Tragedija u Gradačcu ponovo je ogolila sve manjkavosti sistema u Bosni i Hercegovini. Zakon o zaštiti od nasilja u porodici FBiH mora se mijenjati i prilagoditi Istanbulskoj konveciji, saglasni su mnogi. Ali mora se dosljedno i primjenjivati. Kazne za počinioce moraju biti strožije. Građani od nadležnih očekuju konkretna rješenja, a u Kantonu Sarajevo već se prave određeni koraci.
Tokom posljednjih osam godina u BiH ubijeno je više od 60 žena. Da su zakonske promjene neophodne, odavno je svima jasno. Nažalost, u Bosni i Hercegovini te lekcije se uče na suroviji način.
“Slučaj iz Gradačca je još jedna opomena neefikasnog sistema koji nije ispunio sve ono što je bilo potrebno da učini u datom trenutku kako ne bi takva posljedica nastupila. U svakom slučaju da se to reflektuje na druge osobe koje su žrtve nasilja u porodici, koje zbog toga mogu imati osjećaj nepovjerenja u institucije sistema”, kaže Amer Homarac, pravni savjetnik Fondacije lokalne demokratije BiH.
Za žrtve nasilja odavno je 5 do 12. Sve one očekuju unaprijeđenje zakonodavnog okvira, te adekvatnu primjenu pomenutog. Iz Gender centra FBiH najavili su promjene već od sljedeće sedmice.
“Krivični zakon koji se nalazi u parlamentarnoj proceduri, u saglasnosti sa ministrom pravde FBiH, biti će povučen ponovo i na adekvatan i transparetniji način procesuiran od strane profesionalaca, ali u skladu sa svim odredbama Istanbulske konvencije i Zakon o zaštiti nasilja u porodici”, navodi Lejla Hodović, Gender centar FBiH.
U međuvremenu, i u Kantonu Sarajevo odlučili su napraviti korak naprijed.
“Prije dvije godine KS je preuzeo na sebe 100% finansiranje sigurnih kuća, utočišta domova za osobe koje su pretrpile nasilje. Uvidjevši da nije jedini problem da se te osobe zbrinu u ustanovama, već i život poslije toga identifikovali smo i naredne korake tako da preko Centra za socijalni rad KS preuzima brigu o ženama kasnije da im se plaća stanarina, režijski troškovi, da im se obezbijedi egzistencija kako se ne bi vratili samom nasilniku”, ističe Nihad Uk, premijer Kantona Sarajevo.
Takođe, teži se utabati put koji će voditi ka smanjenju stope nasilja nad ženama i u porodici.
“Prioritetno uspostavljanje svih radnji iz ovlaštenja policijskih službenika i drugih ovlaštenih službenih lica po svakoj prijavi nasilja nad ženama i nasilja u porodici u kojem će se na prvo mjesto staviti žrtva, uključujući i posredne žrtve nasilja. Drugi zaključak je osiguravanje donošenja i provođenja mjera zabrane i zaštitnih mjera za žrtve nasilja nad ženama i nasilja u porodici”, kaže Vildana Bešlija, predsjednica Komisije za jednakopravnost spolova KS.
Dok se čeka prelazak sa riječi na djela, mnogi priželjkuju strožije zatvorske kazne za nasilnike, a ne uslovne.
Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!