Skroman i nedovoljan - takav je novogodišnji poklon Vlade Republike Srpske medicinskim sestrama i tehničarima. Barem ga takvim vidi sindikat, koji ne odustaje od zahtjeva za povećanje plaća jednako za sve, u iznosi 20 posto.
Nije Djed Mraz već je Alen Šeranić, taj koji za medicinske sestre i tehničko osoblje u Republici Srpskoj u vrijeme praznika donosi dobre vijesti. Za 7.140 zaposlenih raste plata.
“Navedena izmjena podrazumijeva da se plata povećava u neto iznosu od 100 KM, u bruto iznosu oko 165 KM po osobi, a sve s ciljem obezbjeđenja mjera Vlade RS koje doprinose i privrednom rastu i poboljšanju ekonomskog položaja lica zaposlenih u oblasti zdravstva”, kaže ministra Šeranić.
Ipak, to što je Djed Mraz u vidu ministra zdravlja donio, drugačije je od onoga što su medicinski radnici zaželjeli. Zato su, ujedinjeni, došli, ne na protest, nego na protesnu konferenciju za medije pred Narodnu skupštinu.
“Tražimo, kao što smo i do sada tražili, povećanje cijene rada na 200 KM i ukoliko se to u narednih sedam dana ne desi, svaki sindikat zajedno ćemo donijeti da radikalnije nastupimo u našim zdravstvenim ustanovama”, poručuje Jovica Mišić, predsjednik Strukovnog sindikata doktora medicine RS.
Dakle, sindikat traži 20% i traži povećanje za sve, a ne samo za tehničko osoblje kojim se sadašnjim izmjenama plata povećava za 8%, odnosno za 100 KM, koje sindikat vidi kao pokušaj gašenja požara usljed najave štrajka u zdravstvu, slično opoziciji koja podvlači i loše stanje u zdravstvu, što vlast oštro negira.
“Mi imamo jedne od najboljih zdravstvenih ustavna, čestitam i ministru i Vladu i svim zdravstvenim radnicima što je nivo zdravstvene ustanove u RS veoma zavidan i to kao direktor čujem od eminentnih stručnjaka iz Amerike, Evrope i svijeta”, tvrdi Vlado Đajić SNSD.
“Svi su oduševljeni koji dolaze sa strane koji vide stanje naših zdravstvenih ustanova, ali ne i predsjednik RS. On se mogao liječiti u takvim eminentnim zdravstvenim ustanovama, ali nije”, dodaje Mirjana Orašanin, SNSD.
A na pominjanje predsjednika za riječ se javio i šef Kluba poslanika SNSD-a Srđan Mazalica, koji je uz asistenciju direktora UKC-a obrazložio: “Dva puta je ležao na UKC i kad je imao koronu i neke druge stvari. Nije riječ o tome da on izbjegava Klinički centar. Ne treba bježati od toga da građani RS u skladu sa zakonom i finansirano od strane FZO dobiju najbolju zdravstvenu njegu pa čak i u Beogradu ako treba”.
OF5 Predsjednik, odnosno njegov budžet od 77,5 miliona maraka inspirisali su Narodni front da izračuna šta bi se moglo makar sa dijelom tog iznosa.
“Imamo prijedlog da se sa pozicije predsjednika RS transferiše 57 miliona za plate u zdravstvu, time bismo dobili između 200 i 300 KM povećanje svih zaposlenih u zdravstvu, ne linearno, nego procentualno”, kaže Željko Dubravac, NF.
Upozoravala je opozicija, tokom rasprave, i na odliv medicinskog kadra. I te njihove navode, kao i one koje ima sindikat, vlast uglavnom ignoriše, slično predsjedniku Narodne skupštine koji je, odgovarajući na slično pitanje prije nekoliko dana, zdravstveni sistem Republike Srpske poredio sa njemačkim i američkim.
“Naš zdravstveni sistem je pacijentu posvetio, bez obzira na sve ful usluge u urgentnim stanjima, tumorima, prelomima, takve zdravstvene zaštite ne postoje gotovo nigdje. Mi imamo taj kapitalistički sistem koji je nastao, a ostavili smo ove socrealističke kako bih rekao, modele. Znate, na zapadu u bolnicu idete sa novčanikom, a kod nas sa ličnom kartom. Kod nas samo u kafanu idete sa ličnom kartom”, kaže Nenad Stevandić, predsjednik NSRS.
╰┈➤ Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad, pridružite nam se i na WhatsApp kanalu klikom ovdje
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!