Mreža Pangea: Plenković dovodi u pitanje legitimitet jednog od najviših sudova u Evropi

Vijesti 06. sep 202411:46 0 komentara
Reuters

Tvrdnje hrvatskog premijera Andreja Plenkovića da su presude Evropskog suda za ljudska prava protiv Bosne i Hercegovine politički motivirane predstavljaju “pokušaj opstruiranja neophodne ustavne reforme” u zemlji i “ozbiljan napad na jurisprudenciju” ovog suda, te ugrožavaju evropski put BiH, saopštila je Pangea, mreža bh. studenata i akademika u Njemačkoj.

Plenković je tokom posjete BiH u intervjuu za BHRT govorio o brojnim temama pa se tako dotakao i presuda Evropskog suda za ljudska prava u Strazburu u slučaju Kovačević i Sejdić-Finci, a koje je, između ostalog, nazvao fabriciranim.

U presudama je utvrđeno da je Ustav Bosne i Hercegovine diskriminatoran jer građanima koji ne pripadaju tri konstitutivna naroda (Bošnjacima, Hrvatima, Srbima) uskraćuje pravo da se kandiduju za predsjedništvo ili Dom naroda. Ovom presudom, kao i drugim sličnim odlukama Evropskog suda za ljudska prava, kao što su slučajevi Zornić i Pilav, Bosni i Hercegovini je naloženo da eliminira ustavnu diskriminaciju.

Mislim da su i presuda Sejdić-Finci koja je donesena na tom istom Evropskom sudu za ljudska prava i sve ostale presude koje u tom smjeru idu jedan pravni put ostvarivanja političkih ciljeva. BiH postoji na temeljima onoga što se, nažalost, dogodilo između 1991. i 1995. i onoga što je dogovoreno kako je zemlja ustrojena. Ovo što vidimo kroz sve ove slučajeve su nastojanja da se kroz praksu Evropskog suda nešto promijeni. Međutim, bit tog dogovora nije bila dogovarana na slučajevima pred Evropskim sudom za ljudska prava već među ključnim svjetskim političarima tada i ključnim državnicima koji su predstavljali narode BiH u tom trenutku”, rekao je Plenković.

Pangea navodi da je Plenković doveo u pitanje zakonitost i neovisnost Europskog suda za ljudska prava, ističuči da su ove izjave “posebno problematične jer dovode u pitanje legitimitet jednog od najviših sudova u Evropi, dok se istovremeno umanjuje važnost provođenja njegovih odluka za proces pristupanja Bosne i Hercegovine EU”.

Dok je Plenković bez osnova povezao bosanskohercegovački izborni zakon s procesom pristupanja zemlje EU, provedba presuda ESLJP-a zapravo je jasan uvjet koji je Brisel nametnuo Bosni i Hercegovini. ESLJP je više puta utvrdio da važeći Ustav Bosne i Hercegovine diskriminiše ljude koji se ne izjašnjavaju kao pripadnici tri konstitutivna naroda. Time im se uskraćuje osnovno ljudsko pravo da budu izabrani na demokratskim izborima”, navela je ova organizacija.

Ističe se da odluke suda još uvijek nisu u potpunosti provedene, uglavnom zbog složenih političkih struktura zemlje.

Međutim, presude Evropskog suda za ljudska prava nastavljaju vršiti pritisak na Bosnu i Hercegovinu da provede reforme koje bi omogućile inkluzivnije i pravednije političko učešće svih građana, bez obzira na njihovu etničku pripadnost. Zaključno, Plenkovićeve tvrdnje da su suđenja politički motivirana mnogi vide kao pokušaj opstruiranja neophodne ustavne reforme u Bosni i Hercegovini. Njegovi komentari predstavljaju ozbiljan napad na jurisprudenciju Evropskog suda za ljudska prava i ugrožavaju napredak Bosne i Hercegovine ka evropskim integracijama”, navodi Pangea.

Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad  

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!