Građani Zenice već danima imaju poteškoće s grijanjem zbog kvara na jednom od pogona Toplane Zenica. Iako nadležni poručuju da se ovaj problem rješava, te da je postupak sanacije kvara zbog kojeg je došlo do prekida isporuke spor, pojedini građani i dalje svjedoče o hladnim ili jedva mlakim radijatorima. Aktivisti jasni – mnogo je problema koje treba rješavati.
U korak s početkom grijne sezone krenuli su i problemi sa distribucijom toplotne energije, bez obzira na to što je ovaj grad prije nekoliko godina dobio modernu toplanu. Eko aktivisti prstom upiru u ArcelorMittal, koja je većinski vlasnik Toplane Zenica.
“Ovo je prvi put, koliko ja znam, da je došlo do ovakvog gubitka toplote prema potrebama grijanja. “Arcelor Mittal” je kompanija za sebe, oni gledaju svoj interes prvo, pa onda tek za građanstvo i onda ćete dobiti da se distribuira”, rekao nam je aktivista ‘Eko foruma’ Zenica, Dragan Šulović.
Iz “Arcelor Mittala” oglasili su se saopštenjem u kojem pojašnjavaju da je “nedavni incident na „Trafostanici D“, u jednom od pogona, 25. novembra, rano ujutro, uzrokovan kratkim spojem na visokonaponskim kablovima, rezultirao ozbiljnom materijalnom štetom i otežanom proizvodnjom svih proizvodnih pogona uključujući i zeničku Toplanu, što je posljedično izazvalo značajno smanjenje isporuke toplotne energije gradu.
“Naš tim kontinuirano radi na sanaciji situacije. Sinoć smo počeli postepeno povećavati kapacitet isporuke toplotne energije gradu”, saopštili su nam.
Ovo je potvrđeno i iz JP “Grijanje” koje je distributer toplotne energije.
Predstavnici nadležnih organa nisu baš bili raspoloženi za razgovor, posebno, ne pred kamerama. Iz JP “Grijanje” Zenica kratko su nam saopštili da je grijanje normalizovano, međutim, da li je tako, provjerili smo i pitali građane.
“Danas ima malo bolje. Jutros je rano počelo, kad sam ustao”; “Hladno je baš u stanu. Dva dana je već tako. Potpuno su bili hladni, sinoć je malo počelo da grije”; “Hladno. Boriš se, obuješ, ovako se obučeš i to je to”, njihovi su odgovori.
Pojedini građani Zenice poručuju da su se sa problemom u snabdijevanju toplotne energije susretali i ranije.
“Nezadovoljan. Isključio sam 2015. Klimu ugradio”; “Bilo ne bilo, morao si plaćati. Posudi i to je to”; “2000. godine i ranije nije ga nikad bilo. 14. sprat, Kineski zid, do 7. sprata je bilo. Narod je plaćao, uvijek smo drva kupovali” – ispričali su nam neki od sagovornika u Zenici.
A slučajno smo saznali i kakva je situacija sa grijanjem u Zavidovićima.
“Ja se grijem na čvrsto gorivo, na drva. Tu nema zime. E, sad, tu treba lova”, rekao nam je jedan od anketiranih.
No, vratimo se Zenici. Aktivisti upozoravaju da nepouzdana isporuka toplotne energije nije nešto što se nije moglo očekivati. Podsjećaju da je kompanija “Arcelor Mittal” potpisala sedmogodišnji ugovor da će po fiksnoj cijeni isporučivati toplotu gradu, a u međuvremenu su obustavili koksaru, zbog čega je potrošnja zemnog gasa veća. Rješenja postoje, ali nema volje.
“U Eko forumu smo prije dvije godine, kad je bilo dobijanje okolinske dozvole tražili od ArcelorMittala da se iskoristi jedna toplota koja se baca. To je jedna duga priča, jer ArcelorMittal, ljude koji delegira da rad na tu temu, naprosto ne žele da otvara tu temu”, tvrdi aktivista Šulović.
Zbog hladnih radijatora i nemogućnosti zagrijavanja scenskog prostora trpi i zenička kultura. Bosansko narodno pozorište otkazalo je izvođenje predstave “Medeja”, koje je planirano večeras.
“S obzirom da je zgrada BNP Zenica jedno veliko zdanje od 11.000 kvadratnih metara, logično je da je ovu zgradu malo teže zagrijati. Upravo zbog toga smo prinuđeni da otkažemo večerašnju izvedbu predstave”, rekla je Merima Handanović iz Bosanskog narodnog pozorišta.
Upućeni zaključuju da je ovo mnogo složeniji problem nego što to izgleda. Između ostalih, detektovani su i problemi na samoj distrubutivnoj mreži, proizvođačima, a tu je i problem neizolovanih stambenih objekata. Sve to treba rješavati, a do tada građani prepušteni vlastitim rješenjima i alternativama.
╰┈➤ Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad, pridružite nam se i na WhatsApp kanalu klikom ovdje
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!