Zakon o sprečavanju nasilja u BiH i EU: Neophodno je sprovoditi zakon i kazne

Vijesti 24. aug 202313:02 0 komentara
N1

Projekt koordinatorica Gender centra FBiH, Fatima Bećirović jutros je za N1 govorila o zakonima i njihovom provođenju kada je riječ o zaštiti žena žrtava nasilja. Razgovarali smo i u vezi sa usklađivanjem zakona sa EU zakonima, jer stravična je činjenica da je od 2015. do danas u BiH registrovano više od 60 slučajeva femicida.

Bećirović je kazala da je jedna od osnovnih zadaća Gender centra da pravi određene planove i pruža podršku nižim nivoima vlasti u primjeni programa prevencije nasilja.

Gender centar BiH kao stručna služba Vlade FBiH je koordinirajuća institucija za izradu i praćenje provedbe strategije za prevenciju i borbu protiv nasilja u porodici. Mi pravimo određene planove i pružamo podršku na nižim nivoima vlasti, kako bismo primjenjivali strategiju i izradili programe mjera koji bi bili adekvatni za aktivnosti koje se tiču i prevencije i zaštite žrtava nasilja“.

“Imamo priliku da čujemo iskustva s terena koja su različita, dobijamo razne primjere, tako da možemo vidjeti s obzirom na našu prisutnost na terenu, da čujemo i vidimo kakvi su problemi i kakvi su primjeri dobre prakse na svakodnevnom nivou“, kazala je Bećirović.

Govoreći dalje, Bećirović je pojasnila istakla da je bitno znati šta su nadležnosti svake institucije zasebno.

Jako je važno znati šta su nadležnosti svake pojedine institucije, ne samo kada je u pitanju Gender centar, nego kada su u pitanju druge institucije, mi često čujemo pitanja i zahtjeve građana ili aktivista koji zapravo nisu dovoljno informisani šta su nadležnosti određene institucije. U skladu s tim imaju pogrešne zahtjeve i upućuju pogrešne zahtjeve na institucije koje nisu relevantne“.

“Mi pružamo podršku kroz jačanje sistema podrške na terenu, ali ne pružamo podršku žrtvama nasilja i to nije naš domen rada. U skladu s tim, mi se ne možemo u taj dio uključiti, ali možemo raditi na organiziranju sastanaka, edukacija. U tom smislu jako je bitna naša uloga, da jačamo sisteme podrške. Bilo je jako puno edukacija, ali činjenica jeste da je to nedovoljno”, istakla je ona.

Također, istakla je da se ponekad stiče utisak da u BiH ništa ne funkcioniše kada je riječ o zakonima, ali da to nije uvijek tako.

“Mi ponekad kada pričamo o zakonskim okvirima u BiH, stiče se utisak da ništa ne funkcioniše. Mi imamo zakonski okvir koji nije najbolji, treba da se unaprijedi i sigurno da treba raditi u narednom periodu da svi zakoni u ovoj oblasti treba da se kontinuirano unaprjeđuju”.

Od 2015. do danas u BiH je registrovano više od 60 slučajeva femicida.

Kada govorimo o femicidu, mi smo od 2015. do danas imali više od 60 slučajeva femicida. Najveća kazna izrečena je izrečena ove godine i to 35 godina zatvora. Kada je u pitanju nasilje, kazne su jako niske, to je poražavajuće. Mi ako promijenimo zakon, a ne unprijedimo njegovu primjenu i kaznenu politiku, mi nismo ništa postigli. Nije glavno da mi izmijenimo zakon, a ne napravimo situaciju da se zakon ne primjenjuje.

“Kazne su zaista jako niske. To je poražavajuće. Mi ako promijenimo zakon, a ne unaprijedimo primjenu zakona i ne povećamo kaznenu politiku, mi nismo ništa postigli”, kazala je Bećirović dodajući da su i stručna lica ta koja moraju da odgovaraju za propuste ako nisu postupili po zakonu te je pozvala žrtve koje nisu dobile adekvatnu zaštitu da reagiraju i prijave ako nisu ih institucije zaštitile prema Zakonu.

Sa Sanjom Juras iz Hrvatske provjerili smo i kakav je Zakon u Hrvatskoj i šta bi Bosni i Hercegovini donijelo usklađivanje zakona sa zakonima u EU.

Pogledajte video.

Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!