Prvog septembra neko će u školu, a neko pred sud, i to Sud Bosne i Hercegovine u Sarajevo.
“Srpska pred Sudom, Ideš li rode” naziv je protesta koji se najavljuje na sva zvona, a ima za cilj da se usprotivi, navode, nametanjima i političkim procesima, poput onog protiv predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika. Nije zvanični organizator, ali gro aktivnosti predvodi članstvo SNSD-a.
Pravnik i mladi poslanik Mladen Ilić smatra da bi bio skandal da se skup zabrani.
“Idem kao građanin RS na skup, ja i moja porodica. Bilo bi apsrdno da se takvo što odbije i to bi bilo ugrožavanje osnovnih ljudskih prava”, rekao je Ilić.
Novi zakon o Ustavnom sudu BiH
Niti šta zna o skupu, niti će mu prisustvovati, kaže SDS-ov Želimir Nešković. Bavi se prijedlogom Zakona o Ustavnom sudu BiH koji je ispred svoje stranke i uputio u proceduru.
“Strane sudije treba da budu zamijenjene domaćim sudijama. Postoji više razloga za donošenje ovoga zakona, prije svega imamo preporuke Evropske komisije…Ja očekujem od SNSD da podrži ovaj zakon i od njega očekujem da “izlobira” kod svojih koalicionih parnera da takođe podrže ovaj zakon”, rekao je Nešković.
“Podržaćemo zakon, ali u dogovoru sa partnerima”, ističe SNSD-ov predsjedavajući Doma naroda Parlamentarne skupštine BiH Nikola Špirić.
Dok Trojka zasad odmahuje glavom, iz Evropske unije potcrtavaju da je u oktobru izvještaj o napretku BIH, a da je reforma pravosuđa otvorena knjiga.
“Trenutni ustroj Ustavnog suda BIH je posljedica Dejtonskog mirovnog sporazuma. Sve je podložno promjenama. Mi pratimo proces, podržavamo pozitivne stvari u njemu, zainteresovani smo da se dovede do kraja”, kaže Adebayo Babajide, zamjenik šefa Delegacije EU u BiH.
Šta je kraj, te je li odlazak stranih sudija iz Ustavnog i osnivanje Vrhovnog, odnosno Višeg suda BiH, uslov Brisela, birokratski je izbjegnut jasan odgovor. No, o svemu se razgovaralo na završnoj konferenciji Pravo na pravdu.
“Mi sada opet u prijedlogu imamo nešto što nije osnivanje Vrhovnog, već Višeg suda, što je praktično samo izmiještanje apelacionog vijeća Suda BI”, kazala je Ivama Korajlić iz Transparency Internationala.
“Kada imate čekić u ruci, sve vam liči na ekser”
Kritikuje se i ponovo ozakonjena kriminalizacija klevete, strahuje od sudske prakse. Čak se traži od VSTS-a da izradi uputstvo za tužioce, kako bi zloupotrebe bile minimalne.
“Kažu kada imate čekić u ruci, sve vam liči na ekser. Plašimo se da će upravo takvim jednim alatom biti ugušena sloboda javne riječi u RS”, rekao je Siniša Vukelić, predsjednik Kluba novinara Banjaluka.
I nije bojazan isključivo od onih koji mačem i vagom u sudnicama mjere pravdu… Već i od onih koji bi da je dijele po zakonima, ali stranke.
Pravda je slijepa, uvriježena je sintagma koja se povezuje sa rimskom boginjom Justicijom. Obespravljeni u BIH, ipak vjeruju da će kroz reformu pravosuđa stići i do one maksime “ko čeka-dočeka”.
Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!