Novi pravilnik o pušenju u FBiH: Šta građani i ugostitelji trebaju znati?

Vijesti 13. dec 202410:28 0 komentara

Pravilnik o uvjetima za posebne prostore za pušenje u smislu izuzetaka od zabrane pušenja, u ugostiteljskim objektima u Federaciji BiH, stupa na snagu danas. Da li su se ugostiteljski objekti prilagodili novim uslovima, kako će raditi inspekcija, ima li prostora za dalju prilagodbu ? Gosti Novog Dana su bili Vedran Marčinko, Pomoćnik ministra zdravstva FBIH za pravne poslove i EU integracije i Renata Lačević, projektna koordinatorica PROI-a.

Marčinko je odmah na početku razgovora podsjetio koja su pravila donesena.

“Pravilnikom koji su izuzeti od pušenja u javnim zatvorenim prostorima smo propisali što trebaju sve sadržavati i koji su uvjeti kao bi bili što manje izloženi građani duhanskom dimom. Ti prostori trebaju sadržavati ventilaciju i naljepnice koje trebaju biti istaknute na vidnim mjestima, da li je pušački ili nepušački. U hotelima pušačke sobe, u zdravstvenim ustanovama koje imaju štićenike, da imaju odvojenu prostoriju za te osobe koje konzumiraju duhan, a i na aerodromima kakao trebaju izgledati te prostorije”, rekao je Marčinko.

Koji su izazvovi?

Najveći izazov je bio, dodaje, da ljudima pojasne da prostor od 50 metara kvadratnih, da se tu radi o onom prostoru gdje se nalaze stolice i stolovi, a tu ne spada mokri čvor, šank, ostava, zapravo radi se samo onom dijelu gdje se poslužuje piće.

Lačević je istaknula da u onim ugostiteljskim objektima gdje je dozvoljeno pušenje, neće biti moguć pristup maloljetnim licima, čak i u objektima koji su ispod 50 metara kvadratnih i odluče se da budu pušački, ni tu se ne može služiti hrana.

Treba napomenuti da svi proizvodi i novi duhanski proizvodi koji se nalaze na tržištu BiH su ovim zakonom zabranjeni, osim proizvoda koji rade na zagrijavanju duhana.

“Nargila barovi imaju iste uvjete kao i obični barovi, ne postoji u ugostiteljstvu narila bar, postoje samo barovi koji služe hranu i piće, tako da taj nargila bar po samom nazivu ne može biti, jer ne postoji to u zakonu, tretirano je kao i duhanski proizvodi”, navodi Marčinko.

Ko će biti kažnjen?

Puno je upita od ugostitelja, ali građana prema PROI-ju. Neke od njih je izdvojila Lačević.

“Nedavno smo imali upit iz jedne škole – ko je ustvari odgovoran u školi ako neko odluči zapaliti cigaretu. Bilo je zabune da je samo zaposlenik odgovoran ako odluči zapaliti, samo će ta osoba dobiti kaznu, što nije tačno, a odgovornost spada na direktora škole, koji mora uvesti odredbu u pravilnik škole da nema pušenja na radnom mjestu. Postoje različiti nivoi kazne. Ne samo da će zaposlenik dobiti kaznu, nego direktor i uprava škole. Dakle, postoji nivoi kazne”, pojašnjava Lačević.

Bilo je pitanja i od ugostitelja šta je uslužni prostor, a posebno se osvrnula na tzv. ustakljene bašte.

“Mnogo na terenu vidimo i ustakljene bašte koje su zamislili ugostitelji, ali to nisu bašte.  Ako su zamislili bašte odvojene od pušačkog prostora, on može samo biti 20 posto od veličine ukupnog prostora”, navodi sugovornica N1.

Na kraju je istaknula i da je potpuna zabrana pušenja na radnom mjestu.

U videu uskoro opširnije.

╰┈➤ Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad, pridružite nam se i na WhatsApp kanalu klikom ovdje

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!