Obavite poziv bez ukucavanja broja: Šta je i kako se koristi Smart Call aplikacija?

Vijesti 01. aug 202411:52 0 komentara
shutterstock

Jeste li se ikada zapitali da li i na koji način osoba koja ima poteškoće sa vidom, sluhom u slučaju potrebe može pozvati pomoć ili prijaviti nasilje? Smart Call - video konferencijski sistem u SOS liniji nudi tu mogućnost. Kreator aplikacije Smart Call je inovator Amir Mujezin, koji je bio i gost Novog dana.

Aplikacija Smart Call je nešto potpuno novo u Bosni i Hercegovini, a namijenjena je svim službama koje posjeduju dispečerski centar. Prevashodno je, kaže Amir, namijenjena za Sigurne kuće.

“Akcent se stavlja na Sigurnu kuću Sarajevo. To je nešto što bih ja želio da poklonim, da uradim za njih, jer se one zaista bore da naprave taj sigurnosni sistem za naše žene, majke, sestre”, dodaje.

N1 (Amir Mujezin)

Kao i svaku drugu, Smart Call aplikaciju je potrebno prvo instalirati na mobilni telefon. Nakon što je pokrenete, možete pozvati bilo koju službu koja vam je potrebna u određenom trenutku.

“Jednostavno pokrene se program, aplikacija koja može pomoći i – možemo staviti akcent na hitne službe kao što je hitna pomoć, policija, vatrogasne brigade, pomoć na cesti, gorskim službama spašavanja je veoma korisna. Jednostavno se pokrene aplikacija kojoj vi pozivate putem vibera, whatsappa, messengera”, kaže Mujezin.

Prednost aplikacije je to što možete pozvati službu ili osobu bez da znate broj telefona.

“Težnja je da se izbaci ono ‘daj mi tvoj broj da te dodam’, nego samo upišem ime Minela ili Amir i prezime. Neću ti vidjeti broj, ali ću te moći kontaktirati, ako mi ti to dozvoliš naravno”, pojašnjava Mujezin.

Nakon što ste odabrali ime osobe ili službe koju želite pozvati, sljedeći korak je pokretanje videokamere.

“Kad pokrenete videokameru, ljudi u Call centru na velikim ekranima vide kompletnu sliku, usmjeravaju pa ako se radi recimo o hitnoj službi, usmjeravaju na nekoga kako kupiti vrijeme, recimo, pacijenta dok hitna pomoć ne dođe na teren”, ističe kraator aplikacije.

Službe će tako imati priliku da, kada osoba pozove, u stvarnom vremenu prate ono što se događa.

“Hitno djelovanje. Slika i zvuk su povezani, ali slika je relevantnija. Ona govori sve”, kaže Mujezin.

U slučaju porodičnog nasilja, osoba može ukucati “SOS” i aplikacija će je preusmjeriti na najbližu službu za pomoć.

Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!