Mostar između dvije krize
Od privremenog rješenja do novog problema: Gdje završava mostarski otpad?

Jutros je u Mostaru počeo odvoz nagomilanog otpada s gradskih ulica, no problem još uvijek predstavljaju privremena pretovarna mjesta na kojima se otpad prikuplja prije transporta na deponije širom BiH. Iako je riječ o privremenom rješenju, stanovnici koji žive u blizini lokaliteta gdje se otpad odlaže negoduju zbog neugodnih mirisa, mogućih zdravstvenih rizika i straha da bi privremene lokacija mogle postati trajne.
Smeće koje se danima gomilalo, napokon nestaje s gradskih saobraćajnica. Kamioni ga odvoze na privremene pretovarne lokacije, a jedna od njih nalazi se u mostarskom naselju Zalik, u nekadašnjem reciklažnom dvorištu. No, baš kao i lokacija uz Mostarsko jezero, i ova je izazvala negodovanje mještana, koji se protive privremenom pretovaru otpada u neposrednoj blizini naselja, škole, fakulteta I dječjeg igrališta.
Ibrahim Alagić, mještanin naselja Zalik:
„Ako već radimo pretovar smeća , zašto se odmah ne utovara na kamione i ne ide na destinaciju koju su već dogovorili,a ne da tu leži dva tri dana blizu vode, nema betonske ploče, zemlja je dole, fekalije sve živo će proći dole, samo se nastavljamo dalje trovati.“
Građani ističu da podržavaju odvoz otpada s mostarskih ulica, ali zahtijevaju da se njegov pretovar organizuje izvan urbanih zona.
Sanela Kuko, mještanka:
„Mi smo svi uznemireni, ja sam danas jako uznemirena, uznemireni smo danima zbog dima koji nas truje. Djecu šaljemo izvan grada da ne udišu ovaj zrak i sad nam pred kućom bukvalno na tlu zemljanom odlaže otpad koji se istina utovara u duge kamione i odvozi, ali svejedno na tom mjestu bi trebalo uraditi deratizaciju, dezinfekciju i sve ostalo. Kako ? To je zemlja i sve će opet završiti u Neretvi. Znači opet trovanje građana ovog grada."
Na svega nekoliko desetina metara od privremenog pretovarnog mjesta nalazi se i kamp u kojem ovih dana boravi veliki broj turista. Neugodni mirisi i prizori gomila otpada iznenadili su brojne goste, koji kažu da ovakav prizor nisu očekivali.
Osim lokacije u Zaliku, Krizni štab je kao privremena pretovarna mjesta odredio i reciklažno dvorište u Rodoču te deponiju Uborak, dok je kao dodatna opcija i dalje otvorena lokacija uz Mostarsko jezero. U međuvremenu, nezadovoljstvo načinom upravljanja krizom izrazio je i mostarski vijećnik Mirza Drežnjak. Kao novu pretovarnu stanicu simbolično je predložio plato ispred Gradske vijećnice, gdje je istovario vreće sa smećem, pozvavši i ostale građane da učine isto.
Mirza Drežnjak, vijećnik u Gradskom vijeću:
„Poruka je da je smeće problem svih nas i ne može biti samo problem građana sjeverih naselja , jer se već 30 godina borimo s problemom deponije Uborak i novom pretovarnom stanicom, Štab CZ ponovo je krneuo da ugrizi stanovnike Vrapčića, vodotok i jezero samo.“
Prema riječima gradonačelnika, Mostar svakodnevno proizvede oko 120 tona komunalnog otpada, što dodatno otežava njegovo zbrinjavanje u uslovima aktuelne krize. Zbog toga je uputio apel građanima.
Mario Kordić, gradonačelnik Mostara:
„Kad je u pitanju kabasti otpad da se suzdrže od izbcivanja kauča, bojlera , frižidera i šta sve ne viđamo po ulicama grada Mostara dok se ne vratimo u redovno funkcioniranje.“
Za sada ostaje neizvjesno kada će sistem odvoza u potpunosti biti normalizovan, te koliko će dugo biti u funkciji privremene pretovarne lokacije. Još neizvjesnije je trajno rješenje za zbrinjavanje otpada, koje se, uprkos višegodišnjim problemima, još uvijek ne nazire.
┈➤ Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android /iPhone/iPad
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare