Općina Novi Travnik uvela je zabranu rada nedjeljom. Prethodno su istu uredbu donijeli Bijeljina, Kiseljak i Kreševo. Isto je uradilo i Gradsko vijeće Mostara, no odluka još nije stupila na snagu. Slične prijedloge imao je i banjalučki gradonačelnik. Sindikati smatraju kako to treba biti uredba na razini entiteta i države, dok se poslodavci uglavnom protive.
Gotovo puste ulice Novog Travnika, i prilično popunjeni ugostiteljski objekti. .
“Neka kafići rade, ali trgovine nek ne rade. Nek ima svako vremena da obitelj bude skupa zajedno makar nedjeljom, a kafići, pa mora se negdje kafa popiti”
“Ja mislim da je ovo odlično. Svako se može pripremiti subotom, da kupi šta mu treba, kako bi mogli imati tu nedjelju slobodnu”
“Malo negoduju i ovi poslodavci , koji kažu ako je u određenoj općini neradni dan ide se u drugu. Možda bi to trebalo prenijeti na županijsku nadležnost po pitanju neradnog dana”
“Ne na nivou općina, nego na nivou države da se uvede neradni dan. Ja imam dovoljno godina i sjećam se kad se nije radilo nedjeljom”.
A to je i zahtjev Sindikata trgovaca i uslužnih djelatnosti, koji do sada nije nailazio na odobravanje viših nivoa vlasti.
“Mislim da je zaista sazrelo da se ovo pitanje rješava sistemski, dakle na nivou entiteta. Čak je od nekih od naših socijalnih partnera potekla je inicijativa da bi prema Udruženju poslodavaca izašli sa stavom da se donese jednoobrazna odluka o zabrani rada nedjeljom”, kaže predsjednica Sindikata radnika trgovine i uslužnih djelatnosti Mersiha Beširović.
Na ideju neradne nedjelje u Banjaluci ranije su oštro reagovali iz Unije poslodavaca RS iznoseći stav kako će takva odluka ugroziti radna mjesta i pazare, a iz entitetske privredne komore početkom godine saopćili kako neradna nedjelja negativno utiče na Grad Bijeljinu. Najbolji regulator je tržište poručuju iz Udruženja poslodavaca Federacije.
“Nisam siguran i ne vidim kako to baš i radnicima odgovara, jer jedan dan u nedjelji je 13 posto radnog vremena to znači i13 posto manje radnika tako da će neki biti prinuđeni da imaju i određeni broj viška radnika”, ističe Adnan Smailbetgović iz Udruženja poslodavaca FBiH.
66- godišnji Ilija ne smatra dobrim potez lokalnih vlasti u Novom Travniku i zagovara rad po zakonu.
“Zakon je predvidio da se ima dupla dnevnica i šta još uz to sve ide , a što se tiče samog rada, osnovno pravo je pravo na rad i ne mislim da je ovo dobro”, kaže on.
Opširnije u prilogu Rasima Pavice.
Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare