Cvijet Srebrenice je prvi put javnosti predstavljen u julu 2010. godine, a danas predstavlja neslužbeni simbol genocida u Srebrenici koji se dogodio 11. jula 1995. godine.
Njegovanje kulture sjećanja se odražava u komemorativnoj kulturi, sistematskom upoznavanju sa historijom, praksama obilježavanja mjesta stradanja. Iako je obilježavanje mjesta stradanja spomenicima jedan od najpopularnijih načina za njegovanje kulture sjećanja, u Bosni i Hercegovini se primjenjuju i neke druge, unikatnije prakse. Jedna od takvih praksi su “Sarajevske ruže”, postavljene na mjestima stradanja u Sarajevu u toku opsade 1992-1995.
Pored “Sarajevske ruže” za njegovanje kulture sjećanja u BiH značajan je i Cvijet Srebrenice, kreiran od strane Udruženja “Gračaničko keranje”.
“Udruženje “Gračaničko keranje” je osnovano 2006. godine sa ciljem zaštite tradicionalne rukotvorine keranja kao jednog od najstarijih zanata na području općine Gračanica, kao i Bosne i Hercegovine. Ova umjetnička vrijednost u Bosni i Hercegovini u izvornom obliku se zadržala samo u gračaničkom kraju, a opstaje zahvaljujći radu vrijednih entuzijasta okupljenih u Udruženje “Gračaničko keranje” Gračanica.”, navodi se na Facebook stranici Udruženja.
Upravo je zahvaljujući ovom Udruženju nastao i Cvijet Srebrenice, kao simbol stradanja i sjećanja na žrtve srebreničkog genocida. Cvijet je izrađen u prepoznatljivo bijeloj i zelenoj boji, gdje su nevino stradale žrtve predstavljene bijelom, a nada zelenom bojom. 11 latica simbolizira 11. juli.
Članice Udruženja su za Radio Slobodna Evropa komentarisale sam proces izrade, ali i značenje cvijeta.
“Kad radim Cvijet osjećam neki smiraj. Nosi se na lijevoj strani, gdje su otkucaji srca. Kad pogledam da neko nosi taj Cvijet, ja ponovo dobijem neku snagu da hoću još više. Mislim da nikad neću prestati da ih radim, dok me oči i ruke služe”, rekla je Jasmina Čamdžić, autorica prvog Cvijeta Srebrenice.
I zato, moglo bi se reći da Cvijet Srebrenice nije satkan samo od niti. On sa sobom nosi i poruke mira, njegovanja kulture sjećanja na genocid i opomene da se više nikada ne ponovi.
Osim što je rasprostranjen lokalno, u Bosni i Hercegovini, Cvijet Srebrenice uživa i međunarodnu prepoznatljivost. Pa su ga tako Boris Johnson i Liz Truss nosili na sjednici parlamenta 2022. godine u Velikoj Britaniji, a u Rijeci je ove sedmice otkriven spomenik u njegovom obliku.
U Sarajevu je Cvijet Srebrenice postavljen na lokaciji kružnog toka u naselju Alipašin Most, te kod kružnog toka na Pofalićima.
Podsjećamo da su pripreme za obilježavanje godišnjice genocida u Srebrenici u završnoj fazi. Na ovogodišnjoj dženazi će biti ukopano 14 žrtava.
Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!