Ukidanjem baze Wizz Air-a u Tuzli, veliki dio bh. putnika ostaje uskraćen za 9 značajnih linija. Zbog toga bh. uzdruženje Pangea iz Njemačke traži uključenje državnog ministra za komunikacije i prometa Edina Forte u iznalaženje rješenja kako bi se trenutne zračne linije zadržale.
“Izgradnjom infrastrukture na Tuzanskom aeordromu i saradnjom sa niskotarifnom kompanijom Wizz Air u zadnjih deset godina sjevernoistočna Bosna je unaprijedila svoju povezanost za značajnim destinacijama u Evropi. Time je znatno olakšano putovanje bh. državljana koji žive u inozemstvu, a godišnje dolaze u Bosni i Hercegovinu”, naglašavaju iz udruženja Pangea.
Sa najavom ukidanja avio baze u Tuzli, ukidaju se 9 od 13 Wizz Air-ovih linija za Tuzlu, među njima i za četiri glavna grada Berlin, Štokholm, Beč i Kopenhagen (Malmo). Pored ovih destinacija, neće biti ni linija za Eindhoven, Geteborg, Baden Baden, Friedrishafen, Nirnberg, Keln i Bilund.
“U svim ovim gradovima živi ogroman broj bh. iseljenika koji koriste postojeće zračne linije. Zabrinjavajuće je da niko od zaduženih čelnika nije reagovao i ponudio pomoć kako bi se pronašlo rješenje za ovaj problem. Javnosti je poznato da BiH ima veliku dijasporu sa ogromnim utjecajem na bh. ekonomiju, kako kroz doznake iz inozemstva, tako i kroz ulaganja i konzumiranje usluga i robe tokom boravka u domovini”, pišu iz udruženja Pangea.
Zbog toga, kažu, traže od ministra za komunikacije i promet BiH Edina Forte da stupi u razgovore sa predstavnicima kompanije Wizz Air, te zajedno sa entitetskom minstricom prometa i komunikacije Adrijanom Katić, kantonalnim ministrom trgovine, turizma i saobraćaja Denisom Bećirovićem, upravom Međunarodnog aerodroma Tuzla i Direkcijom za civilno zrakoplovstvo pronađu rješenje kako bi se sačuvale postojeće linije i dalje unaprijedio promet sa aerodroma u Tuzli.
Ujedno, naglašavaju da pored velikog značaja direktnih avio linija za bh. dijasporu, dobra uvezanost Bosne i Heregovine za međunarodnim avio hub-ovima je izuzetno značajna i za privrednike koji dolaze u BiH, te strane turiste. Samo u prošloj godini 473.927 putnika je koristilo prijevoz preko Tuzlanskog aerodroma.
“Jačanje prometne povezanosti je ključna za konkuretnost jedne države, zbog toga je pitanje zračnih linija sa bh. aeordroma od državnog značaja, a ne samo stvar kantona ili uprave aerodroma. U ovom slučaju posebno, jer se ukidaju letovi za četiri zapadnoevropska glavna grada. Iz uloge poreznih obveznika postavlja se i pitanje svrhe subvencija koji se godinama iz budžeta FBiH usmjeruju prema aerodromima ukoliko ne postoji interes resornih ministarstava da zadrže postojeće avio linije. U javnosti se pojavljuju i informacija da je jedan od uzroka povljačenja avio operatera u taksi od 3 KM koju plaćaju Agenciji za civilno zrakoplovstvo po prevezenom putniku”, naveli su u saopštenju.
Pangea traži od ministra Forte i ministrice Katić da se ove takse refundiraju kroz entitetski budžet, jer je, kažu, ekonomska dobit od velikog broja putnika uveliko veća nego prihodi od pomenute takse.
Podsjećaju da je u prošlog godini ukupno 2.204.995 putnika prevezeno preko tri bh. aerodroma.
Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare