Bliži se 27. godišnjica genocida nad Bošnjacima sigurne zone. Srebreničanka Alma Mustafić imala je 14 godina kada je nakon što je preživjela genocid, zajedno sa majkom, sestrom i bratom otišla u Nizozemsku gdje je započela novi život. Ona je u programu N1 televizije pričala o svojoj borbi, svom životu i borbi za istinu.
Kako je kazala Mustafić, njen glavni cilj je očuvanje sjećanja u Holandiji na genocid koji se dogodio u Srebrenici, jer se smatra dijelom tog društva i to vidi kao svoj zadatak.
“12 godina smo vodili tužbu protiv holandske vlade, nakon čega je 2013. Vrhovni sud donio odluku da je holandska vlada odgovorna za smrt moga oca. Međutim jedan momenat bih mogla izdvojiti koji je bio ključan za moju borbu, a to je bila komemoracija 75 godina Auschwitza, prije tri godine, kada je holandski premijer Mark Rutte, koji je ujedno i historičar, rekao da ustvari slavimo 75 godina slobode u Evropi. Tada je u meni nešto kliknulo, jer ljudi treba da znaju kada je bio posljednji genocid u Evropi”, ispričala je Mustafić.
Otkrila je kako je u Holandiji usvojena odluka da se gradi monument za Srebrenicu.
“Ima jedna grupa koja vodi taj predmet i pregovore sa opštinom. Znamo da će taj monument biti u Den Haagu, tačnu lokaciju još ne znamo. Naša grupa studenata je imala razgovore sa tom grupom i sa opštinom u Den Haagu tako da su napravili jedan predivan koncept. Radi se o djevojci koja je porijeklom iz BiH i momku porijeklom iz Holandije koji su svoje iskustvo i znanje tako lijepo pretočili u taj monument koji je edukativnog karaktera. Oni su bili tako skromni i govorili ne znamo možemo li se mi natjecati, međutim arhitekta te grupe koji vodi tu grupu je također bio prisutan kada su oni prezentovali svoj rad i on je rekao svakako da i vi morate da se natječete, tako da iz tog razloga ne možemo pokazati njihov koncept ali ja sam stvarno oduševljena”, ispričala je Mustafić.
Pogledajte više u VIDEU.
Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare