Od krika Zijade do Nizaminog zakona: Mislim da će sada pomoći ženama, majkama…

Vijesti 04. feb 202522:04 0 komentara
N1

Slučaj Nizame Hećimović, koja je tragično izgubila život od strane svog nevjenčanog supruga, ukazao je na ozbiljne propuste u sistemu zaštite žrtava porodičnog nasilja. Nizama je više puta tražila pomoć i prijavljivala prijetnje, ali adekvatna zaštita je izostala. Ovaj tragični događaj je pokrenuo inicijative za izmjene zakona kako bi se spriječile slične tragedije u budućnosti. Dvanaest godina otkako je stupio na snagu, zakon kojim se kažnjava nasilje u porodici Federaciji Bosne i Hercegovine, od sada štiti i žene. Zvaničnog imena "Zakon o zaštiti od nasilja u porodici i nasilja prema ženama", izmijenjeni zakon usvojen je u Predstavničkom domu Parlamenta Federacije BiH. No, za njegovo stupanje na snagu treba biti usvojen u Domu naroda ovog bh. entiteta.

Gošće Newsnighta bile su Zijada Vuković Pamuković – tetka ubijene Nizame Hećimović i Duška Jurišić – zamjenica ministra za ljudska prava i izbjeglice BiH.

Facebook

Koliko puta je Nizama kontaktirala institucije do tog dana kada je Vaš sin ranjen, a ona ubijena?

Vuković Pamuković: Mi smo se prije svega obratile Sigurnoj kući u Tuzli koja taj dan nije prihvatila Nizamu. Tražile smo pomoć policije iz Srebrenika – odbili su nas. Zvali smo Socijalni rad u Gradačcu da ih obavijestimo, tražili su da dođemo kod njih, ali Nizama nije smjela da se krećre jer je on tražio. Poslije smo došli u Gradačac da prijavimo policiji u petak i oni su ostavili za ponedjeljak da da izjavu. Socijalni rad smo zvali da obavijesti tog monstruma da je Nizama morala povesti dijete, oni su rekli da taj koji radi na terenu je na godišnjem odmoru. Osjećali smo se nezaštićene. Nizama je samo plakala jer se bojala za dijete.

Šta je Vaša poruka svima onima u lancu – policajcima, tužiocima, sudijama, centrima za socijalni rad?

Vuković Pamuković: Ove zakone koje imamo trebaju da sprovode, a ne samo da usvoje zakon i da postoji. Institucije trebaju više da rade.

N1

Kada je Nizama ubijena, pokušavali smo doći do ministra pravde, ali nije došao pred novinare. Da li je danas nešto rekao Nizaminoj tetki što bi moglo da bude podrška žrtvama?

Jurišić: Kazao je-  Kada sam razmišljao o uslovima pod kojima Sud treba da izrekne rješenje o zabrani pristupa ili udaljavanju nasilnika od žrtve, kada sam razmišlja o mjerama zaštite, mislio sam na Nizamu. Uvrstio sam među dokazni materijal da je policija obavezna dostavii svu kaznenu dokumentaciju, odnosno evidenciju. Što znači da je sutkinja imala, a znala je samo nije provjeravala i uzela u obzir, da postoji kaznena evidencija o Nerminu Sulejmanoviću kao počiniocu krivičnih djela, to bi možda bilo presudno. No, vratit ćemo se na ministra pravde. Želim da odam priznanje ovoj ženi. Ona je danas bila jedna od ključne podrške i glas javnosti koji se 11.8.2023. pokrenuo iz Gradačca. Zahvaljujem se Nermi Šarić koja nije pripadnica nijedne nevladine organizacije i ona može o ovom zakonu da kaže više nego iko. Ovaj zakon možemo da zovemo “Nizamin zakon”. Ako je jedna Hrvatska nakon ubistva Nizame mogla da uvede krivično djelo femicid u svoj kazneni zakon, onda to treba i mora BiH. Drago mi je što je zakonodavna vlast jednoglasno uradila svoj dio posla. Da bilo je kašnjenja, imala sam burne rasprave s ministrom pravde, ali nas je njego današnji gest dirnuo. I svi su znali ko im sjedi iza leđa. Porodice žrtava često ćute, ali Zijada govori. Nakon što je progovorila imala je prijetnje. Nije je policija zaštitila, ali našli smo način da je zaštitimo. Javno im poručujem – dlaka s glave ne smije da joj fali. Krik Zijade bio je ‘kaznite počinioce, pokažite da institucije rade’. Pravi posao sada predstoji. Mislim da će se institucije ‘za glavu uhvatiti’ kada vide koliko su posla dobile ovim zakonom. Voljela bih da se ovaj zakon usvoji i u RS.

N1

Šta se sve desilo Vama u toj traumi? Zašto je bitna bila psihosocijalna pomoć Vama kao članovima nizame pomoći koja je izostala?

Vuković Pamuković: Ja sam jedino imala pomoć od mog psihologa. Hitna pomoć je tada došla i odvezla mog sina, policija je tek onda došla. Ja mislim da ćemo ovim izmjenama pomoći drugim ženama, majkama, djevojkama – da se nikome ne desi ovo što se nama desilo. Nizamina kćer sad ima dvije godine i dobro je.

Šta želite za sebe i nju i budućnosti?

Vuković Pamuković: Sretno djetinjstvo, da odrasta u ljubavi i pažnji. I da je institucije zaštite, ne samo nju, već svu djecu.

Detalje pogledajte u videu:

╰┈➤ Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad, pridružite nam se i na WhatsApp kanalu klikom ovdje

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!