Postoji anegdota da je Milorad Dodik bio posve začuđen kada je došao u Predsjedništvo Bosne i Hercegovine i vidio da nije okrečeno. I sam je kasnije priznao da je želio da se okreči, no članovi Predsjedništva BiH ni o tome nisu postigli dogovor.
Predsjedništvo BiH nije na listi ugroženih nacionalnih spomenika Bosne i Hercegovine, zidovi još stoje ispravno. Ali jeste 87 objekata širom zemlje. Uglavnom, nema dogovora, novca ili jednostavno nikoga nije briga.
Većina ugroženih spomenika, ukupno 63, nalazi se na području Federacije Bosne i Hercegovine, tj. u nadležnosti je federalnog Ministarstva prostornog uređenja. U Brčko distriktu se nalaze dva ugrožena spomenika. U Republici Srpskoj se nalaze preostali, ukupno 22.
Osam je kuća iz osmanskog perioda ugroženo, među njima i Šeranića kuća
Prva na listi je Opijačeva kuća u Stocu, dio je kompleksa Ada. U kratkom objašnjenju Komisje za očuvanje nacionalnih spomenika piše: “Razraranje Opijačeve kuće unutar zaštićene cjeline i izgradnja novog objekta čiji oblik i obrada narušava zaštićenu cjelinu”.
Ukupno se osam kuća iz osmanskog perioda nalazi na listi ugroženih spomenika BiH. Prema listi ugroženih spomenika to su Resulbegovića kuća u Trebinju, Šeranića kuća u Banjaluci, Salihagića kula u Fojnici, Hadžišabanovića kuća u Sarajevu, Hadžibegova kuća u Zvorniku, Kuća porodice Džabić ili Džabić kula u Vrapčićima kod Mostara te Dervišagića kuća u Srebrenici.
Zub vremena je glavni uzrok propasti većine objekata. No, tu postoji i ljudski faktor, naprimjer, na području na kome se nalazila Begova kuća u Trebinju izgrađeni su sportski tereni. Salihagića kuća u Fojnici ugrožena je zbog nepreduzimanja mjera. Hadžišabanovića kuća je teško oštećena eksplozijom plina i trenutačno je izložena uticaju atmosfere. Hadžibegovoj kući u Zvorniku prijeti kolaps zbog neodržavanja.
Sličan problem je i sa Džabića kulom u Mostaru, piše u opisu Komisije: “Krovna konstrukcija pred kolapsom, međukatna konstrukcija u lošem konstruktivnom stanju, dijelovi kompleksa prekriveni samoniklom vegetacijom”. Iz Komisje su upozorili da istu sudbinu dijeli i Dervišagića kuća u Srebrenici, koja je već dijelom urušena.
Devet vjerskih objekata, tri crkve, samostan i pet džamija
Tri se pravoslavne crkve nalaze na ovoj listi Komisje za očuvanje nacionalnih spomenika. Dvije od tri se nalaze na teritoriji Republike Srpske, u Gacku i Trebinju, te jedna, Crkva Svetog prokopija u Visokom.
Pet je džamija na spisku, tri u Federaciji Bosne i Hercegovine i dvije u Republici Srpskoj. Prva na listi je Džamija na Ustikolini za koju se vjeruje da je najstarija džamija u BiH, a ugrožena je gradnjom novog objekta u okviru zaštićenog spomenika.
“Jedino postoji narodna predaja koja kaže da je džamija na Ustikolini najstarija džamija u Bosni i Hercegovini i da ju je sagradio Turhan Emin-beg. Obzirom na to da su Turci vrlo rano zauzeli ove krajeve, u njima bi baš trebalo i tražiti najstarije građevine iz turskog doba. Prema tome, ta bi predaja mogla imati svoga osnova”, napisao je istoričar Mehmed Mujezinović.
Jedan se samostan nalazi na listi, tj. zgrada nekadašnjeg Samostana i škole časnih sestara Milosrdnica u Travniku. “U požaru su teško oštećeni krovna konstrukcija i pokrov; objekat je ugrožen prisustvom vlage i neodržavanjem”, navedeno je na stranici Komisije za očuvanje nacionalnih spomenika.
U Sarajevu najveći broj ugroženih spomenika – osam, u Banjaluci tri, Mostaru pet
Istorijsko područje Tašlihan ugroženo je novogradnjom, tu je i pomenuta Hadžišabanovića kuća, grandiozna kasarna Jajce, Stara željeznička stanica na Ilidži. zgrada Vakufske bolnice- Hastahana, Grupa zgrada u Kotromanićevoj ulici. U Sarajevu se nalazi i nepokretna imovina koja je ugrožena, Zbirka Istorijskog arhiva BiH, filmski materijal Kinoteke BiH, te Kunovski zapis.
Kasarna Jajce možda nije najznačajniji kulturni spomenik BiH, ali zbog svog položaja i veličine sigurno je najgrandiozniji. Uzdignut, da svi vide i raskoš, ali i propast ove građevine. Kasarna Jajce jedan je od 180 neperspektivnih vojnih objekata koji je pripao Federaciji BiH. Federacija je prije tri godine kasarnu dala na korištenje Gradu Sarajevu i to na 49 godina.
“Kasarnu “Jajce” neće biti jednostavno obnoviti, ali je vrijeme da pokrenemo proces. Za obnovu kasarne “Jajce” nam je potreban investitor i saradnja državnih, federalnih i lokalnih organa vlasti”, pisala je gradonačelnica Sarajeva Benjamina Karić prije nešto više od godinu i po, do sada konkretni potezi su izostali.
Nekropole, mostovi, mlinice… – ugroženi
Na spisku ugroženih spomenika nalazi se više nekropola i drugih objekata, tu si mlinice i mostovi na Bregavi u Stocu, poznati Most na Žepi, Stari krstovi u Drežnici kod Mostara, stari gradovi, Most na Viševskom potoku. Posljednji na listi je stari Rimski most Vučija, poznatiji i kao Grčki most, Most na Sušici, Vučijanski most u selu Vučija nadomak Trebinja. Loše mu je konstruktivno stanje, pa je neophodno, upozorili su iz Komisje za očuvanje nacionalnih spomenika, sprovesti hitne mjere konstruktivne sanacije.
Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare