Je li moguće održati dobrosusjedske odnose na zapadnom Balkanu, da li se BiH i Crna Gora suočavaju sa istom prijetnjom? Pitanja su o kojima se govorilo na sesiji Kruga intelektualaca 99. Bosna i Hercegovina i Crna Gora su zemlje koje nemaju pretenzije da vrše uticaj u susjednim državama, zbog toga je potrebno jačati međusobnu saradnju, poručeno je.
Jačanje saradnje Bosne i Hercegovine i Crne Gore od krucijalnog je značaja za obje države jer cilj je isti: EU i liberalno-demokratska društva. Prijetnja pak dolazi, smatraju profesori iz Crne Gore i intelektualci Kruga 99, od politike Aleksandra Vučića.
”Dva osnovna načela te politike: prvi je miješanje i ugrožavanje teritorijalnog integriteta BiH, a kada je u pitanju Crna Gora – tu je negiranje crnogorskog nacionalnog i kulturnog identiteta”, kazao je Boban Batrićević, Fakultet za crnogorski jezik i književnost Cetinje.
Vučić želi, kaže Batrićević, od Crne Gore napraviti svoj satelit koji će služiti političkom savezu Vučića-Orbana i Fica. Bitan im je izlaz na more i kontrola NATO članice – što Crna Gora jeste. U tom smislu deklaraciju Svesrpskog sabora vidi kao nastavak politike ”Velike Srbije”.
”Crna Gora još uvijek ima državno uređenje kome najveći broj bh. građana teži, ali nesputane snage iredentizma i etno nacijstva u Crnoj Gori urušavaju tu ostvarenu modernu, evropsku paradigmu liberalne demokratije”, rekao je Adil Kulenović, Krug 99.
Usljed političkih promjena u Crnoj Gori sada je Andrija Mandić ključna figura. Titula četničkog vojvode dio je njegove biografije. Dio trenutne vlasti je i Bošnjačka stranka Crne Gore. Građanski orijentisani Crnogorci to tumače kao pomoć Beogradu da kontrolira ovu državu.
”Smatram da to što su Bošnjaci dio crnogorskog stanovništva je most između Crne Gore i BiH i smatram da aktivna partipacija Bošnjačke stranke u vladi gdje je četnički vojvoda Mandić nije dobra za odnose i smatram da se iz Sarajeva treba ohrabrivati izlazak BS iz ove i ovakve vlasti u Crnoj Gori”, istaknuo je Boban Batrićević, Fakultet za crnogorski jezik i književnost Cetinje.
U isto vrijeme nužnost političkog saveza Sarajeva i Podgorice bh. političari i političari iz Crne Gore kao da ne vide. Dobar znak bila je posjeta predsjednika Jakova Milatovića Sarajevu. Milatović je ranije izjavio da je Pokret Evropa sad postao politička marioneta.
”To bi mogao biti svojevrsni bedem otpora ekspanzionističkim ideologijama. Naravno, treba se uvezivati i sa građanskim snagama u Srbiji. One jesu danas na margini i ne daju rezultat i uticaj koji bi značio ozdravljenje društva, ali tamo imamo priličan broj prijatelja”, naveo je Aleksandar Radoman, dekan Fakulteta za crnogorski jezik i književnost Cetinje.
Dušan Janjić iz Foruma za etničke odnose iz Beograda kaže da se u proteklom periodu pokazala slabost tamošnje opozicije, ali je optimističan jer proteste u Srbiji vidi kao naznaku drugačijih političkih vjetrova iz Beograda.
”Milošević je svoju politiku pravio prema Srbima, a to je stavio i Vučić u deklaraciju o Svesrpskom jedinstvu, tako što je objektivno tražila ta politika ratove, podjelu Bosne. Toga sada neće biti… ja sam optimista kada gledamo u naredne dvije-tri godine’‘, istaknuo je Dušan Janjić, Forum za etničke odnose iz Beograda.
U tom periodu trebalo bi da dođe do prisnije saradnje Bosne i Hercegovine i Crne Gore, nadaju se intelektualci. To će otvoriti i ogroman potencijal za trgovinsku razmjenu. Izvoz BiH prema Crnoj Gori iznosi više od 300 miliona eura, a izvoz Crne Gore prema BiH je oko 60 miliona eura.
╰┈➤ Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad, pridružite nam se i na WhatsApp kanalu klikom ovdje
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!