N1 na ulicama Sarajeva i Istočnog Sarajeva: “Ujednačiti mjere u zemlji”

Vijesti 20. mar 202119:06 2 komentara

Iako su svi veći gradovi u BiH žarišta virusa korona, prvi je Kanton Sarajevo krenuo u pooštravanje mjera. Bili smo na ulicama Sarajeva i Istočnog Sarajeva i pitali građane šta donose neujednačene mjere.

Popiti čaj možete i napolju, ali u kafani ne. Sve su one u glavnom gradu BiH zatvorene. Hranu možete kupiti, ali samo ako ćete da je ponesete. U starom gradu ranije su otvorene, ali posla nema.

“Ja sam upravo zatvorio radnju, što nije uobičajno, ostajemo duže. Nema ljudi, a čim nema ljudi nema ni posla”, kazao je kazandžija Adnan Ferhatović.

Začaran je to krug, kažu kazandžije. Vjeruju da bi se on prekinuo kada bi konačno počela masovna vakcinacija.

“Treba sve zatvoriti, možda mjesec dana, da dođu vakcine, da se stanovništvo vakciniše, da svijet zna da smo nešto počeli raditi, da može dolaziti. Ovako mi kao otvoreni, nešto čekamo, a znamo da ne možemo dočekati”, istaknuo je kazandžija Mirsad Brkanić.

Građani saglasni, ako treba, sve zatvoriti, stabilizovati situaciju, da bi se konačno sve moglo ponovo otvoriti.

Anketa iz Sarajeva:

“Sarajevo, centar BiH, a sada je postao i regije. Puna Jahorina, bilo je tu svega, zarazili se i mi i oni. Ovo je strašno dobra stvar. Mislim da jedno mjesec dana ovaj karantin mora trajati. Sigurno ne može drugačije.”

“Mislim da svi treba da imamo razumijevanje za ovu situaciju, da poštujemo i jednu i drugu stranu, da shvatimo da ti ugostitelji prehranjuju svoje porodice i svi ti uposlenici, a sa druge strane vlada je obavezna da nas sačuva gorih situacija. Istinu da nađemo na pola puta. Da im se pomogne koliko može, a ja se mogu strpiti da ne popijem kafu danas”.

Anketa Istočno Sarajevo:

“Malo ko danas ima hrabrosti poput Kantona Sarajevo da zatvori ugostiteljske objekte. U Istočnom Sarajevu, gradonačelnik, čak i pred prvi vikend lockdown Kantona Sarajevo je poručio da struka preporučuje, ali da zatvaranja neće biti, umjesto toga najavili su strožije mjere”.

Među mnogobrojnim kafićima zatičemo mješovitu ekipu inspektora. Obilaze ugostiteljske, ali sve druge objekte. Bilježe da li se krše, prema mišljenju struke blage epidemiološke mjere.

“Zaista mislim da ima potrebe za ujednačenim mjerama u zemlji. To bi bilo najpametnije, ovo što se sada dešava isto nije uredu. I ja sam iz Sarajeva došla da popijem kafu u Lukavici, ali mislim da to nije uredu.”

“Kada se zatvori treba cijela BiH da se zatvori. Pogotovo ovaj naš grad ovdje, to zbilja nema smisla.”

Sa smislom ili bez, kantoni u FBiH, lokalne zajednice u RS, u međuvremenu su donosli različite mjere. Tako je u FBiH u većini kantona produženo trajanje policijskog sata. Najduže traje u Zapadnohercegovačkom kaontonu, i traje od 20:30 do pet ujutro.

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare