Nikada se nije odustalo od velikosrpskog projekta i sada se ponovo pojavio pod imenom “Srpski Svijet” a Evropska Unija mora djelovati odmah, prije nego što bude prekasno, napisao je u komentaru na političku situaciju u Bosnia i Hercegovini njemački novinar Erich Rathfelder, koji je izvještavao iz BiH za vrijeme rata.
U tekstu pod naslovom “Lukavi nacionalisti”, Rathfelder za njemački list Die Tageszeitung (TAZ) navodi da je prošle sedmice poslanik u Evropskom Parlamentu Michael Gahler (CDU) načeo temu situacije na Balkanu, te da je “sa pravom” kritikovao to što članovi parlamenta nisu spominjali “dalekosežni i opasni sukob u Bosni i Hercegovini.”
“Šta zapravo spriječava evropsku i njemačku javnost da se pozabave ovakvim razvojem događaja koji bi mogao dovesti do rata? Uz prijetnju odvajanja dijela zemlje pod srpskom vlašću od Bosne i Hercegovine, na sceni je projekat koji po mnogo čemu podsjeća na vrijeme pred izbijanje posljednjeg rata,” piše Rathfelder.
Rathfelder je citirao izjavu Gahlera da je projekat rukovodskva Republike Srpske “nezakonit” i da podriva Dejtonski mirovni sporazum.
“Svi koji Milorada Dodika, snažnog lidera bosanskih Srba, smatraju političarem kojeg ne treba shvatiti ozbiljno, ili čak ludakom, griješe. Jer Dodik slijedi dugoročni plan srpskog nacionalizma. Velikosrpski projekat, koji je prije 30 godina inspirisao tadašnjeg predsednika Srbije Slobodana Miloševića i koji je imao za cilj da okupi sva područja bivše Jugoslavije gdje Srbi žive u jednu državu, propao je. Međutim, od toga se nikada nije odustalo i sada se ponovo pojavilo u novom ruhu “Srpskog svijeta“,” navodi Rathfelder.
Ciljane provokacije
“Srpski svijet” obuhvata Republiku Srpsku u Bosni i Hercegovini, Crnu Goru i Kosovo, a upravo na tim područjima “ciljano se lansiraju provokacije,” piše Rathfelder, te daje primjer Kosova “gdje su se rasporedile srpske trupe na granicu kako bi zaštitile navodno ugroženu srpsku manjinu.”
“U NATO članici Crnoj Gori uspostavljena je uz pomoć pravoslavne crkve vlada koja je naklonjena Srbiji. A u Bosni i Hercegovini, Narodna Skupština Republike Srpske će ove sedmice odlučiti da revidira sve zajedničke zakone i institucije, kako bi od Republike Srpske stvorila nezavisnu državu – koja naravno onda ima opciju da se u jednom trenutku ujedini sa Srbijom,” tvrdi njemački novinar.
“Srpskom rukovodstvu i srpskim nacionalistima se svasta može prigovoriti, ali ne i to da ne slijede lukavo svoje dugoročne ciljeve, istovremeno imajući u vidu i ukupnu političku situaciju u Evropi i svijetu. Kada su suočeni s jakim vjetrom, oni se povlače ne gubeći iz vida svoje dugoročne ciljeve. Ali kada je EU u krizi i kada je Zapad u cjelini gotovo nesposoban da djeluje na području vanjske politike, oni mogu testirati koliko daleko mogu ići,” dodaje on.
Rathfelder tvrdi da “bespomoćni pozivi iz Brisela, ne Srbima, već kosovskim Albancima da treba da budu umjereni, idu srpskim nacionalistima na ruku.”
“Misija EU u Bosni i Hercegovini, koja je u više navrata izlazila u susret zahtjevima srpskih i hrvatskih nacionalista, u njihovim očima ne predstavlja tvrd orah. Činjenica da su Angela Merkel i Ursula von der Leyen tokom nedavnih posjeta regionu tretirale Srbiju kao stabilizujući faktor u regionu, jedna je od najvećih evropskih pogrešnih procjena. Ponavlja se politika podilaženja Evrope Miloševiću od prije 30 godina,” upozorava on.
Slabost Zapada
Rathfelder primjećuje da “srpskom rukovodstvu također nije promaklo da su SAD izgubile povjerenje svojim ishitrenim povlačenjem iz Afganistana,” uz obrazloženje da je do sada “samo prisustvo Amerikanaca zaustavljalo žudnju za ratom.”
“Slabost Zapada stvorila je politički vakuum u koji srpski stratezi mogu uroniti. U Bosni i Hercegovini se sada može isprobati dokle se može ići,” zaključuje Rathfelder.
Navodi da se Aleksandar Vučić i Milorad Dodik “mogu osloniti na podršku Rusije.”
“Ne samo da je Putin isporučio moderne sisteme naoružanja Srbiji, a time indirektno i Republici Srpskoj. Srpski nacionalisti mogu da računaju i na diplomatsku podršku. Jer krajem novembra Savjet bezbjednosti UN-a bi trebao da produži mandat EUFOR trupama. Rusija bi mogla na to staviti veto.”
On upozorava da “Kremlj čini sve da poljulja poziciju međunarodnih institucija, posebno u Bosni i Hercegovini”, te da bi on, u skladu sa Dodikom, želio da ukine instituciju Visokog predstavnika u BiH.
“Srbija i Rusija osećaju da su u usponu,” piše Rathfelder.
“Nažalost, ovom frontu se pridružila i Hrvatska. Izborni zakon koji propagiraju hrvatski nacionalisti također destabilizira Bosnu i Hercegovinu, desničarski pokreti i vlade unutar EU pružaju bočnu zaštitu. Non-paperi iz Mađarske i Slovenije vec propagiraju nove karte na račun Bosne,” tvrdi on.
“Odgovorni na Zapadu moraju djelovati sada umjesto da čekaju da bilo kakve kontramjere dođu prekasno. EU, SAD i NATO moraju biti spremni da garantuju postojeće granice. Samo riječi nisu dovoljne. Prema prijedlozima analitičara i NATO-a, NATO i Eufor bi odmah trebali početi jačati svoje trupe u zemlji i pozicionirati ih na strateškim tačkama. Ako se to ne dogodi, nova vlada u Njemačkoj će se suočiti sa ogromnim sukobom,” upozorava Rathfelder.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook i UŽIVO na ovom linku.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare