Pozitivna odluka u Mostaru kada je riječ o promjeni naziva ulica koje su decenijama nosile imena pripadnika ustaškog pokreta, otvorila je pitanje naziva brojnih drugih ulica u Bosni i Hercegovini. A nije ih malo neprimjerenih.
Decenijama su mostarske ulice nosile naziv po pripadnicima ustaškog pokreta. To će sada biti promijenjeno. Mostarski primjer otvorio je temu o nazivima ulica. Historijski negativna i sporna imena širom BiH. Da li će doći do promjene?!
Ulica Mile Budaka u Mostaru, Ravnogorska ulica u Banjaluci, škola Mustafe Busuladžića u Sarajevu. U Mostaru će ovaj naziv biti promijenjen. Međunarodna zajednica apeluje da se isto desi i u ostalim sredinama.
Građani Banja Luke kaže:
”Sve to treba uništiti, promijeniti… staviti naše pametnije da ne bude to”.
Sarajevo:
”Svako ko je negativno uticao na našu prošlost treba da se zaboravi”.
No, očito su pozitivne historijske ličnosti uglavnom zaboravljene. Saradnicima fašističkog pokreta dato je na važnosti.
Slobodan Šobić, predsjednik SUBNOR-a kaže:
”Bilo je protesta, nezadovoljstva, ali lično ocjenjujem da je toga bilo u blažem obliku… odnosno linijom nezamjeranja… jer je to stvar vlasti koji o tome odlučuju”.
Takve vlasti u Banjaluci su dale naziv po Rade Radiću, četničkom vojvodi. U Sarajevu ulica nosi naziv Muhameda Pandže, a radi se o saradniku NDH. I tu priča ne prestaje.
”Jedna od poraženih strana u II svjetskom ratu je četnički pokret. Na njegovom čelu bio je Draža Mihailović. Upravo ova ulica u Istočnom Sarajevu nazvana je po njemu”, kaže Sead Selimović, historičar.
”Moderna Evropa je izgrađena na antifašizmu. Dakle, bilo kakav povratak fašizma, nazivi ulica ili institucija ide se u pogrešnom pravcu. Time se šalje pogrešna poruka društvu ili društvima u BiH. To nema utemeljenja u bilo čemu”.
‘Ono što je također manjkavost kada su nazivi ulica u pitanju jeste što jako mali broj ulica u BiH nosi naziv po zaslužnim ženama. Jedan od rijetkih pozitivnih primjera jeste ulica Mis Irbina. Mis Irby je zaslužna što je 1870. otvorena prva škola za djevojčice. No, u Sarajevu iako ima preko 1000 ulica manje od 20 nosi naziv po ženama.
U Banjaluci 43 ulice nose naziv po ženama, dakle 6,61%. U Mostaru samo jedna ulica nazvana je po ženi. U Tuzli 10 ulica nosi naziv po nekoj heroini. Dok u Bijeljini samo 2,29% tabli ima na sebi ispisano ime zaslužne žene. Brojne žene su zaboravljene.
Selma Hadžihalilović, Fondacija Cure kaže:
”Marija Bergman Kon ostavila je dio svog života u Mostaru i Sarajevu. Marija Todorović iz Bijeljine. Milena Blagojević Bratunac – Beograd…. Hatidža Džikić iz Mostara, zatim Hatidža Mehmedović… sjajna žena koju smo očito zaboravili”.
Zaboravljena je i doktorica Roza Papo, umjetnica Riki Levi, pjesnikinja Razija Handžić. I mnoge druge. Umjesto njima počast se odaje onima koji su prekinuli ili unazadili hiljade života.
Time bi atmosfera i društvena klima, kažu historičari, bila mnogo pozitivnija, te zaključuju: Umjesto slavljenja destruktivnih ideologija i ljudi, mnogo je pozitivnih primjera koji se zanemaruju.
Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare