“Najveći zagađivač okoliša u BiH su naše vlasti”

Vijesti 11. nov 202412:53 0 komentara

Tmurni hladni dani uveliko su tu. Sa pojačavanjem grijanja u domovima pojačava se i nivo zagađenosti zraka u gradovima u Bosni i Hercegovini. Sarajevo, Banjaluka, Bijeljina, Zenica, Tuzla... Šetnja ovim gradovima tokom kasne jeseni i zime podrazumijeva gutanje smoga i raznih štetnih čestica. Od zagađenog vazduha u BiH prema, procjenama međunarodnih institucija, godišnje umire između 3.000 i 5.550 ljudi. Anes Podić iz Eko akcije govorio je o ovom problemu u Novom danu.

Ko može uraditi nešto konkretno po ovom pitanju i zašto je taj proces spor?

Proces je spor, jer ne žele da ga ubrzauju. Najveći zagađivač okoliša u BiH su naše vlasti. Problem zagađenosti zraka postoji decenijama u Sarajevu, krajem ‘60-ih Sarajevo je nalikovalo na London kad od smoga umire 12 hiljada ljudi. U Sarajevu tada nije bilo svijesti, ali vlast je vidjela djecu u bolnicama. Sada smo pokušali da hotel Famos odnosno Maršal na Bjelašnici bude dječija bolnica, ali odbijeno je. Sarajevo ‘70-ih je dobilo bitku za zrak, ili je bilo na putu da je dobije, za sedam godina gasifikacije koja je podržana kreditom Svjetske banke, preko pola stanovnika se grijalo direktno ili indirektno na prirodni gas, a sad imamo ovu situaciju. Spominju se prečistači zraka za vrtiće i škole. U Januaru 2020. Sarajevo je imalo jednu od najgorih postratnih situacija zagađenja, za malo smo mogli nadmašiti Peking. (…) Na kraju krize, (tadašnji) kantonalni premijer Edin Forto išao je na sastanak s ambasadama i da traži prečistače za zrak za škole i vrtiće, i maske za radnike vani, i dan-danas su bez toga.

Aktivist Anes Podić o problemu zagađenja u Novom danu (N1)

Sve ostaje na komentarima, svijest se podiže, ali ništa drastično se ne mijenja. Na društvenim mrežama nižu se komentari, osvrt je dao i Haris Pašović koji, između ostalog, kaže kako ne postoji nijedna politika, nevladina organizacijia, niti jedan talas protesta koji je učinio nešto po pitanju problema zagađenosti zraka u bh. gradovima.

Mi imamo statistike koje su napravile međunarodne organizacije o novcu potrošenom na liječenje, strašne statistike. Imamo statistike oko broja umrlih koje su radile Svjetska banka i Europska agencija za zaštitu okoliša bazirano na našim podacima o zagađenosti u gradovima, strašne brojke. Svaki peti ili šesti umrli umire od bolesti izazvane zagađenim zrakom.

Kako objašnjavate nezainteresovanost nadležnih?

Naš pravni okvir je nedosljedan i kad imamo dobar zakon on nema zube, nemate način da ga provedete, ne postoje mjere u zakonima kojima primorate načelnika ili vladu da proglasi uzbunu ili upozorenje. U Kantonu Sarajevo još prije pet dana je trebala biti proglašena mjera upozorenja, ali nema ga. Znate zašto? Jer je turizam postao atraktivna grana pa da ne bi turiste zastrašili pričom o zagađenju u Sarajevu,  tu priču guraju pod tepih.

Opširnije u videu gostovanja.

╰┈➤ Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad, pridružite nam se i na WhatsApp kanalu klikom ovdje

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!