Napadi na novinare postali trend: “Sedma sila” sve češća meta političarima

Vijesti 25. feb 202307:48 0 komentara
N1

Izdajnici, strani plaćenici, podvale, lažovi sve su to epiteti kojima pojedini političari “časte” članove “sedme sile”. Novinari i medijski radnici pod stalnim su pritiskom, i napadima bez kojih pojedini političari ne mogu zavrišti nijedno obraćanje. U tome prednjači Milorad Dodik, ali nije usamljen.

“Kad vas vidim odmah znam da je neka podvala. Vašem imenu i prezimenu treba dodati crtica pa podvala”, kazao je jučer Milorad Dodik, predsjednik Republike Srpske jednoj novinarki.

Uvreda na račun dame i obrušavanje na račun kolege koji je pokušao stati u odbranu.

“Šta ‘oćeš, šta? Dakle… Ti svoje frustracije liječi na nekom drugom mjestu, nećeš ovdje sa mnom”, nastavio je Dodik.

Ovo je sve češći obrazac komunikacije predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika sa novinarima koji idu “uz dlaku”. Zbog pitanja o trošenju javnih sredstava za potrebe izborne kampanje Dodik je pogrdno nazvao Tijanu Milinković, novinarku koja je česta meta njegovih uvreda zbog tema na kojima radi. Dodikove uvrede vidi kao dio njegovog stila koji kaže, ne doživljava lično, ali:

“Ono što mogu da kažem jeste da nakon napada na našeg kolegu Vladimira Kovačevića, ja se ne osjećam bezbijedno u smislu svoje djece. Ja poslije šest, sedam sati navečer ne izlazim sa svojom djecom sama”, navela je Tijana Milinković, novinarka BN TV.

A druga Dodikova meta na posljednjoj konferenciji bio je upravo Vladimir Kovačević. Novinar portala Gerila koji je 2018. godine brutalno pretučen. Gotovo pet godina poslije nisu poznati nalogodavci pokušaja ubistva koji je na noge digao medijsku zajednicu.

“Da budem iskren, ja ne vjerujem da je direktno Dodikovo prozivanje utjecalo na ljude koji su mene napali, međutim, svakako ne pomaže u tome da se to spriječi. Jer kada ljudi koji zbog bilo kog razloga novinare posmatraju kao nešto što ne treba da postoji u ovoj državi čuju Milorada Dodika mogu biti ohrabreni”, kazao je Vladimir Kovačević, novinar portala Gerila.

I upravo je u tome opasnost Dodikovih postupaka prema novinarima i nastupa u kojima targetira njih ili medije na kojima rade.

“Inače ja ne gledam N1, to je za mene televizija koja ima nečiste namjere i koja ima ovdje poziciju da satanizuje Srbe”, rekao je Dodik 9. februara ove godine.

A takav obrazac od njega sve češće preuzimaju ostali političari, pa su u posljednje vrijeme sve su rjeđe konferencije za novinare na kojima nema napada na novinare.

“Sram vas bilo što tako sramotite novinarsku profesiju”, naveo je 21. februara ove godine Igor Crnadak, poslanik PDP-a u Narodnoj skupštini RS.

“I vi novinari svašta pišete, pa to tako ide, je li? Pa svašta da i istine i neistine”, poručio je 9. februara ove godine Draško Stanivuković, gradonačelnik Banjaluke.

“A ovom kolegi Mahiniću je tako intriga da on pravi priču od svega što ja lično radim”, kazao je skoro Elmedin Konaković, ministar vanjskih poslova Bosne i Hercegovine direktno prozvavši novinara.

Prozivanja, etiketiranja i verbalni napadi na novinare moraju stati – pozivaju iz udruženja BH Novinari u kojima ovakve istupe vide kao politički pritisak na medije i ograničavanje slobode. Članovi novinarske zajednice, pa i predsjednik Udruženja novinara Republike Srpske zapažaju i nejedinstvo među novinarima u osudi poteza kojima se atakuje na njihove slobode. Indirektno se može zaključiti i da odsustvo jedinstva političare hrabri.

Sve češći napadi koji u posljednje vrijeme dolaze na račun novinara i medijskih radnika mogu biti posebno zabrinjavajući i zbog najava koje je Milorad Dodik dao u Narodnoj skupštini prilikom preuzimanja dužnosti predsjednika Republike Srpske, a to je da će se raditi na vraćanju klevete u Krivični zakonik Republike Srpske i donošenju niza zakona koji značajan dio medijske zajednice vidi kao umanjivanje slobode govora u Republici Srpskoj.

Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!