero Modrac kažu da je veliki turistički potencijal. Međutim, turiste teško da će privući količine smeća koje se mogu vidjeti kako u vodi, tako i na obali. To govori koliko su potrebna sistemska rješenja i kazne za sve one koji uništavaju resurse ove zemlje.
╰┈➤ Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad, pridružite nam se i na WhatsApp kanalu klikom ovdje
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!