Predstavnici medijske zajednice i nevladinog sektora u Banjaluci sa šefovima poslaničkih klubova u Narodnoj skupštini Republike Srpske raspravljali su danas o izmjenama Krivičnog zakonika i kriminalizaciji klevete i uvrede.
Najveći dio predstavnika medijske zajednice iza zatrovenih vrata, a nakon sastanka i javno, zatražio je povlačenje nacrta iz procedure.
“Apelovano da se ovaj nacrt vrati. Smanjiće medijske slobode i prava garantovana Ustavom, ugasiće preostali mali broj slobodnih medija”, istakao je Siniša Vukelić predsjednik Kluba novinara Banjaluka koji je istakao da i građani mogu biti dovedeni u neugodan položaj ukoliko zakon “prođe” i da im mogu prijetiti ogromne novčane kazne ukoliko nešto kažu u kafani, lajkuju ili podijele nečiji status.
“Pravosuđe ni sada nema ustaljenu praksu kada sudi po postojećem zakonu o zaštiti od klevete”, istakao je on ističući da ne može govoriti o kvalitetnoj javnoj raspravi jer kleveti i uvredi nije mjesto u krivičnom zakonodavstvu.
“Imamo utisak da neki šefovi poslaničkih klubova kao ni sam ministar nisu ni pročitali zakon. Bili su iznenađeni pojedinim članovima. Čini se da je odluka donesena od strane nekog ko je iznad njih. Sam premijer je rekao da se ne slaže sa velikim dijelom teksta nacrta”, istakao je on ocjenjujhći da je to samo po sebi dovoljnl uporište za povlačenje zakona.
Ivana Korajlić iz Transparency international BiH istakla je da umjesto na predloženom nacrtu, treba raditi na kvalitetnim Zakonu o informisanju, transparentnosti rada medija i efikasnosti pravosuđa po pitanju primjene postojeće regulative koja štiti od uvrede i klevete.
“Zabrinjavajuće je da se ide na to da se zakon po svaku cijenu podrži. Nismo čuli zbog čega donositi ovakve izmjene zakonika, zbog čega postojeći mehanizmi nisu dovoljni, osim toga da pojedini političari nisu zadovoljni izvještavanjem medija o njima”, kazala je ona.
Igor Žunić, šef poslaničkog kluba SNSD raspravu je ocijenio konstruktivnom.
“Očekujem da ćemo imati mogućnost da još nekoliko puta sjednemo i razmotrimo sve elemente zakona riječ po riječ. Predlagač zakona nije imao namjeru da našteti medijskom prostoru ili bilo kome pojedinačno. Osnovni cilj da se zaštiti svaki čovjek u Republici Srpskoj”, rekao je on.
“Ovo je osjetljiv trenutak i osjetljiv zakon. Vrijeme da javni prostor u RS bude dekontaminiran od lažnih vijesti, uvreda, kleveta i svega što imamo”, dodao je Žunić bez preciznog odgovora na pitanje zbog čega postojeći obim zakonske zaštite nije adekvatan.
Takođe je napomenuo da će, usvoji li se nacrt, uslijediti javna rasprava u trajanju od 60 dana, a da će rješenje u konačnici biti potpuno ukoliko odvoji “struku i nauku od drugih”.
Lista za pravdu i red predloženi nacrt neće podržati izjavila je Zagorka Grahovac.
“Čuli smo broje argumente od toga da se ovim zakonom vraćamo 20 godina unazad. Drakonske kazne koje se kreću do 120 hiljada maraka koje ni jedna medijska kuća, kamo li pojedinac mogu da plate”, izjavuila je ona.
Komentarisala je i to što će vladajući podržati nacrt na koji su iznijeli kritike.
“Kao i sve drugo što iz SNSD dolazi, ne znam ni sama na koji način to da komentarišem. Činjenica da ni sam premijer nije rekao da je zakon dobar, sam ministar kako sam shvatila, a da oni izjavljuju da će zakon podržati, paradoks, šta drugo da kažem”, istakla je ona.
Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare