“Od kile brašna naprave se 4 hljeba, ne mora onda biti 2KM, to je ekstra profit”

Vijesti 06. feb 202520:01 0 komentara
Shutterstock

Život na minimumu, novca jedva dovoljno čak i za hranu. Preživjeti dan s visokim cijenama namirnica, postao je pravi izazov. Stoga je za sutra i prekosutra najavljen novi bojkot trgovina u Bosni i Hercegovini. Do nas je hoćemo li ga ispoštovati.

Prvi u lancu proizvodnje mlijeka ne osjete benefite povećanja cijene krajnjeg proizvoda. Otkupna cijena je ostala ista, odnosno, 70 feninga do jedne marke, a na rafama je cijena mlijeka preko dvije KM. Proizvođači ogorčeni. Ista situacija je i sa pšenicom. Otkupna cijena nije rasla, a cijene pekarskih proizvoda itekako jesu.

“Naravno ima troškova mimo brašna, tako i u mliječnoj proizvodnji, ali nije to toliko da budu ovakve cijene i hljeba i mlijeka i svega. Ako znamo da nabavlja brašno po maloj cijeni ne mora biti hljeb 2 KM, može biti 1 KM. Od jedne kile brašna prave se četiri hljeba, kifli ko zna koliko. To su ekstra profiti i neka se država malo time pozabavi”, rekao je Nedžad Bićo iz Udruženja poljoprivrednika Federacije BiH.

To je jedan od razloga sutrašnjeg bojkota trgovina. Samo za jedan obrok četveročlanoj porodici potrebno je mnogo više nego nekada. Naprimjer, za pripremu gulaša potrebno je više od 30 maraka. Junetina košta više od 20 KM.

“Da je to jedan dan, nego svaki dan odeš nova cijena. Sve nove veće cijene”, “Gledam sad došao mi račun za smeće 17,50 KM, a bilo 14 KM”, “Platiš režije i to je to ono što ostane preživljavaj”, “Svaki artikl dođete u prodavnicu veća cijena, a ne može ništa promijeniti. I onda umjesto dva-tri artikla kupite ono što morate. Ma jedva kraj s krajem”, kažu nam građani.

Umjetnik Ramo Tučić na kreativan način želi dodatno približiti težinu ove ekonomske situacije. Za jednu marku možemo kupiti samo “mrvice”. Već nakon deset dana od plate “visok je datum”.

“Mi mladi više preživljavamo nego što živimo. Od prvog do prvog teško se finansijski sastaviti, osim ako ne radimo više poslova, a kada je tako onda nemamo društveni život. Ne može biti gore od ovoga. Svi trebamo ustati, mladi, stari, zaposleni i nezaposlenI”, mišljenja je umjetnik Ramo Tučić.

I to zbog očitih nepravilnosti.

“Drastično je smanjena gramaža proizvoda, a drastično povećane cijene. Apsurdno je da je dozvoljeno da imamo pakovanje kafe od 907 grama. Ovo je pokazatelj šta se od nas potrošača radi i da trebaju biti mnogo veće kontrole”, navela je Murisa Marić iz Udruženja za zaštitu potrošača “Don”..

A dok se u Federaciji BiH očekuje zaključavanje cijena 50 proizvoda, u Republici Srpskoj na određene domaće proizvode biće nula posto marže. Ministar trgovine RS Denis Šulić najavljuje da će veći trgovački lanci dostavljati cijene na mjesečnom nivou.

“Planirano je da od trećeg marta ove godine u RS budu dostupni proizvodi na nula posto marže, proizvodi domaćih proizvođača i radi se o proizvodima robi široke potrošnje. Narednih sedmicama ćemo definisati koji su to proizvodi”, pojasnio je Denis Šulić, ministar trgovine RS.

Veliki trgovinski lanci nisu odgovorili na upit N1 zašto je došlo do osjetnih poskupljenja, da li se može očekivati snižavanje cijena, te kakav su pad prometa zabilježili tokom bojkota. Postavlja se pitanje zašto su bh. građani čekali bojkot u susjednoj državi da bi pokrenuli svoj?

U međuvremenu raste potrošnja lijekova za smirenje u BiH. Samo za antidepresive bh. građani tokom jedne godine potroše 10 miliona i 883 hiljade maraka.

Uspješan dvodnevni bojkot mogao bi nagnati prodavače da snize cijene. U suprotnom, poručuju organizatori, svake sedmice povećavat će broj dana bojkota.

╰┈➤ Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad, pridružite nam se i na WhatsApp kanalu klikom ovdje

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!