Od odbrane do ozbiljne prijetnje po ustavni poredak Bosne i Hercegovine. Pogledi na sinoć održanu sjednicu Narodne skupštine Republike Srpske i usvojene zaključke potpuno su različiti kod političara u Banjaluci i Sarajevu. Sa neodobravanjem na sve gledaju u ambasadori Kvinte koji su zajedničkom saopštenju uz ostalo poručuju, entiteti se moraju pokoriti državnom Ustavu.
U najavi dramatična, u realizaciji već viđena. Otprilike, takva je bila posebna sjednica Narodne skupštine Republike Srpske koja je završila u sitne sate, a kojom su dominirale tvrdnje vlasti o antiustavnom djelovanju Suda Bosne i Hercegovine u predmetu protiv Milorada Dodika.
“Sudski proces protiv predsjednika je završni udarac Suda i Tužilaštva prema Republici Srpskoj. Zbog toga je prijeko potrebno da danas budemo mudri, jedinstveni, vođeni pravom i pravdom kao neprolaznim vrijednostima kako bismo branili našu slobodu i našu autonomiju”, ističe Siniša Karan, ministar unutrašnjih poslova RS.
Rasprava je bila ograničena na šefove partija, poslaničkih klubova i tek po jednog poslanika. A u njihovom izlaganju o svemu, ali najviše o Dodiku. Neki su, strahujući od moguće radikalizacije posegnuli za metaforama.
“Ja sam vidio njegove grudi, njegovo tijelo, sa sedam uboda i to nije dovoljno da se pokaže razumijevanje prema čovjeku. Prevladava tolika mržnja i prema njemu personalno, ali i prema instituciji Republike”, naglasio je Petar Đokić (SP).
“Samo da preporučim Oskara za glavnu mušku ulogu Kosovke djevojke da dobije londonski đak, koji je vidao sedam ljutih rana, četiri ovdje i tri u Federaciji”, poručio je Nebojša Vukanović (Lista za pravdu i red).
“A na stolnjaku smo svi mi. I Republika Srpska i ako on krene dolje, uzme stolnjak i povuče. Šta ćemo onda, a znate i vi dobro, razmislite malo, da je on na to spreman”, stav je Jelene Trivić (NF).
U ime najveće stranke obratila se Željka Cvijanović. Govorila je o načinima na koje, iz ugla vlasti, pravosuđe i visoki predstavnici urušavaju ustavnu strukturu zemlje, pitajući se ono što su se, vjerovatno, pitali mnogi koji su u sitne sate u svojim domovima, pred ekranima, pratili skupštinu.
“Ne može čovjek, a da se ne zapita kakvo je ovo ludilo u kojem smo natjerani da živimo”, rekla je Cvijanović.
Ali, njen vapaj kao da niko nije čuo pa su nastavili svi po svome, a pred sam kraj zasjedanja došlo je i do verbalnog sukoba u vezi sa ciljem sjednice između poslanika, premijera, i predsjednika parlamenta.
Upravo zbog straha od Tužilaštva usvojeni zaključci blaži su od onih koji su prvobitno bili predloženi komentariše se dan poslije. Tako je umjesto naredbe Dodiku da ne ide na ročišta usvojen zaključak u kojem se smatra da on na ročišta ne treba da ide dok ne ozdravi. Konstatuje se da su VSTS, Sud i Tužilaštvo neustavne kategorije, traži se inkriminacija nepoštovanja odluka entitetskih institucija, a ponovo se odustaje i od odlučivanja u institucijama Bosne i Hercegovine i to o evropskim reformama.
“Mi smo ovdje vidjeli jednu vrstu ucjene koja je postavljena prema Evropskoj uniji i njoj je postavljena jedna vrsta ultimatuma, ako oni otkoče neke stvari i omoguće da se politički procesi dalje odvijaju prema planu političkih autoriteta Republike Srpske, onda će oni odblokirati sve ono što zapravo blokiraju”, smatra politička analitičarka Tanja Topić.
Taj plan čini se, za zapadni dio međunarodne zajednice nije prihvatljiv. Kvinta je saopštila, a NATO je podržao ocjenu:
“Zaključci koje je sinoć usvojila NSRS predstavljaju ozbiljnu prijetnju ustavnom poretku zemlje i kao takvi su antidaytonski te izravno podrivaju autoritet institucija vladavine prava na državnom nivou i put BiH ka evroatlantskim integracijama”.
Na sličnim stajalištima su i članovi Predsjedništva i drugi politički predstavnici iz Federacije Bosne i Hercegovine, ali i potpredsjednik Republike Srpske iz reda Bošnjaka koji očekuje reakciju i Tužilaštva i OHR-a.
╰┈➤ Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad, pridružite nam se i na WhatsApp kanalu klikom ovdje
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare