Murat Tahirović, predsjednik Udruženja žrtava i svjedoka genocida u Bosni i Hercegovini na obilježavanju 29. godišnjice genocida u Srebrenici govorio je za N1 o problemima s kojima se žrtve i dalje suočavaju prilikom traženja pravde kao i o radu pravosudnih institucija u BiH, istaknuvši da nije zadovoljan njihovim radom.
U Srebrenici je kaže teško biti jer je osjećaj potpuno drugačiji kada dođete na to mjesti.
Ono što je činjenica jeste da kada dođete ovdje imate potpuno drugačiji osjećaj.
“Vrlo je teško biti ovdje i ja sam zaista zahvalan svim povratnicima koji su se vratili u Dolinu nišana, koji borave tu cijelu godinu, jer zaista je to velika stvar – biti cijelo vrijeme ovdje. Ali, u svakom slučaju ono što jeste činjenica i na čemu mi insistiramo to je borba. Mi moramo ustrajati na borbi, moramo ukazivati na određene činjenice koje su se dešavale ovdje. Sada imamo presude Međunarodnog krivičnog suda. Gospođa Santana je donijela zadnju presudu pred tim sudom, presudu Stanišić i Simatović i na neki način zatvorila taj ciklus. Imamo i Rezoluciju koja je posljedica upravo tih presuda. Zatvorili smo jedan krug. Imat ćemo, ja se nadam sljedeće godine, cvijet Srebrenice ispred zgrade UN-a u New Yorku. I to je jedan ciklus kada je u pitanju spomen na žrtve genocida u Srebrenici, ali onda borba dokazivanja i prihvatanja, prije svega odgovornosti, onih koji su najodgovorniji koji bi trebali da pruže ruku pomirenja, na tome ćemo nažalost još uvijek morati insistirati”, kaže Tahirović.
Osvrnuo se na rad Suda BiH i Tužilaštva kazavši da je nezadovoljan njihovim radom te da je da je generalna ocjena o procesuiranju ratnih zločinaca u BiH negativna.
“Pogotovo Tužilaštvom, tu zaista imamo jednu ogromnu rupu. Nije se nastavilo onim putem kojim je išao Haški tribunal. Skrenulo se jednom stranputicom, dug je to proces. Prva strategija famozna iz 2008. godine u potpunosti je izokrenula procesuiranje ratnih zločina, izgubili smo tu vezu sa tribunalom, rade se procesi koji nisu strateški niti su krucijalni za rad Suda BiH. Neke predmete može raditi niži nivo. Imali smo periode kada se radila selekcija predmeta, kada su se cijepali predmeti kako bi se postizala norma. Sada imamo jednu drugu fazu rada na predmetima koje je već neki sud ili neko tužilaštvo odbacilo poput Dobrovoljačke, poput Nasera Orića i niza drugih predmeta”, ističe.
S druge strane, kaže, postoji dio curenja informacija iz Tužilaštva koji se odnosi na moguće podizanje optužnice.
“I bijeg počinioca je zaista nešto što se ne bi smjelo dešavati. Izgubili smo puno vremena i bojim se da je to ključno vrijeme koje smo imali na raspolaganju od 2010. pa do 2020. izgubljen i sada imamo ogromne posljedice svega toga”, dodaje.
Problem su, kaže, i masovne grobnice koje nisu onilježene. Zakon o nestalim osobama u BiH, koji postoji već 20 godina, predviđa mogućnost obilježavanja masovnih grobnica. Do danas ta mogućnost nije mnogo korištena zbog niza prepreka.
“To je predviđeno tim Zakonom, međutim to se ne poštuje. Nažalost, oni koji su radili na tom Zakonu rekli su da je to najbolji zakon koji je svijet ikada imao o nestalim osobama. Na papiru vjerovatno i da jeste, ne mogu ulaziti u detalje, međutim u primjeni nemamo to, nije primjenjivo. Vi imate veliki broj masovnih gobnica koje nisu apsolutno obilježene, a zakonom je to predviđeno da se može i treba to uraditi”, pojašnjava.
Napominje kako se genodcid ne smije zaboraviti i da na njega uvijek treba podsjećati.
“Moramo natjerati vlast da radi svoj posao. Mi smo međunarodnu zajednicu s pokretom Majke enklave Srebrenice natjerali da rade svoj posao. Mi kad smo 2013. godine govorili o negiranju genocida, o pokretanju zakona o zabrani negiranja genocida, mi smo imali takav otpor međunarodne zajednice. Ali prošlo je desetak godina, ljudi su shvatili potrebu toga, imamo zakon, imamo evidenciju, krivičnu evidenciju presuda Međunarodnog krivičnog suda”, podsjeća Tahirović.
Sva dešavanja iz Srebrenice pratite UŽIVO na portalu N1, kao i u cjelodnevnom Specijalu N1. U 17.00 sati uživo smo i u New Yorku gdje se Međunarodni dan sjećanja na žrtve genocida u Srebrenici po prvi put obilježava u sali Generalne skupštine UN-a.
Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!